• ibadet
  • kepçe kulaklarıyla önümde öyle durdu. mavi gözleriyle meydan okudu bana, hem de o yaşta. “kaçıl önümden çelimsiz şey” diyemedim. “sen benim kim olduğumu biliyor musun” desem diye düşündüm. vazgeçtim osaat.

kaçırdım gözlerimi. nerdee. bazen o kadar tırsık oluyorum ki kahretsin, korkuttu beni en başından. “kazara buradayız”. “aslında koşsan iyi edersin çocuk” parka doğru git oralarda oynasana”, burda ne işin var senin “şaşırdın mı”, “çamaşır asıcam şuralara”, kurutma makinası temiz havanın yerini hiç tutmaz, hem “burası benim bahçem” sayılır. mis gibi kurusun bu rüzgarlı temiz havada. “top falan gelsin istemiyorum”. anlasana çocuk “çok yoruldum”. “git hadi uğraştırma beni” dedim gözlerine bakmadan çamaşırlara bakarak. koşanları görmesem koşmak aklıma gelmeyecek o derece yani, beyazları sakın 90 derecede yıkamayın kirler pişiyor, istediğim beyazlık bu değil. nasıl kaptırmışım kendimi. çelimsiz çocuk yüzü gözü kirli, zaten benim beyazlar da istediğim beyaz değil “bırak, sen de gelsene teyze” dedi “teyze” dedi “yenge” den sonra bir bu eksikti. beyazlarda içime sinmeyice “koşalım bizde bari” dedim. beni koşturduğu yetmezmiş gibi “nerde senin güzel kızın” diye sordu. “kızım seninle koşamaz o küçük” dedim. “o artık senin için hiç büyümez” dediğinde “çok bilmişliği bırakta koşalım” dedim. koşarken çamaşırlar aklıma geldi, yine de koşmak güzeldi.
  • kadını güzelleştiren atraksiyonlardandır. zannımca koşu ve ardından alınmış duş kadar kadını güzel yapan az şey vardır.
  • rize ve cevresinde başka bir anlamı da olan fiildir.
    anlamı şöyle açıklanabilir.
    -birini, bir şey yaptırmak için doldurmak, fişeklemek

cümle içinde kullanalım
    - kim koştu seni? (sana bu sözleri söyleten kim, kim yönlendirdi seni, seni böyle konuşturan, sana bu fikirleri veren kim?)
  • bircok acidan cok faydali bir eylem...duzenli yapinca ilk basta form tutuyorsunuz ki saglam kafa saglam vucutta bulunur. ayrica atilan terle birlikte stres de atilmis oluyor. bir de tabi daha soyut yararlari var. mesela hafif bir ozgurluk duygusu katiyor insana. ve bir de spor iste yaa, cok keyifli.
  • gerçekten bir yere yetişmek için yapılmıyorsa uygulanabilecek en iyi terapilerden biri, daha hızlı koşmaya çalışılarak, hem insanın isterse daha iyisini yapabileceğinizi gösterir hem de belirli bir süratten sonra daha hızlı olamayacağınızı anlayarak egolarınızı yenmenize yarım eder.
  • uzun süredir yapmadığım ancak bu akşam berberden çıktıktan sonra eve gelirken yaptığım aktivite..bunu yapmak için ne egolarımı tatmin edeyim diye ne spor olsun diye nede özgürlüğü hissedeyim diye yaptım; sadece tek nedenim vardı yüzümü uyuşturan ankara soğuğu...
  • can sıkıntısına, derde, tasaya, eeeh eytere beaaaa dedirten durumlara birebir aktivite. ayrıca da dertten tasadan kurtulur iken bir yandan da vücudunuzun kontrolünü ele almış oluyorsunuz ki o da ayrı bir ego tatminidir efendim.

afiyet olsun
  • adam gibi ayakkabınız yoksa(misal ben), dizinize de zarar verebileceğiniz bir aktivite. o yüzden ayakkabı önemlidir, düzenli koşmak isteyenlerin kesinlikle taviz vermemesi gereken bir nokta.
hesabın var mı? giriş yap