1. -vinsan'dan umuttepe'ye çıkalı çok olan, türkiye'deki iş bulma olasılığı en yüksek bölümün kocaeli üniversitesi'ndeki versiyonu.

-1976 yılında kocaeli devlet mühendislik ve mimarlık akademisi içinde kurulan, sonra yıldız teknik'e bağlanan, 1992'de de kocaeli üniversitesi'nin olan sağlam bir bölümdür. resmi sitesi; http://elektrik.kocaeli.edu.tr/

-çok değerli hocaları barındırır, mezunları, elektrik mühendisliği eğitimi veren diğer 2 okuldaki mezunlardan genelde daha donanımlıdır. iddialı ve ispat edilemez bir önerme oldu ama bana güvenin. özellikle işverenlerde de bu görüş yavaş yavaş yerini almakta.
    mezunları artık siemens, areva, schneider gibi babaların gözdesi.

-kocaeli'nin türkiye'nin lokomotif sanayi kentlerinden biri olması dolayısıyla şehrin potansiyelinden iyi faydalanan bir bölümdür, okul hayatınızda bir çok tesisi gezme, staj yapma, çalışma şansına sahip olursunuz, yalnız hocaları biraz zorlamak lazım.

-elektrik tesisleri ve elektrik makineleri olarak 2 ana bölüme ayrılsa da öğrenim hayatınızda bu iki bilim dalını da ayrıntılı biçimde alırsınız, dönemde ders sayısı ortalama 10 derstir, bazı dersler oldukça zor olabilmektedir.
  2. kendisi hakkında yerel basında yer alan haberlere şöyle cevap vermek isterim;
    ''kimse bize zaten pamuklar içinde okuyacaksınız demedi.''

buradan mezun olan biriyim. diğer elektrik mühendisliklerinde okuyan-mezun bir sürü arkadaşa sahip biri olarak bilinen bir gerçeği söyleyeyim; elektrik mühendisliği zordur, kocaeli'de de biraz ortalamanın üstünde zor olduğu söylenebilir. geçme notu, çan eğrisi olmaması, derslerin hocalarının zor olması vb.
    mesela okurken benim kafamda egzema çıktı lan, sebebi sadece stresmiş, 1 kredi laboratuar dersi için 5 sınava filan sokarlar adamı.

ama madem şu tercih zamanında da iki kelam edeyim seçeceklere;

-kocaeli: şehir güzel, istanbul'a yakın ve benzer zaten. sakın andaval gibi ''sevmedim burayı arkadaşım yok'' triplerine girmeyin de güzel geçsin yıllarınız, ben başta yaptım çekilmiyor. çarşı, acısu, sekapark zaten doğal gezi alanınız; kartepe, maşukiye, sapanca, gölkaypark, kandıra da biraz uzak zaman geçirme yerleriniz olacak. severseniz çok güzel gelir her yer, bazen çok özlüyorum.

-kocaeli üniversitesi: 61000 öğrencisi, türkiye'nin en büyük kampüs alanlarından biriyle çok büyük okul. istanbul'daki devlet üniversiteleri kadar yüksek puanı yoktur, anadolu'dakilerden de puanı yüksektir genelde. mühendisliği ve tıpı iyidir. fiziki şartları çoğu özel okulda yok, üniversitede olduğunuzu hissettirir. umuttepe'nin tek sorunu ulaşım ve çetin geçen kışı, kar-yağmur-kalabalık otobüse dayanamazsan gelme sakın. ayrıca saçma sapan bir bürokrasiye sahiptir kendi içinde okulum, işin düşmesin aman.

-elektrik mühendisliği: direk en bilinen olaydan gireyim; rehber hocalarınız şimdi size elektrik mühendisi evde tesisat yapar başka boka yaramaz diyor ya, yalan kuyruklusundan. elektrik-elektronik yaz derler ama. bilen biliyor elektrik-elektronik mühendisliğinin eğitim saçmalığını, özel sektörde ne işler yaptığını ya da yapmak zorunda kaldığını, iki ana dalı da hakkıyla sindiremeyip ne ondan ne bundan mühendisi olduğunu, imza yetkisinin olmadığını, kpss'deki kontejyan azlığı-mezun çokluğu ilişkisini, elektrik alanını seçse bile özel sektörde artık ibrenin ya elektrik ya da elektronik mühendisi çalıştırmaktan yana olduğunu.
    ben de bu işlerle alakasız bir öğrenciyken elektrik elektronik istiyordum ama bana mesela sektörden abi yazdırdı, iyi ki de sözünü dinlemişim. öğrencilik yıllarımdan itibaren stajyer olarak olsun normal olsun dünya devi firmalarda çalıştım. çünkü çalışması zorunluymuş elektrik mühendisinin çoğu yerde, bütün iletim, dağıtım, alçak gerilim projesi çizimi için imzamız zorunluymuş, asansörde bile elektrik mühendisi imzası olması lazımmış. türkiye, avrupa'da italya ile birlikte elektrik makinaları üretiminde en gelişmiş ülkeymiş; siemens'i, abb'si, areva'sı, gamak'ı filan ve buralarda binlerce istihdam olurmuş yine bunları öğrendim, mezun sayısı çok azmış. rehber hocalar yine bilmez bunları.

- kou elektrik: 1970'lerden beri kocaeli mimarlık mühendislik fakültesi adı altında, makina mühendisliği ile birlikte kou'nun temelinin atıldığı bölümdür. 6-7 sene önce burası 25-30 binlerde alıyordu lan, ama okul büyük, yeni filan diye yök baba 2-3 kat arttıracaksın dedi kontejyanı, kafasına göre sıralama yaptı, yeni sistemde ederi 100 binle alacak filan dedi takip ettim, şu an herhalde 50-60 binde tam bilmem. hocaları gerçekten çok bilgilidir, olur da kazanırsanız; bora alboyacı, ali bekir yıldız, sabri çamur, birol arifoğlu, feriha erfan kuyumcu, tarık duru, ayşen basa arsoy gibi derya denizlerden faydalanınız, hepsi mevcut sanayiyi de, işin teoriğini de çok iyi bilirler.

-sonuç: zordur ama gerçekten kaliteli eğitim verir, ayrıca bitirin okulu işiniz hazır sayılır. mezun arkadaşlarımdan hiçbiri boşta kalmadı mesela direk işteler**, özellikle istanbul-kocaeli civarı sanayide kou elektrik mezunları oldukça saygı görür** bu da son anekdot olsun, bir daha olsa ve 10 sene öncesine liseye dönsem bir daha yazarım.
  3. kaliteli hocalara ve laboratuvarlara sahip bölüm.mezunlarının işsiz kalmadığı rivayet edilir.
  4. gururla söylediğim ve mezunu olduğum yer

kocaeli üniversitesi elektrik mühendisliği hakkında bilgi verin