• romantik bir aşk hikayesi barındırmasının yanında o günlerin tarihine ışık tutması açısından da okunması oldukça zevkli kitaptır.

bir de ilginç bişi var, seyt ve murka'nın beyoglunda oturdukları apartman, ekşi sözlüğün official zirve mekanı olan seksek'in tam karşı apartmanı oluyor. ilk okuduğumda gerçekten çok tuhaf olmuştum. bizim eğlenmeye gittiğimiz mekanın tam karşısında tarih yatıyomuş meğer.

bunu farkedince hemen gidip nermin bezmen'in facebook fan page'ine yazmıştım, o da sağolsun bana cevap verip , bir dahaki sefere gittiğimde dedesi ve annanesinin şerefine de bir kadeh içmemi istemişti.

artık her seksek'e gittiğimde, seyt, murka ve shura'nın şerefine de bir kadeh içerim mutlaka.
  • shura gibi bir kadını bırakıp bir anda mürvet ile evlenen ve beni hayal-i hüsrana uğratmış seyt hikayesi. kurt seyt & shura kitabı arkasındaki fotoğraflara bakınca anlaşılacaktır demek istediğim. tüm ceremeyi shura çekmiş ve seyt'e konan 15'lik mürvet olmuş. böyle kader mi olur? shura'nın hayatı film olsun lan! daha güzel bence.
  • mürvet tipli kadınların aslında ne kadar tehlikeli, ne kadar insanın yaşama sevincini söndürücü olduğunu ince ince işleyen üçlemenin ikinci kitabı.
    erkekler genelde güçlü kadınlardan korkarlar. doğru bilinen yanlışlar aslında. güçlü kadın kendini belli eder, açıktır. havlayan köpek ısırmaz misali. mürvet tipteki; ürkek, mağrur, güçsüz, her yola gelir gibi gözüken kadınlar, her zaman erkeği yenen kadınlar olmuşlardır aslında.

--- spoiler ---

derken mürvet ! murka demeyeceğim. (seyt'te o'na kızdığı zaman hiç murka demezdi, 'mürvet' derdi. ben ise okuduğum müddetçe hep kızdım.) ben asla onu sevdiğini düşünmüyorum. artık seyt nasıl bir buhran yaşadı ise o dönemler, (kolay şeyler yaşamadı, biliyoruz) yalnız ve çaresiz hissetti. en zayıf anında eski damatlarının aklını da çelmesiyle kendini, evlilik hazırlığına girmiş buldu. küçük bir dala tutunup, kök salacak, avunacak bir yaşam istedi.
    bilinçaltında da babasıyla küs ayrılmalarının ağırlığı. babası küçüklüğünden beri, rus kızlarıyla gez-toz-eğlen ama evlenmeye gelince beynine şartlandırılmış müslüman bir kızla evlendirilme güdüsü. bu güçlü şartlanma olmasa shura ile sinop'a gelir gelmez evlenebilirdi, oysa. sanki bir nevî telafi evliliği mürvet, çok sevdiği babasına vicdan borcu.
    seyt'i, moskof diye aşağılamaları ise ayrı bir hicap. seyt gibi bir adamın bunlara sabretmesi, üstelik ev tutacak maddi olanağı olmasına rağmen içgüveysi olarak gelmesi, daha önce de yazdığım gibi, gerçek bir buhran dönemi.

birini sahiplenme, başladığı işi yarım bırakmama, vicdan, merhamet, kendinden güçsüze acıma, zamanla alışkanlık, oldu sonradan sevgi mi? adı emin değilim. hayat dolu ve çoşkulu, başarılı bir adamı iğneyle kuyu kazarak başardı çökertmeyi, mürvet. aslında ?ağlak mürvet?'e, seyt çok fazla idi. o'na memur bir koca, tam ideal kocaydı.
    eşini iyi seçemezsen 'rezil de olursun, vezir de olursun' durumu tam. şans ne büyük faktör hayatta. böyle bir adam, bu içsel yalnızlık ve boşluktan, 'tam olamamaktan' parçaların hep eksik kalmasından 3 kez intihar teşebbüsü denedi, inanlır gibi değil...

mürvet, zayıflıklarından haz duyarak, kazandığı sinsi zaferlede içinde patlamalar yaşadı. son ana kadar kocasına kötülüğü dokundu. bazı insanların eline güç geçti mi? anlaşılır ya, kişiliği. kendine çok benzeyen şükran'ı hep kayırdı. lemanuşka'yı erkenden evlendirme azminden sonra, kocasının ihanetinin üzerine döndüğ baba evinde, ortaköy'deki evlerinde bile barındırmadı.
    seyt hastalandığı için evden şükran'ı, ablası leman'ın yanına yolladı da, bulaşmasın diye. leman evinden ayrılıp, hepsi aynı evde yaşamaya başlayınca leman'ın işe gitmesini zorunlu kılıp, torunu korhan'a seyt'in bakmasında sakınca görmedi.
    babasının canı ile, lemanuşka ile, ölüm döşeğinde bir araya getirmedi, bundan bile gizli haz duydu.

