aynı isimde "kovan" başlığı da var
  • kovan filmi eylem kaftan'ın bir belgesel çekimi sırasında öğrendiği bir hikayeyi uyarlamasıyla ortaya çıkıyor.

artvin'e annesinin rahatsızlığı için gelen ayşe karakterinin hikayesine konuk oluyoruz. ayşe'nin annesi arılara yıllarını vermiş ve artık evlatları gibi olmuştur. annesi ölmeden önce arı korkusu olmasına rağmen arılarını kızı ayşe'ye emanet eder. ayşe tüm korkusuna rağmen arılarla ilgilenmeye başlar ve bir süre sonra bu durumdan zevk alır. film bize şehirden, metropolden gelen bir insanın köy yaşantısını, doğa ile savaşını izliyoruz.

insanın özüne yolculuk, doğanın dilini anlamadan o öze dönülemeyeceğini görüyoruz. mesela filmde aile kavramında bir yabancılaşma görüyoruz ve bunu bize hissettirmeden ama sonradan onu düşündüren bir yapıyla sunuyor.
    geleneksel kodlar, korku öğeleri, insanın doğayla ve hayvanla ilişkisini başarılı bir şekilde yansıtmış kovan.
    aidiyet'ten sonra başarılı bir film izlemek tüm altın koza film festivaliseyircisini mutlu etti.
  • eh işte dedirten bi film olmuş.
    filmde hiçbir karakterin derinliği yok . nedensiz sonuçlar var. ‘e tamam da niye?’ diyorsun. mesela;

— spoiler —-

- neden ayşe , almanya’ya gönderildi? neden dışlanmış?
    - diğer adam, ayıcı mı nedir yani?
    - ayşe’nin bu kadar arılara yönelmesi , beni pek inandırmadı. kırık bir aile hikayesi var fonda. ama neden kırık belli değil ?

— spoiler—

çok zor şartlarda çekilmiş. çok iyi görüntüler var. ölü arılar falan harika. bu konuda tebrik etmek isterim.
  • artvin borçka’ya bağlı macahelde çekilmesi, feyyaz duman faktörü ve
    gişe gelirinin bir kısmının ahbap iyilik hareketine bağışlanacak olması gibi güzellikler içeren film.

fragman.
    yönetmen eylem kaftan'la söyleşi .
  • şehir insanı ve doğa arasındaki kopuklukları ve aslında bu kopukluğun çok da mümkün olmadığını bizlere tekrar hatırlatan bir eylem kaftan filmi kovan. aynı zamanda nasıl bireyselleştiğimizi bu aşırı bireyselleşmenin bize olan fayda-zarar denklemlerini de gözler önüne seren, künyesinde meryem uzerli, feyyaz duman , hakan karsak, burcu salihoğlu gibi kıymetli oyuncular olan bir ilk film.

edit: netflixten izlenebilir hale gelmiştir.
  • şu an yönetmeni eylem kaftan'ın anadolu üniversitesi sinema topluluğunda canlı bir söyleşisi olan film.
  • 26 mart 2021 tarihinde netflix'de yayınlanacak olan film. izlendikten sonra bu entari muhtemelen güncellenecektir.
  • 25 eylül 2020 tarihinde gösterime girmiş eylem kaftan filmi. kadrosunda meryem uzerli, hakan karsak, feyyaz duman gibi isimlerin bulunduğu film görüntü yönetmeni serdar ünlütürk.
    film netflix üzerinden izlenenibilir.
  • nefis bir film.
    görüntüleri, müziği, oyunculuğu... en çok bizden olmasına bayıldım.
    o yağmurlar benim çocukluğumun da kabusuydu.
    oysa şimdi özlüyorum. en azından benim yurdumda, orta karadeniz'de artık eski yağmurlar yok.
    insanın doğa ile ilişkisi, aile bağları, kopuşlarımız çok güzel işlenmiş.
    finali de iyi bağlanmış.
  • bugün netflixte izlediğim güzel film. karadenizin muhteşem güzelliklerini görmek çok iyi geldi. konu güzel ve meryem uzerli çok çok güzel. görüntü yönetmeninden başlayarak tüm ekibe tebrikler valla güzel iş çıkarmışlar.
  • günün beğendiğim filmi oldu.

tema güzel.

her şey doğasına uygun olmalı. doğa ile uyum sağlanmalı. doğa ile iyi geçinmeli, inatlaşmamalı.
hesabın var mı? giriş yap