• 12 senedir lens kullanirim ve son 3 senedir her yaz baslangicinda kesin bana da olur. onceleri 1 aydan once gecmezken cozumu buldum.

- goz capaklanmaniz basladigi anda mutlaka lensleri gun asiri takmaya baslayin.
    - zatiden ve flarex adli iki farkli goz damlasini ayni anda kullanin. zaditen sabah aksam ve flarex gunde 4 defa.
    - kucuk goz kaplarinda yatmadan once goz banyosu yapin. ardindan zatiden ve flarex i damlatip uyuyun.

3 gune hic birseyiniz kalmiyor.

ayrica ust goz kapaginin altini mutlaka ama mutlaka kontrol edin. gozun sferik yapisi itibariyle capaklanma oralarda yogunlasip(hatta katilasip) izdirap dolu batmalara sebebiyet veriyor. goz banyosu bunu temizliyor.

korunmak icin (lens kullananlarin);

- kesinlikle aceleye getirilip eller yikanmadan lensler cikartilmamali.
    - lenslerin gece gozde kalabilecegi soylense bile mutlaka her gece cikartilmali.
    - lens kaplarindaki solusyon hergun degistirilmeli.
    - lensi gozunuze takmadan once lens yuzeyi mutlaka kontrol edilmeli ve yabanci maddelerden arindirilmadan goze takilmamali.
    - lensi olusturan maddeler yapay maddeler (senofilcon vb) oldugundan baska marka lenslerde hassaiyet gostermisse o marka lens mutlaka birakilmali.
    - su icerigi dusuk lensler kullanilmali. bu hem gozde daha uzun sure kalabilmeyi sagliyor hemde su oranindaki degisimler lensin yapisini daha az etkiliyor.

gozler vucudun en onemli organlari, temizligi ve ilgisi de ona gore olmali. derdi olup bu basligi okuyan varsa cok gecmis olsun. yalniz degilsiniz hele ki sifasiz hic degilsiniz.
  • gözleri çıkartıp suya koyma isteği uyandıran bir illet.
  • gözünüze çam ağacı girmesi durumu.
    başka türlü bir göz bu hale gelmez arkadaş. bu nedir ya. rocky 4 adrian modu.
    ilk belirti; lan gözüme çöp mü girdi ne bu batma? şeklinde oluyor. akşamına göz insan gözü olmaktan çıkıyor. ertesi sabah gözün biri yok. çapak yumağı olmuş resmen, levyeyle açtım ben o derece.
    zaditen ve alcon damlatıyorum. ara ara da rimel sürücem bakalım.
  • goz icinde iltihap olmasi.goz kapagi iltihabi diyebiliriz.gozun beyazi kipkirmizi olur.damarlar $ak deyu cikar.alerjik ve mikrobik olabilir.lens kullananlar steriliteye dikkat etmezlerse cok kolay yakalanirlar.ba$iniza gelirse eczaneden tobramisin (tobrex) ,gentamisin (genta gut) alip iyile$tirebilirsiniz.cok ciddiyse yine de bir doktora gorunun..
    (bkz: doktor civanim)
  • 4 kişilik ailemizin ben hariç her bir ferdinde ortaya çıkan hastalık ki bütün fertler birbirinlerine 1 gün arayla bulaştırdılar. bu yüzden kendimi korumak amacıyla evde deniz gözlüğüyle geziyorum. evet yapıyorum bunu.
  • 2 parmak klavye kullanabilen birisiyseniz , klavyede yazarken sol elin sürekli havada boşlukta kaldığı bir kelime. kime neyse bu bilgi de kenarda dursun.
  • muhtemelen eski lens kutularını kullanmaya devam etmem nedeniyle* arada halimi hatrımı soran, ziyadesiyle ağzıma sıçan hastalık. ışığa aşırı duyarlılık sorununu çözmek için bir adet siyah temiz çorap alınır, bereyle kafaya sıkıştırmak suretiyle gözün önüne yerleştirilir, tek gözle mutlu mesut hayata devam edilir. bir de, ne demek olduğunu hala tam anlamamış olsam da, göze çay banyosu yapın diyorlar lakin kafamı demliğe sokup beklememe rağmen pek bir faydasını göremedim. ama sabaha kadar süren şuursuzca ağlama nöbetlerini dindirmeye biraz yardımcı oluyor galiba.
  • çeşitleri var bunun. mesela bazısı çapaklanma yapıyor. gözün yapış yapış oluyor sabah uyandığında. bazısı var iyice kızartıyor gözü. özellikle virüslerin toplandığı bölge kıpkırmızı oluyor. bazısının da gözle görülür bir belirtisi yokken gözle hissedilir belirtilere sahip ki bunlar yanma, kuruluk, akabinde gözün kırpıştırılarak yaşarması, her göz hareketinde ve göz kırpmada aynı noktalarda batma.

