• vakti zamanında ada bir bütünken hz. isanın doğum günü tatil ise hz. muhammed'in de doğum günü tatil olmalı diye düşünüp gerçekleştirdikleri durumdur.

demokrasi güzel şeydir.
  • tatil cenneti kktc'de pek çoğunun fakında bile olmadığı tatildir eminim.

erken saatte kapanan bankalar, cumartesi açık olmayan çoğu esnaf... millet yatmaya alışmış.
  • öğrencilik hayatımda öğrenince benim de çok şaşırdığım ama elbette bir yandan sevindiğim tatildir.

sebebi ise eskiden birleşik devlet olan kıbrıs cumhuriyeti kurulurken müslüman bayramlarını ve hristiyan bayramlarını eşitlemek istemişler. bir tatil müslümanlarda eksik kalınca bizimkiler mevlüt kandili olsun demiş. sonradan kktc bağımsızlığını alsa bile bu tatil gününü korumuş, değiştirmemiş.
  • kktc'de mevlid kandili resmi tatildir. tatil günü hicri takvime göre belirlenir.
    ilk duyduğumda şakacı egemen'in bir şakası olabilir mi dedim. adam vatandaşı olur olmaz, googledan bakıp bugünü tatil yapalım demiş olabilir dedim ama harbiden doğru çıktı.
    biz dün kutladık ama kktc bugün resmi tatil.
    nedenini bilen varsa beri gelsin.
  • dindarlıktan değil, tembellikten tatil ilan edilmiş gündür.
  • büyütülecek bir durum değildir. ada sakini halkların dini bayramları "birinde olan diğerinde de olmalı" anlayışının tezahürüdür.
hesabın var mı? giriş yap