şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evcil köpek sanınlanın aksine bir etobur değil hepobur*dur. üstelik besin düzenleri hayvansal gidadan çok daha fazla bitkisel gıda içerir. kurt soyundan gelmiş kabul edilmesine rağmen kafatası yapıları ve çene yapısı ve diş sayısı itibariyle kurtlardan farklıdırlar. kediler etobur sayılabilir ancak onların diyetlerinde bile bitkisel karbonhidratlar önemli yer tutmaktadır.

  bu gerçekler ışığında köpek maması hayvansal proteinleri ancak %30'lar oranında , enerji kaynağı olarak bitkisel proteinler yanısıra yağlar, vitaminler, mineraller (en önemlis fosfor ve kalsiyum dengesidir) içeren dengeli bir karışım içermelidir.

  bütün bunların yanısıra köpek sağlığı açısından suyun tüm besinlerden daha yüksek hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır.

  köpek sahibi için notlar:
  1)köpeğinizin dietine veterinerinizle birlikte karar verin.
  2) köpeğinize evde mama hazırlamanız mümkündür. ancak bunun masrafının ucuz olacağına ilişkin düşüncenizi tekrar gözden geçiriniz. öte yandan özellikle vitamin ve mineral takviyesi ve bunların dengesi konusunda destek alınız. şahsi kanaatim bu dengenin hiç bir zaman kuru mama tabir ettiğimiz hazır mamalardaki kadar olamayacağı yönündedir. kendi hazırladığımız mama köpek beslemeye başladığımız ilk zamanlarda üzerinde inat ettiğimiz bir husus olmasına rağmen sonuçta kuru mamanın en iyisi olduğunu kabullenmek zorunda kaldık.
  3) kuru mama tercih ederseniz veterinerinizin tavsiye ettiği bir markayı tercih ediniz. ancak hemen tamamı ithal ve dolayısı ile fiyatları genellikle yüksek olduğundan ucuz mama arayışınızda fayda vardır. en pahalısı yerine besin değeri açısından garantili optimum mamayı tercih ediniz. (bu esnada mutlaka veterinerinize danışınız)
  4) tekrara girmek bahasına köpeğiniz için suyun yasamsal önemini vurgulamak lazımdır. köpeğinizi sadece belli zamanlarda beslemenin en sağlıklı yöntem oluşuna karşın her zaman ulaşabileceği yerde temiz ve bol su bulunmasına çok dikkat edin.

  asla yapılmayacaklar:
  1) yukarıda yazılanlar dolayısı ile köpeğinizi asla sadece ve sürekli hayvansal gıda ile beslemeyin.
  2) köpeğinize hiç bir zaman çiğ et vermeyin. çiğ et kist hidatik ve toxoplasmosis gibi tehlikeli bakteriler içerebilir. öte yandan çiğ etin enzim, yağ ve mineraller açısından daha zengin olduğu doğru değildir. aksine pişmiş besinlerin hazmı daha kolay olduğundan daha sağlıklıdırlar.
  3) köpeğinize asla kuzu, ve kümes hayvanlarının kemiklerini ve kılçıklı balık artıklarını vermeyin. bu tür kemikler kıymıklar halinde kırılırlar ve ortaya çıkan kıymık veya kılçıklar sebebiyle iki noktada, boğaz ve bağırsaklar sindirim sistemi açısından ölümcül sonuçlar doğurabilirler. "abartma ben veriyorum benim köpeğime birşey olmuyor" diyen dostlarımın herbirinin yaşadığı kötü tecrübelerden sonra tövbe ettiklerini eklemem gerekir.
  4) asla gereğinden fazla beslemeyin. az beslenen köpeğin obez olana göre çok daha sağlıklı olduğunu unutmayın.
  5) köpeğe karaciğer sağlığı açısından şeker türevleri tatlı, patates, soğan, vermeyin
  6) mümkün olduğu kadar okuyun ve araştırın. her konuyu önce veterineriniz olmak üzere köpek sahiplerine danışın.

  http://www.secondchanceranch.org/rawmeat.html
  http://www.canismajor.com/dog/nutrit1.html
 • rottweiler, doberman, kangal cinsi sert mizaçlı köpek türlerine verildiğinde hayvanda aşağılama duygusuna neden olan köpek yiyeceği.

  - hanimiş tontoşumun maması
  - kolunu uzatsana sen.
 • hem kopegin sagligi hem de daha pratik olmasi nedeniyle tavsiye edilir. hazir mamalara iliskin en buyuk problem cok pis kokmalari ve kopegi susatmasidir. eger kopek cok tuy dokuyorsa lamb and rice mama alinmasi tercih sebebidir. iyi kopek mamalari arasinda pro plan, hills, purina, eukanuba, nutra ve nutro sayilabilir.
 • aileden bir bıdıkın corn flakes le karıştırıp yemek için ağladığı şey.
 • (bkz: yal)
 • (bkz: pedigree)
 • ben kendi yediklerimi marketten alırken, kopegimin de sahibi ile aynı kaderi paylasmasinda sakınca görmüyorum. bu nedenle ona da market mamasi yediriyorum. migrosa ragmen ikimiz de hala yasiyoruz.
 • kediler köpek maması yerse ölür. çünkü içinde taurin maddesi yoktur. bu madde kedilere lazım köpeklere zararlı. yani kedinin yemezse kör olduğu bir madde. bakın ben bunları götümden uydurmuyorum kitaplar yazıyor bunu. kedi ve köpeğe ayrı mama verilmek zorundasınız. ayrıca taurin sentetik bir madde yani doğada yok. lab ortamında yapılmış bir şey. boğaların testislerindeki bir nesneden vakumlanmış. taurus'tan geliyor ismen de zaten. son olarak da bu maddenin redbul gibi sporcu içeceklerinde de olduğunu belirterek köpek maması ile ilgili söyleyeceklerimi sonlandırıyorum.

  eklenti: köpek maması kedi maması gibi maddeler kuşlara verilince adı kuş maması olması gerekirken kuş yemi oluyor yani hayvanın tabiatına göre gene bir kimsayal dönüşüm söz konusu. burası önemli.

  further edit: unutmadan hatırlamam lazım ki köpek maması wolfentein3d oyununda (bilenler wolf.exe olarak da bilebilir, hitlere karşı mücadele) biz kahraman olarak bazen alman kurtlarının mamalarından yiyoruz. bunu gerçek hayatta yapmak çok zorunda kalmadıkça olmamalı. oyun icabı can kazanmak için köpek maması yenebilir ve 5 can verir ama normalde denenmemesi lazım. ayrıca yenirse gene bebek değilsek mama olmaktan çıkar öğünleşerek ergişir.
 • mama seçimi köpegin genel saglıgı için oldukça önemlidir.
  köpek maması seçerken köpegin boyutuna ve aktivite oranına göre uygun mama alınmalıdır, en önemlilerinden birisi mevsimsel olarak mama degiştirilmelidir.özelliklede yavrular için kesinlikle puppies türünden mamalar alınmalıdır,eger büyük köpekler için olan mamalardan alınırsa yeterli protein destegi saglanmaz ve köpek saglıksız gelişim içinde bulur ve çok sert, iri taneli olacaklarından köpegin dişini kırıp dişsiz bir köpek sahibi olmanıza sebebiyet verir.

  uzmanlarının önerdikleri köpek maması ve oranlarından örnek verilirse

  yavru köpekler için : pro hills kuzulu ve takviye olarak az miktarlarda kedi maması.fakat kedi mamasını fazla oranda vermek,köpegin ileri dönemlerinde yag birikimine sebep olur ve obezlik damar tıkanıklıgına sebebiyet verir.
  ayrıca köpegin diş gelişimi için kalsium içeren kemirme taneleri ve ara ara yaş mama.

  ergenlik sonrasi köpekler için: pro hills'in boyutuna göre seçilecek mamalarını öneriyorlar.
 • hastası oldugum şey. hep denerdim yeni mama alınca nasıl birşey diye ama, kopege mama verirken en aç zamanıma mı denk geliyor nedir, paket ile mama kabı arasında bi avuc goturuyorum resmen. nestle proplan tercih ediyorum daha guzel oluyor =)