• ataerkil bir toplum olduğumuz doğrudur. lakin benim gördüğüm örnekler, erkek çocukların değil, kız çocukların ebeveynlerine baktığı yöndedir.
    edit : nerede yaşıyor bu gençler?
    (bkz: en yobaz il ve ilçeler)
  • vallahi hocam ben öyle yobaz biri falan değilimdir ama dürüst olmak gerekirse o düşünce az biraz bende de vardı. bu soyu devam ettirme düşüncesi içgüdüsel sanırım, çok şaşırmamak lazım. öğrenciniz de kızları aşağılamamış sanki. olanı söylemiş.
    ha bu yaşlanınca bakma olayına katılmıyorum, bunu da belirteyim.
  • coğrafyaya göre değişir.
  • en basitinden, eve gereksiz misafirler gelse veya bir misafirliğe gidilse, hadi kızım kalk yardım et triplerine girilir. kız evlat hizmetçidir çünkü.
    oğlan çocuklarına böyle bir baskı yoktur. o paşadır, kraldır, oturur köşesinde. bu bile yapılır yani, daha neler neler.
  • karısı erkek olan erkek düşüncesi olsa gerek.
    kız evlenince ele gidiyor dediğin "el" sensin. ya da oğluna gelin diye " kız aldığın" zaman da el sen oluyorsun.

cidden ne yaşıyorsunuz?
  • yaşlanınca anne babaya kız evlatlar bakıyor genellikle.

erkek evlatlar ise parayı alıp kaçıyor anne babadan.
  • kız evlada kıymet verilirken bile erkeğe göre daha fazla yük bindirildiği bir gerçek. ayrıca anne babaya erkek değil kız bakıyor genelde bu da ayrı bir gerçek.
  • bizim oralarda oğlu olan sokakta kızı olan döşekte ölür diye bir söz vardır. yaşlılıkta babasına bakan erkek evlat ben hiç görmedim. yaşlılara ister gelin ister öz kız sonuçta bir kız evlat bakar.

ayrıca çok afedersiniz sizin iç anadolu bozkırından çıkan biçimsiz soyunuzu s.ikeyim. siz kimsiniz? soyunuz devam etse ne etmese ne aq. baksan soyadı da yılmaz falandır bu tiplerin. sanki kız çocuk daha az çocuk, daha az sizden. birine y birine x yolluyorsun işte g.t. zaten x ve y seni oluşturuyor.

bu tipleri ve buna hak veren çok hücrelileri görünce kökten şehirli, az ve kıymetli çocuklu bir ailede doğduğum için şükrediyorum.
  • ataerkil düzende soy erkekten geçer safsatası gerçek doğa yasaları işin içine girdiğinde söneer gider.. çünkü doğa "ana-erkil" dir! erkek evrimsel süreçte çeşitliliği sağlayarak çevreye uyumu destekler..

yani;
    kıymetsiz değil, kıymeti bilinmeyen daha doğru..

kendi kıymetini kendin bileceksin o vakit kadın kardeşim ;)
  • 16 aylık kızım az önce bana el sallayarak annesinin elinden tutup uyumaya gitti ve ben de onu özledim şimdiden. nasil kiymetsiz olsun. öyle düşünen sürünerek ölsün.
hesabın var mı? giriş yap