• kaliteli hizmet/mal verip fiyatta rekabet ediyorsa neden olmasın. ancak bakkal,hırdavat tekstil gibi küçük esnaflar müşteriyi sikme derdindeler.
  • lan olm bu sözlükte iki yüzlü yazar sayısı o kadar fazla ki midem bulanıyor artık. diğer rezalet başlıklarında büyük marketlerin kuruş vermediğinden, soğuk ya da eksik gelen patatesten, 3-5 lira fazla kesen büyük zincir marketlerden şikayet edenleri “üçün beşin lafı mı olur, bu kadar paran yoksa ben vereyim de sus” kafasındaki adamlar şimdi gelmiş bakkalda 1 lira daha pahalı diye ağlıyorlar.

sizin derdiniz bakkal, market değil. sevgisizlik ve içinizdeki nefret. her şeye nefret duyuyorsunuz amk. kendinizden de nefret ediyorsunuz.

not: esnaf değilim.
  • evimin altında zincir market olmasına rağmen karşı binada olan bakkaldan alışveriş yapıyorum. her akşam işten geldiğimde malum kişiye bi kalay çekiyoruz.

araba ile önünden geçerken ordan bi sigara salla, dönüşte ödeyeyim deme lüksüm varken süpermarketlerin labirentlerinde fare gibi kaybolamam.

her esnaf istisnasız yandaş değil, gidin bi konuşun tanışın amına kodumun asosyalleri.
  • neden küçük esnaftan alışveriş yapılmaz anlatıyorum:

2 hafta önce evimdeki raflı dolabı bir arkadaşıma verecektim. taşıması kolay olsun diye sökelim dedik ancak dolaptaki 8 tane vida alyan vidaymış. elimdeki tornavidalarla biraz uğraşıp sadece birini söktüm diğerlerini sökemedim. vidayı arkadaşıma verdim evin karşısındaki küçük esnaf olan hırdavatçıya gönderdim bunu sökecek bir tornavida al diye. arkadaşım gitmiş dandik alyan için 20 tl fiyat çekmiş. haliyle arkadaşım da almamış. dolap öylece kaldı. 2 gün sonra dedik lanet olsun alalım da çözelim işimizi. bu sefer vidayı alıp ben gittim dükkana ve çok sevgili hırdavatçı küçük esnaf aynı alyana 35 tl fiyat çekti. hatta alayım fiyatı nedir dediğimde 2 saniye duraklama sonrası 35 tl dedi.

şimdi ben internette takımını 12 tl'ye alabileceğim şey için neden tanesine 35 tl ödeyeyim? ne zaman küçük esnaf dükkanına gelen müşteriyi "ohh bu bana şu an mecbur ben bunu bi güzel s*kiyeim" demekten vazgeçer o zaman alışveriş yaparım.
  • sebepleri:
    - limitli ürün çeşidi
    - kredi kartı geçmemesi
    - fiyatların marketlere göre yüksek olması

bunun dışında çok özelleşmiş küçük işletmeler vardır ki marketlere de her zaman tercih edilir. daha önce başka bir postta da yazmıştım:
    - ör: elmaslar kasabı, kireçburnu fırını, titiz manav

yani bazı salakların yazdığı gibi sermaye sevicilikten değil, işletmelerin kaliteli veya uygun hizmet vermeleri üzerinden yapılan tercihtir
  • kötü esnaf yüzünden bütün esnaflara tavır alma olayını çok saçma buluyorum. a101'de bim'de eleman surat astı, para üstünü eksik verdi veya ters cevap verdi diye bütün zincir marketlerden alışveriş yapmayı kesiyor musun? hayır.

