• su bir liraya satilan deodorant kutusuna benzeyen gazlardan alip cakmaklarimi her zaman evde doldururum. ayda yuz kusur lira sigaraya verdigim halde cakmaga para verirken kintirligim tutuyor.
    bir kac sene evvel evdeki gazim bittigi bi ara eskisehir'de carsi donusu sicaksularda cakmakcilara ugradim. cakmakci dedigim bir metrekarelik gise benzeri dukkanlar. iclerine bakarsan, raflarla dolu uc duvar, raflarda kimi yeni kimi otuz yillik cakmak ve parcalari dolu kutular, kavanozlar, karanlikta cizirdayan muhtemelen bir trt kanalina ayarlanmis radyo ve ekserisi kir sacli gozluklu kucuk esnaf abilerimiz.
    neyse birine yanasip cakmak gazi istedim. elinde iki cesit varmis, ikiside ayni fiyat ama biri ithalmis biri yerli. "hangisi daha iyidir? " dedim. bu gazdir en nihayetinde ikiside is gorur, ama para disariya gitmesin yerli olani al gibi biseyler soyledi. ithal daha iyidir mantigiyla "ithal olan olsun abi " dedim.
    yuzunde memnuniyetsiz bi tavir olustu, kutuyu gazeteye sarmaya basladi. yerli olani almadigim icin kizmisti, neden yerli olani secmemistim ki? en nihayetinde cakmak gaziydi bu, yerli olanda ayni isi yapacakti.
    paketi uzatti. "vaz gectim yerli olanini ver abi" dedim. gulumsedi, "zaten onu sardim " dedi. bende gulumsedim, parayi verdim, hayirli isler diledim, eve gidip cakmagimi doldurdum.
  • vasatın altında değil, bayağı üstünde bir film. sanki türkiye'den sürekli güzel komedi filmi çıkıyor ve ortalamaları müthişmiş gibi vasatın altında bırakıyorsunuz filmi... son yıllarda izlediğim ve doğru düzgün gülebildiğim, cringe yaşatmayan belki de tek türk komedi filmiydi. ayrıca bir filmdi, basit veya klişe de olsa konusu vardı, kopuk değildi pek. bu bile vasatın altında kalmamasına yeter.
  • kucuk esnafin pahali sattigindan sikayetci herkes ama soyle bir durum var. benim ufak bir elektronik magazam var toptancidan mal aliyoruz gelisi 150tl. uzerine kar koyuyoruz oluyor sana 180-200tl. sonra bizde interneti acip bi bakiyoruz media markt ayni urunu 140tl den satiyor. yank biz milleti kaziklamiyoruz media markt, bimeks gibi sirketler cok adetli alimlar aldigi icin gercekten bizim alis fiyatimizin cok altinda rakamlara direkt ithalatci firmalardan urunleri aliyorlar. onlarin kar koyup sattiklari rakamlara biz alis yapamiyoruz. kucuk esnaf bi gidisle kalmayacak. zaten 2 3 firma tekel olusturmaya basladi. onlar ekmek yer biz bok yeriz bu sistemde.
  • başımıza bir şey gelmeyecekse ailecek güldüğümüzü ifade edebileceğim film. belki de tv'de yayınlanmış olmanın vermiş olduğu beleşçilikle daha fazla keyif aldık bilmiyorum.

--- spoiler ---

gül satan çingeneyle girilen diyalogda bedenimi mi satayım sorusuna asıl o zaman aç kalırdın cevabını vermesine 5 dakika güldüm. sonraki 5 dakika bir espri geldiyse duymadım bilmiyorum.
    --- spoiler ---
  • son yıllarda seyrettiğim en keyifli türk filmiydi. seyredin kesin. umarım bu ikili aynen başka projelerde devam eder. yaratıcılık, mizah, akıcılık...hepsi çok dengeliydi.
  • satamadığı taktirde kendisi yiyebilecek kadar mala sahip esnaf. kuruyemişçilerin sürekli tıkınıyor olmasının sebebi küçük esnaf olmanın getirdiği rahatlıktır.
  • gupse özay'ın canlandırdığı karakter hariç her şeyiyle olmuş film. herkes rolunu cok iyi yapmis. senaryo klişe olsa da bütün halinde en azından kopukluklar yok. on numara denemez ama tüm salonu fazlasıyla güldürdü.

eğer ibrahim büyükak'a karşı özel bir nefretiniz yoksa gidin. ölesiye gülmezsiniz belki ama 2 saat boyunca saate bakmadan eğlenceli vakit geçirirsiniz.
  • yaklaşık 1 ay öncesine kadar mümkün olduğunca kendilerinden alışveriş yapmamayı tercih ederim. çünkü genel olarak ticaret ahlakları olmadığına kanaat getirdim.

malları süpermarketler gibi toplu alamadıkları için biraz yüksek fiyattan satıyor. sonuçta onlarda ev ocak geçindiriyor. kriz ortamında ufacık da olsa destek olsun derdim. fakat kazın ayağı başka.

bir mal alıyorsun 3 dakika sonra gidip değişim ya da iade etmek istediğini söylüyorsun. maalesef değişim ya da iademiz yoktur diyor. pardon da neye göre kime göre yok ? kanun hukuk dinlememek, yok saymak görmezden gelmek nasıl bir insanlıktır.

hepsini de şikayet ettim, fişsiz satış yaptıklarına dahil gerekli yerlere de bildirdim. şimdi anaları ağlasın biraz da görsünler gününü.

kurumsal firmalar adamdır. bundan sonra sakızı bile varsa süpermarketten alırım.
  • dvd player almak için semtteki ufak elektronikçiye gittim. gitmeden de netten fiyatlara baktım tabi.

büyük zincir marketlerde 140 tl olan dvd player'a 200 lira fiyat çekti. dedim 140 tl aynısı. onlarla bizi bir tutma biz küçük esnafız onlar tek seferde on binlerce getirtiyor ucuza mâl ediyor vs diyor.

herif toptan almayı bırak direkt media markt'tan alıp satsa parça başı 60 tl kâr ediyor gelmiş gariban küçük esnaf muhabbeti yapıyor amk.
  • eğlenceli bir film. ne kadar gülersiniz bilmem ama genel olarak filmden çıkınca kendimi mutlu hissettim.
hesabın var mı? giriş yap