• yıllar yılı insanlar arapçayla, almancayla, rusçayla - dobrowski dobrowski diye kafamızı siten mehmet ali erbil mesela- dalga geçmiş durmuştur. fakat konu kürtçe olunca nedense insanlar gerizekalı olmuştur, üç kuruşluk olmuştur, aptal olmuştur, faşist olmuştur. ve dolayısıyla her 3 lafından 2 si faşistlik olan genç arkadaşlar faşistliğin ağababasını yapmıştır. hayırlısı. böyle bişey işte kurtceyle dalga gecmek.
  • savunucusu değilim hani ama allah'la, peygamber'le, kuran'la ya da diğer dillerle ve dahi türklükle geçince çok cool, çok medeni duran dalga eylemi iş kürtçeye gelince nasıl bir anda faşizanlık olur anlamak mümkün değil.

nasıl ki yeri geldiğinde "oh ja vundeba" diye kendi çapımızda saçmalıyorsak, "looğ loğğ mahsun" diye de saçmalabilmeliyiz.

ota boka faşist etiketi de komik duruyor hani.
  • fransızcayla dalga geçmekten farksız eylemdir... insanları ajite etmek için "x'ce ile dalga geçmek" parametrik başlığı yerine muhtelif diller kullanılabilir. ha çok merak ediliyorsa buyurulur açılır araştırılır (ara: fransızca*)
  • diger dillerle dalga gecmeye benzemez. hatta benzetene 'zeka yoksunu' denir. simdi sen kalkip yasakladigin bir dille -ki bu yasak vesilesiyle o dili konusmayi tek basina politik bir mucadele bicimine getirmisin zaten- dalga gecmeye kalkip sonra da 'euhue ama almancayla dalga gecilince guluyodunuz lan kanciklar- dersen olmaz cunku. ote taraftan bir dille dalga gecmek nasil olur onu da bilemiyorum. hakikaten zevzekce. dille degil, dili konusanla dalga gecersin cunku en fazla ve o da zenginin fakirle dalga gecmesiyle fakirin zenginle dalga gecmesi arasindaki fark kadar belirgin bir fark. ayni ayni deyince bir anda aynilasmiyor bu gundelik hayatin politik renkleri.

konunun kurtce ile dalga gecmek kismina uzaktan akraba kismina -ve bekircigim coskunun taskin yazisi ve yandaslarina- gelirsek:
    sen kurtce ile degil, kurtce konusmasini yasakladigin birinin turkce konusmasiyla dalga geciyorsun. daha da otesi, dalga da gecemiyorsun. hani irkci bi saka yap ama ben -guldugume de utanarak belki- guleyim zekandan etkilenerek. o da yok. e nedir o zaman? pirt manto dedi varsayalim ki, eee? pirt sensin mantonu da giyesin bekircigim, usutmeyesin. ne diyeyim baska ki?
    tartismanin seyrettigi seviyeden utanmiyorsak, utanmayisimizdan dertlenelim en azindan. kotu adam/kotu kadin olmanin da adabi vardi cunku, gulun kokusu vardi misali...
  • bence bunlara aslen dalga gecmek degil, kaynasmak denmeli. ayrica dalga da gecebiliriz. onlar da istanbul aksaninin cok posh oldugunu dusunebilirler. onlar da dalga gecsin. ben gocunmam mesela...
  • bu aktivitede bulunanlarin asagidaki aktivitelerde de bulunmalari muhtemeldir:
    (bkz: danimarkacayla dalga gecmek)
    (bkz: latinceyle dalga gecmek)
    (bkz: cinceyle dalga gecmek)
    (bkz: urducayla dalga gecmek)
  • dilleri ideolojilere gore siniflandirmak bilime aykiridir.hicbir dil ilkel veya yetersiz olarak gorulemez. kullanildigi toplumun ihtiyaclarina cevap verebilen yazili veya yazisiz butun diller esittir ve ayni olcude degerlidir.
  • (bkz: pırt mentö)
  • 0-12 yaş arası çocuk davranışıdır. olgun insanlar, ne doğuda ne de batıda, konuşulan dille dalga geçmez.

hala, eşek kadar olmasına rağmen, büyük bir gerzeklikle dalga geçenler vardır tabii. onların da akıl yaşına yormak lazım.

mesela ben yaşadığım yerde hiçbir olgun insanın, birine sırf güzel türkçe konuşuyor diye ''gay, top, ibne'' dediğini duymadım.

kanımca kürtlerin türkçesiyle dalga geçmek daha yaygındır. o da nihayetinde gerizekalı davranışıdır.

edit: bazı sözlükçüler sadece ''kürtçeyle dalga geçmek 0-12 yaş arası çocuk davranışıdır'' dediğimi sanmış. yok efendim yok, böyle bir ayrım yok. insanların dilleriyle dalga geçmemeliyiz, çok ayıp.
hesabın var mı? giriş yap