kötü esnaftan çok iyi esnaf da var. ben asla müşteriye surat asmam, kazıklama çabasına girmem. fiyatları belirlerken her ne kadar kar marjı olarak öldürseler de internet fiyatlarına yakın yapmaya çalışırım çünkü öyle bir piyasa oluştu ki internetteki en düşük fiyat o ürünün olması gereken fiyat olarak kabul ediliyor örneğin benim %35 iskontolu aldığım ürünü internette %33 iskontolu satıyorlar. ben 20 tane alıyorsam kurumsal firmalar 20 bin adet alıyor. o üründe alış fiyatımı ve giderlerimi düşünerek yapabileceğim maksimum iskonto %20-25 ki o bile mevcut şartlarda sadece karın doyuruyor. müşterilerin çoğu kargo ödememek, beklememek ve oluşabilecek herhangi bir sorunu anında çözebilmek için aradaki farkı önemsemiyorlar ki şahsen ben de çoğu zaman böyle yapıyorum. win-win durumu. tabii bazı müşteriler de 1 lira bile yüksek olsa tercih etmiyor, hatta bazıları çirkinleşip çok pahalı satıyorsunuz yiaa internette şu kadar bu kadar diye tepki gösteriyor. saygı duyuyorum, herkes işletme giderleri, vergiler, ticaret hakkında bilgi sahibi olmayabiliyor. en ucuz her zaman doğru fiyat olayı çok yanlış bir düşünce. sadece para döndürmek için vadeli alıp alış fiyatına satan ruh hastaları bile var bizim sektörde.

diğer konu kredi kartı. açık söylüyorum kredi kartı çekmek istemeyen esnaftan alışveriş yapmayın, ben de yapmıyorum. çoğu zaman 2-3 lirayı bile kredi kartıyla ödemek isteyen müşteriler oluyor onlara da daha sonra bırakırsınız diyip ödeme bile almıyorum. sonuna da bırakamazsınız da helal olsun diyorum ki sorumluluk yüklenmesin müşterinin üstüne. o pos cihazını aldıysan ödeme yöntemi olarak kabul etmişsindir ve o şekilde ödeme almak zorundasın. 25 kuruş bile olsa kabul edeceksin.

özet olarak tanım; küçük esnaftan alışveriş yapmamak yerine kötü esnaftan alışveriş yapmamak olarak uygulanması gereken protesto durumu.
  • çok saçma. zaten bu heryere mantar gibi açılmış marketlerden alışveriş yapmıyorum. o adamlar zaten karun kadar zengin olmuş. çalışanlar asgari ücrete dünya kadar çalışıyor, düzgün iş yapan esnafıda bitiriyor çok adil gelmiyor. çevremde birkaç düzgün esnaftan alabildiğimi alıyorum, aile işletmesi çoğu, destek olmak için böyle davranıyorum. üç kuruş fazla para verince ben batmıyorum ancak vicdanım daha rahat. çünkü o büyük marketler o fiyata satmak için, malı aldığı kişilere fiyat kırdırıyor yada ödeme vadesini çok ileri bir tarihte yapıyor. küçük esnaftan bulamadığım ürünü ise büyük marketten ozaman alıyorum. etin tavuğun fiyatı ne kadar fark edebilir kasaptan alınsa ne kaybedilir, yada ekmeğide süpermarketten almayalım bizahmet.
    sonra neden bu adamlar böyle zengin yada paramız neden yabancılara gidiyor diye söylenmeyelim.
  • market, tekel ve kırtasiye alışverişini sevdiğim, işini bilen, mantıklı bir hayat görüşü olduğunu bildiğim yerlerden müdavimleri şeklinde yaparım. hem samimi hem hızlı oluyor. bir de iyi esnaflar gerçekten çok kaliteli ürünler satabiliyor.

ama sabah akşam malum haber kanalını seyreden, ilgisiz alakasız, suratı asık esnafın da kapısından dahi girmem.

market,tekel,kırtasiye haricinde hiçbir ürünü küçük esnaftan almam.
  • batmalarını istediğim için ben de yapmıyorum.
  • markete gitmeye üşendiğim zamanlarda gayet de gönül rahatlığı ile mahalle bakkalımdan alışveriş yapıyorum. fiyatlar daha yüksek ama hiç de sorun değil. haberler denk geldiğinde beraber sövüyoruz, sevmediğimiz kişiler haberlerde ise beraber atıp tutuyoruz.
    işin içinde insani boyut var. yönetenler yarın çıkıp ekmek satmak yasak dese marketlerin hiçbirisi satmaz ama mahalle bakkalın el altından yine verir sana.
hesabın var mı? giriş yap