bilmiyorum sözlük, nermin hn.'la yazıştık, mengene göçmenleri'ni okuyunca mürvet'e hak vereceğimi söyledi ama okuduğum halde hiç hak veremedim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

leman'ın kocasıyla iliski yasayan kadının kardesi sükran olduguna kanaat getirdim.. içim acıdı inşallah öyle değildir!

bu arada kitap demin bitti, okuduğum süre icinde rüyamda kendimi sosis ,kıyma yaparken gördüğüm bile oldu .. baya etkilenmisim seyit'in yemek sektöründeki aksiyonlarından.. adamın kaç tane lokanta actığının haddi hesabı yok, zamanının izzet çapa'sıymış resmen* keske sonu da öyle olsaymış.. son sözüm murka'ya.. rahat batmıs teyzecigim size ne güzel gül gibi gecinip gidiyordunuz.. insanın aklı almıyor sinir oluyorsun okurken! koca çarlık üsteğmeni fırtına gibi esmiş gürlemiş adam ne hallere düşmüş,yapmadığı iş başına gelmemiş talihsiz olay kalmamış pişmiş tavuk misali.. ne hazin bir son.. bazı yerlerde fırlatıp atasım geldi sinirden kitabı..içim sızlıyor sözlük
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

kurt seyt ve shura nın rusya'dan türkiye'ye beraber kaçmalarının ardından, bir şekilde ayrılmalarıyla devam eden hikaye. ilki kadar etkileyici olmadığı doğru olsa da, ilk kitabı okuduktan sonra hikayenin devamını merak eden bünyeler için yeterli olan kitaptır. seyt'in çocuk yaştaki murkayla evlenmesini ve ardından geçirdikleri yaklaşık 20 yılı konu alır. savaştan yeni çıkmış türkiye'nin cumhuriyetle tanıştığı ilk yıllardır. gerçek bir hayat öyküsüne dayanır, mustafa kemal de kitapta kendine bir yer bulmuştur. ayrıca nermin bezmen'in kendi dedesi ve anneannesinin yaşanmış hikayesini anlattığı kitap olarak ayrıca ilginçtir.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

kitap biteli çok oldu aslında yazmayacaktım. ama şu kitap için iki kelime söylenmeden olmaz bence. shura ne kadar doğru profilse, murka bir o kadar yanlış olmuş sanki. cidden çok merak ettim hiç mi özlemedi shura'yı dediğim an seyt shura ile düşüncelere daldı. ne çok çırpınmış iyi bir hayat için. evet murka'da çaba göstermiş ama olmamış. kitabın sonları bile olmadığının kanıtı! adım adım çökmüş resmen adam. tam düzelecek derken pat kötü bir şey. gerçekten en çok kimi sevmiş bu adam! ve ne hazin bir ölüm bu. niye leman'la küs gittin ki haa. en çok orada kızdım. niye şükran bu kadar az anlatıldı kitapta birde onu merak ettim! niye bir gizem bırakılmış kitapta acaba.
    --- spoiler ---
  • okuyucuyu sıfat tamlamalarına boğan kitaptır.

yazar belli ki dedesini pek seviyor. onu ve dedesinin sevdiklerini kitap boyunca çok sık aralıklarla övmesi sonlara doğru baymakta. daha sade olmasını isterdim. zira o sıfatları nizami seviyeye getirsen kitabın üçte biri gidecek nerdeyse.
  • kör gururun insanın hayatını ne hale getireceğini anlatan kitap.

--- spoiler ---

ilk kitabı okuyup hayal kırıklığına uğrayan her okuyucu gibi bende seyit'e kızgın olmama rağmen sırf shura'dan sonraki hayatını merak ettiğim için okudum.seyit shura'ya yaptığı gibi verdiği anlık kararlar...
    ne zor bir hayat...

benim için kitabın bombası leman ve şükran'ın arasında geçenler...

--- spoiler ---
  • bitmesi için kanırttığım kitap.. bitmiyor sanki durdu bir yerde kaldı öyle. o kadar ağır ve sıkıcı ilerliyorki sanki hep aynı olayları okuyormuşum gibi.
hesabın var mı? giriş yap