lens kullanıyorsanız batma, yanma varsa geçmeyen mutlaka o lensleri çıkartın ve acil çöpe atın. artık o lenslerden hayır gelmez. hemen doktora gidin çünkü kendi kendine geçmiyor güzel bir damla versin damlaları damlatın minnoş minnoş sonra kontrole gidin geçtiyse yeni lenslerinizi takın. mis.

şu hayatta 5-6 kere oldum. bundan önce haziran ayında 1 ay süren bir konjonktivitim olmuştu, şu anda da konjonktivitim maalesef. artık doktora gittiğimde "evet buyrun oturun ne rahatsızlığınız vardı?" diye sorunca "konjonktivit oldum" diye teşhisi söylüyorum. gayet yerinde teşhisim de maşşallah. yine korneama kadar gelmiş virüsler amk. napıyorum çamurlu ellerimle mi takıyorum lensleri 25 gün çıkartmadan mı uyuyorum? yooooo... her gece de çıkarırım üstelik lensleri. adam artık bu kadar tekrarladığı için gözümdeki virüsleri tahlile yolladı.

neyse siz siz olun lensleri temiz kullansanız da konjonktivit olabileceğinizi unutmayın. batma, kuruluk falan olduğunda hemen doktora gidin, eski lensleri atın, olabildiğince evdeyken gözlük takıp gözünüzü dinlendirin. tabi neticede bu işler bünyeyle ilgili.
  • konjonktivit, göz kapaklarını etkileyen palpebral konjonktivit ve blefarit için;
    başlangıç aşamasında, acilen doktora koşulamayacak durumlarda, ev veya iş yeri şartlarında yapılabilecek bir kaç hamle:

yeşil çay veya çay pansumanı;
    demlenmiş çay soğumaya bırakılır. göz için uygun olan ılıklığa ulaşınca iki pamuk parçası batırılarak göz kapakları üstüne konulur. pamuklar ılıklığını kaybettiğinde işlem tekrarlanmalıdır. pansuman 2-3dk sürdürülür.

papatya çayı pansumanı;
    kaynamış suda 3-5 dk demlenen papatya çayı soğumaya bırakılır. göz için uygun ılıklığa gelince yukarıdaki işlemler uygulanır.

el altında çay bile yoksa sadece ılık su pansumanı da en azından doktora gidinceye kadar geçici bir rahatlık sağlayacaktır.
  • bayramda bende kalan arkadasimdan kaptigimdan beri 15 gundur hayatimi sikti. tam anlamiyla sikti atti. isin garibi arkadastan 10 gun sonra basladi bende. kulucka suresi dediler. once sol gozde hafif kizariklikla baslayan surec, gozde olusan yaralar ve gozun buna karsi cok fazla odem yapmasi nedeniyle sol gozu tamamen kapatarak devam etti. kapanmaya karsin gozde akinti devam etti. bu sure icerisinde kullandigim okacin, teramisin ve augmentin care olamadi goz bir hafta boyunca surekli kotuye gitti. doktorun soyledigi antibiyotikten denizde yasasan bu goz iki hafta boyle devam edecek caresi yok lafi ruhun bunlaimi degistirmiyor maalesef. resmen yasama kuskun yasadim o ilk 10 gunluk surecte.

tabi bu arada goz tamamen kapali oldugu icin diger goze bulasmamasi icin surekli caba gosterdim cunku bildigin gorme engelli olacaktm o durumda. gerci bunu gorundugum uc doktorda soyledi diger goze bulassa bile vucut hazirlikli oldugu icin ilki kadar agir gecirmiyor. velhasil diger goze bulasti soylendigi gibi onda sadece kizariklik yaratti. bir hafta ise gidemedigim gibi ne kitap, ne film sikintidan patladim her gun yapisan kirpiklerle uyaniyorum o zamandan beri. pesimist oldum. simdi yavas yavas geciyor. yaralar iyilesti ama simdi korneaya bulasmamasi icin fml'ye basladik.

gecirdigim en illet hastalik zirvesine yerlesti kafadan konjonktivit. eger ortamda konjonktivit olan birisi varsa hizla uzaklasin. ben yandim eller yanmasin.
hesabın var mı? giriş yap