• neredeyse manası yok'tan güzel olmuş diyeceğim. demin dinledim. biraz daha dinlersem kesin diyeceğim. çünkü süper olmuş.
  • duman'ın yeni ağıtıdır. darmaduman albümünün en ağırıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=6dnkndqam-q
  • her dinleyişimde başında kaan tangöze "cancağızım dayan"* diye girecek sandığım şarkı. ilk verse bittikten sonra giren gitar solosu neye uğradığınızı şaşırtacak güçtedir.
  • kolay değildir kısmında, r yi söylerken dilini yuvarlamasından ve bunu şarkı boyunca yaklaşık 40-50 kere yapmasından ötürü oldukça itici durmuş şarkıdır. halbuki sözleri ve müziği süper uyumluydu. yapmıycaktın bunu kaan, o yamulttuğun diline sıçayım.
  • bazi bolumleri ozdemir erdogan` in "gurbet"ini andiriyor.
  • oğlu askerdeki annelerin dinlememesi gereken parça. benim bile içim dayanmıyo lan. insana kafayı yedirebilecek potansiyel var.
  • adamlar daha iyisini yapamazlar diye düşündüğüm ne varsa daha iyisini yaptılar.

daha iyisini yapmayı geçtim, adamlar artık türkücü de oldular. bu şarkı tam da dumanı anlatan bi sarkı bence. her seyi kendilerince yapmanın bir yolunu buluyor adamlar, biz de kalbimiz hızlı dinliyoruz. gerçekten hayranlık uyandırıcı yapılan şey, bildiğin anonim ağıt, halk türküsü bu şarkı.

gerçekten modern ozan oldu bu adamlar bu şarkıyla.

hepsinden öte ;

ben dumanı ilk albümünden beri dinlerim ve müzik dinlediğimi saçımdan ayaklarıma kadar hissettirirler bana.
    gerçek anlamda kalp ritmimi değiştiriyor bu adamların yaptığı şarkılar. bu şarkı da onlardan bir tanesi.
    benim için efsane olmuşlardır ve bundan sonra onlara karşı objektif olamam,
    bu kadar şey hissettirmeyi başardıktan sonra bana; bu adamları eleştirmeyi kendime yediremem.
  • bana ali ismail korkmaz'ı hatırlatıyor, annesini hatırlatıyor. ethem'i, abdullah'ı, atakan'ı, mehmet'i hatırlatıyor ve annelerini. bir insan en sevdiğini kaybedince zamansız, ne hissederse, öyle hissettiriyor. öfke, acı, hüzün birbirine karışıyor. nerede, hangi ruh halinde dinlersem dinleyeyim kalbim ağrıyor, gözlerim doluyor engel olamıyorum.
  • duman'ı zamanlar ötesine taşıyacak şaheserlerinden biridir. her gün 3 basamaklı dinleme oranına ulaştığımı söylesem herhalde biraz mubalaga etmis olurum amma bu şarkıyı ne kadar tuttugumu ancak böyle vurgulayabilirim. evet.
  • yakın zamanda annesini kaybeden eşe, dosta, arkadaşa da özenle dinletilmemesini tavsiye ettiğim, 40 yıllık dini bütün cemaat çocuğu bir delikanlının hasına bile ağlayarak rakı içiren duman şarkısı.

bendeki etkisi de şarkıyı dinlerken kaan geliyo üzgün suratıyla, o gitar çalarken bile beni delirten ellerini göğüs kafesimden içeri sokup -zaten duman dinlerken- atışlarını şekillendirdiği kalbimi, avcunun içine alıp sıkıp sıkıp bırakıyo gibi hissediyorum. kalp sıkışması yaşamadım ama herhalde yaşayabilirim bu şarkı yüzünden.

yoruluyorum şarkıyı dinlerken. ama yoruldukça dinleyesim, dinledikçe de yorulasım geliyo. bi kaç defadan sonra ağlamaya başlıyorum zaten. bir kaç kere de ağlarken dinliyorum da anca öyle geçiyo. bi kaç notasını duysam bu süreci yaşamaya başlıyorum.
hesabın var mı? giriş yap