4 entry daha
  • yapay zeka teknolojisinin, özellikle son yıllarda dublaj ve ses sentezi alanında önemli gelişmeler kaydettiğine en güzel örnek. bravo.

https://www.youtube.com/watch?v=qq3dsiufymw&t=20s

videodan izlediğim kadarıyla, yapay zeka destekli dublaj teknolojisi, orijinal seslerin ve diyalogların doğal bir şekilde çevrilmesine ve yeniden oluşturulmasına olanak tanımış. bu sayede, karakterlerin kendi sesleriyle ingilizce ( belki daha ileride daha farklı dillerde) dublaj yapılabilmesi mümkün olmuş, bayıldım. selçuk yöntem ve özgü namal merak ettiklerimdi, hayranlık ve de hayretle dinledim. hem telaffuz, hem çeviri oldukça temiz geldi kulağıma.

"kurtlar vadisi" gibi popüler, hatta kült bir dizinin, yapay zeka destekli dublaj teknolojisiyle yeniden seslendirilmesi, hem hayranları ve hem de yeni izleyiciler için kesinlikle ilginç bir deneyim. bu teknoloji, dublaj yaparken orijinal oyuncuların ses ve ifade tonlarını mümkün olduğunca doğru bir şekilde yansıtmaya da çalışmış; sonuç olarak, karakterlerin gerçekten kendileri konuşuyormuş gibi bir his yaşadım, tüm emek verenleri gönülden kutluyorum.

gerçek şu ki, yapay zeka destekli dublaj teknolojisi, sinema ve televizyon endüstrisinde büyük bir etki yaratmaya devam ediyor ve gelecekte daha da gelişeceğine şüphe yok. bu tek`noloji, farklı dillerde içerikleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için önemli bir araç da olabilir...bekleyip görmek lazım ama çok heyecan verici.

not: ilgi duymamın baş sebebi, 2009-2012 arası dizinin müziklerini yapan gökhan kırdar'ın oluşturduğu oqlub gruplarında adminlik ve çevirmenlik yapmış olmam, dolayısıyla kimi zaman gökhan kırdar, biz üyelerin tercihleri doğrultusunda kv müziklerini dakika dakika, sahne sahne net başında bizlerle beraber hazırlardı; muhteşem anlardı ki örneğin benim favorim kesinlikle ''kaba kuvvet'' idi ve bu müziğin yer aldığı aksiyon sahnelerini soluksuz izlerdim*.

nostalji
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap