• korhan gümüş hdp'nin beyoğlu adaylığı için uygun mu, değil mi, güzel bir tartışma elbette. en azından kentsel muhalefete ve yerel seçimlere nasıl bakmak gerektiği bakımından çokça verimli. hem facebook what's on your mind diyor ve tepe mahalleden nermin teyze ne düşündüğümü merak ediyordur.

korhan gümüş pek övülmüş, yere göğe koyamayanlar da var. ama hadi bunlar da soldan bir eleştiri olsun. uzun uzun habitat'ta olan bitenlerden, sulukule'den ve fener balat projesindeki tuhaflıklarından, genç sivillerle yassıada gezilerinden, 2010 avrupa başkenti işlerinde olup bitenlerden, eskisi yenisi böyle günahların uzun gölgelerinden bahsedecek falan değilim. stk ve sivil toplum inisiyatifi adı altında aklanıveren işlere de girmeyeceğim. türkiye'de genellikle devrimci siyasetten kaçan eski solcular, sosyalistlik yaptığını düşünen stk kampanyacıları, risksiz siyaset erbabı, sosyalist görünümlü vitrine çıkma arayışındaki entelektüeller için devletle temas halindeki risksiz non-government mecralar, aynı anlama gelmek üzere sivil toplum örgütçülüğü, sivil inisiyatifler vs. iyi bir sosyalleşme mecrasıdır. bu arayüzler vasıtasıyla yürütülen az buçuk muhalefet bunu isteyenlere toplumsal, ekonomik, akademik vs. kapılar da açar. siyaseti bu tür bir sosyalleşme mecrası olarak gören ve kullanan çokça insan hatta kendisine parti diyen topluluklar da ortalıkta dolaşıyor, mail gruplarda, toplantılarda vs. boy gösterip geçiyor hayatımızın içinden.. hatta "gezi'yi ben yaptım" diyenlere de rastlanıyor arada. "kapitalizm karşıtlığı"yla süslü elitist bir yüksek siyaset potasına, alacalı ilişkilere, siyaset sahasına dökülmeye çalışılmadığı sürece tüm bunlar hoşgörülebilir, zarar vermediği sürece dileyen dilediği kapıları çalar. ama o potaya girip konuşmaya başlarsanız, onlarca yıllık bir politik mücadele sürecini, büyük büyük lafları, programları vitrine böyle koyarsanız o ayrı dava. korhan gümüş sözkonusu olduğunda bu konularda çokça konuşulabilecek ve muhtemelen konuşulacak malzeme de var, ama onlardan da bahsedecek değilim.

gezi'den çok değil 8 ay sonra "eee şey buraları hep kültür sanat yapacağız, tarlabaşının savunulacak yanı yok"tan öteye bir şey söyleyemeyen ana muhalefet partisinin beyoğlu adayı aylin kotil'le karşılaştırıldığında iyi bile görünüyor. ama sadece görünüyor.

bütün bir direnişin kalbinin attığı yerde özgürlükçülük, müzakerecilik ve entelektüelizm adına (teşbihte hata olmaz) misbah demircan'ın akademik versiyonuyla, gezi sloganlarından kendisine gazete ilanı yapan chp'li belediye başkan adaylarından az hallice seçim pazarlıklarıyla ortaya çıkmak, istanbul hepimizin türü iksv konser duyurusuna benzeyen kapalı salon kampanyalarıyla ve taşkışla 108 toplantılarıyla, taksim hill otel, cezayir restoran açıklamalarıyla yola çıkmak bir tuhaf olur, oluyor. korhan gümüş'ün yanina roboskili ve baş örtülü bir eşbaşkan adayını koymak da simgesel anlamı dışında pek birşey değiştirmiyor.

neyse, hayat ve siyaset, kurgusal pragmatizmi, tuhaf pazarlıkları, kibirle süslü cambazlıkları değil, hep samimiyeti ve açıklığı sever asıl onu diyecektim. kimin aslında neyi temsil ettiğine de, kime neyi nasıl temsil ettirdiğine de ayrica dikkat etmeli insan, yoksa sokakta gömülen şeyi, sağıyla soluyla milliyetçiliği de sağıyla soluyla liberalizmi de sandıkta diriltemezsin. ölmüş olanı diriltmeye çalışan canlılar da çürür gider, bir de onu diyecektim..
  • dubai kulelerinden üçüncü köprüye; metro inşaatından vapurların yenilenmesine istanbul'la alakalı ne varsa hepsi hakkında uzman görüşüne başvurulan ve her ne hikmetse hepsi hakkında da görüş belirtecek kadar uzman olup ekranlardan bu görüşlerini bizimle paylaşan mimar/şehir planlamacı/gemi inşa mühendisi/part time radikal iki yazarı. sen neymişsin be abi?
  • insan yerleşimleri derneği bünyesinde ve birçok başka stk'nın da beraberliğinde dilinden anlamayan onlarca insanla iletişim mücadelesi veren bir mimar. sulukule hakkında fatih belediyesi, sivil toplum kuruluşları akademisyenler ve yurt dışından temsilcilerin olduğu bir toplantıda gördüm ki sağduyuyla siyaset yapıyor ve iğneyle kuyu kazmaya çalışıyor. saygı duydum.
  • emek sinemasıyla ilgili gayet sağlam br yazı yazmıştır. ilgililere duyrulur
    http://www.radikal.com.tr/…11.04.2010&categoryid=82
  • birgün gazetesinin kent sayfasında sık sık yazıları çıkan, istanbul adına kaygılanan,derdi onu güzelleştirmek olan komple insan.
  • istanbulla ilgili hassasiyetlere sahip mimar.
    haliçle ilgili bir toplantıda yaşananlara, yapılanlara nerdeyse ağlayacak sanmıştık.
  • rum yetimhanesi üzerine yazmış ve "rum yetimhanesi istanbul'a bir hediyedir" demiştir.
    http://www.istanbulist.net/…ri/yazi.php?yazi_no=873
  • studyo x'teki mikrokozmos sergi sürecinde yapılan söyleşide gülsün tanyeli'ye hitaben "üniversitelerde yapılan üretim kamusaldır, paylaşılmadığı takdirde yolsuzluk olur" demiştir
  • beyoğlu belediyesinin geriye doğru giderek belediye başkanlarına bakıyorumda böylesine aktivist,sosyalist ve blinçli birinin oy alma olasılığı,toplumun kişiliğine verdiği değerle eş olacağını sanmam,ancak seçilirse beyoğlu nasıl bir yer olur çok merak ediyorum,ayrıca büyükşehir değişmeden böylesine bir değişim çok işlevsel olmaz diyede düşünmek olasıdır.
  • avrupa kültür başkenti hayali gerçekleştiği için kutladığım, gençliğinde araba tasarlamayı aklına koymuş, iydnin kurucusu, başkanı, yönetim kurulu, denetleme kurulu, çalışma grubu, çaycısı, officeboyu olan hep genç kalacak mimar
hesabın var mı? giriş yap