98 entry daha
  • başlık sahibinin ne kadar şanslı olduğunu düşünmüştüm başlığı gördüğümde. ama ben de şanslıyım artık.

sabah kullanmadığım odanın camını açık bırakmıştım. döndüğümde ayakkabı kutusunun içine çalı çırpı getirmişlerdi. şimdi bir tanesi korkmadan duruyor içinde.

bir hayvanın benden korkmaması acayip mutlu ediyor beni.
  • siyah renkli ufak bitler etrafa yayılabilir. teyzemgilin ve başka akrabalarımda durum böyle oldu. gerçi bildiğimiz bit mi bilmiyorum. yani bir saça girip saçı kesmekle sonuçlanıp yumurtaları bitene kadar saçı ilaçlamak zorunda kalacağınız bit türleri de var ama teyzemgilde bu sorun oluşmadı. teyzem dışardaki büyük klima ünitesinde yuva yapmış kumru yuvasından bir ara içeri ordular halinde bit girişi görüyor... sinek zehiri ile öldürüyor. sanırım yuvayı da bozuyorlar böyle olunca başka kişiler ama inşallah yavrular büyüyünce bozarlar... balkona kül koyarsanız devrilmeyen derince bir kapda, kuş burda bitlerini temizleyecektir aslında, bu çare büyük ihtimalle. köyde tavuklar soğumuş ekmek ocağı içine girip külle yıkanır arkadaşlar. içgüdüsel bir olay sanırım, çok ilginç. bit ve diğer haşeriler, böcekler temizleniyor.. bu ocak yere açılan büyük bir çukurdur çapı yarım metreden 1 metreyi geçen bir çukur olabiliyor ve derinliği de 1 metre veya daha az.. içinde kül oluyor yakılan odundan, çalı çırpıdan kaynaklı. tavuklar içine girer ve debelenirler, çırpınaırlar içinde, her tarafları kül olur.

bence dediğim gibi yöntemlerle kuşlara yuva yerleri evimizde vermeliyiz çünkü zaten her tarafa beton yığıyoruz maalesef. sözde her apartmanın belki bahçesi bile olması lazım ama maalesef olmuyor pek.. ogün gül, güller gördüm ve bol bol resim çektirdim bir bahçeli evin bahçesinden dışarıdan görünen gül çeşidi ile. sarmaşık tarzı bir gül idi, boyumu geçmişti. ilerde belki oraya ev yapılacak ve maalesef kesilecek ağaçlar, çiçekler. hala gezi parkı şu, bu örgütün işi deniyor ama bu kadar milletin, toplumun neden katıldığı görmezden geliniyor yani asıl sebebi. asıl sebebi sırf beton yığını istemiyoruz şehirde, şehirlerde. cırcır böceklerinin, ağustos böceklerinin öttüğü, sabah kuşların öttüğü şehirler istiyoruz.. bal kokan hanımeli özledim şehirde ve çocukken balını yerdik..
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap