• zihinsel tutum, bir isi yapip bitirme dirayetinin japonca kelime karsiligi. ornek olarak bir amerikan aksiyon filmindeki final sahnesini ele alalim burada iyi adam kotu adamla dovus esnasinda kotu adami dover agzina sicar sonra doner arkasini gider bunun uzerine kotu adam kalkar buna arkasindan hareket ceker esas oglan kalkar kotu adami bir sekilde artistlik yaparak adami oldurur. iste bu durum kokoro'nun tam tersi dir. burada kokoro kotu adami etkisiz hale getirinceye (oldurmek, komaya sokmak, bayiltmak) kadar dovmek ve isini bitirmek olmalidir. maymun istahliligin tam tersi olarak ta kullanilabilinir. sonucu iyi yada kotu olmasi dusunulmeden baslanilan isi bitirebilme son noktayi koyabilme durumu.
  • newagein babası kitaro nun mandala albumundeki bır sarkı.
  • japonca kalp anlamına gelen kelime.
  • lafayette, indiana*da japonya'da bir süre yaşamış bir amerikalı tarafından işletilen japon lokantası. yemeklerin az fena değil, porsiyonların küçük, fiyatların az tuzlu olduğunu gözardı edersek buraya asla adım atmamak için bir neden geriya kalır, o da işletmecisi olacak dallamanın bir havalarda olmasıdır. bütün lokantaya "siz kültürsüz hayvanlarsınız, benim kurallarıma uyarsanız bir olasılık yemek yiyebilirsiniz" süsü verilmiş bir "lütfen buraya gelin, aklıma yapacak daha ilginç bir şey gelmedi" havası egemendir. garsonların üstlerinde "my way or the highway" yazması, kapıda "eğer çabucak birşeyler yemek istyorsan karşıdaki çin büfesine *git", "hayır sormayın bile, yemekleri eve götüremezsiniz" gibi duyurular bulunması lokantanın profesyonellikten fersahlarca uzakta olduğunu gözler önüne serer.

gelin görün ki adamın uygulamakta olduğu japon özentisi amerikalıları tavlama taktiği, herhangi bir kişinin buraya iki kezden çok gelebilmesinden anlaşıldığı gibi az da olsa işe yaramaktadır.
  • kitaronun saheseri.. parçadaki ritm degisiklikleri insana müzik ziyafeti veriyor. melodisi insanin kalbine isleyen, keman,klavye ve elektro gitarin mükemmel uyumuna hayran kalinan sarki..
  • natsume soseki'nin romanlarından biri. ayrıca aoi bungaku adlı anime serisinde iki bölüm halinde animeleştirilmiştir.
  • kitaro'nun uzun metrajlı filmi diyebiliriz herhalde bu şarkı için. iniyor çıkıyor coşuyor duruyor. enstrümanlar arasında bir yarış var adeta. elektro gitar çok iyi bir çıkış yapıyor şarkının başında, ortalara doğru keman ve klavye atağa geçiyor. daha sonra son düzlüğe elektro gitar ve kemanın önderliğinde geliyoruz ama elektro gitar hiç düşmeyen temposuyla, harika sololarıyla şarkıyı bir adım önde bitiriyor. kazanan tabii ki fair play ve silinen pasıyla kulaklar oluyor.
  • vocaloidten rin kagamine'nin seslendirdigi bir parcadır. dinlerken manly tears döküp durulur. özellikle bu video tam gitmiştir.
    http://www.youtube.com/watch?v=7ioseikhag0
  • hayati ogrenmeye calisan bir gencin hikayesi diye baslayip, emekli lise muduru ayarinda bir amcanin ergenlik anilarina donusen bir kitapti benim icin.

oysa meiji donemininde japonlarda bireyci anlayisin gelismesi ve sosyal degisimin kisilerin benliklerinde yol actigi catismalari anlatiyormus meger. cevirmenin on sozu olmasa bunlarin farkinda bile olmayacaktim.

ben ne zaman okudugum kitaplarla ilgili boyle afilli cumleleri kendi basima kurmayi becerebilecegim yarabbim!
hesabın var mı? giriş yap