• olsa olsa durduk yere ''ben kürt'üm'' demeleri olabilir.. 2 kere başıma geldi, cevap olarak ne diyeceğimi şaşırdım, anlamsız bakışmalar oldu.. sevmedim o insanları...
  • insanların büyük çogunlugunun sadece kendi etnik kökeninden hoşlanması ile ilgili olabilir.

ispanyollar katalanları sevmiyor, rus'lar çeçenleri, azeri'ler ermenileri, israil'liler filistinlileri daha gider bu. ana sebepler toprak, ırk, din ya da mezhep oluyor. bildiklerimin içinde en ve de tek sevimlisi arjantin-brezilya. bir futbol bir de dans yüzünden atışıyorlar.

milliyetçilik ile yurtseverlik farklı şeyler demiş bir japon balığı. japonlar'da çinlileri sevmiyor. çinli'ler de tibetlileri, puff daha gider bu. lan ben de direktörümü sevmiyorum, söylemesem olmaz.

edit: lan bunu da kötülemişsiniz ya, kafanızı sikeyim sizin.
  • başka herhangi bir ırk içinde aynı ile kullanılabilecek sebeplerdir. ben derim ki çok uğraşmayın, kolayı var.

ctrl+h, sonra yukarıdaki aranan kutucuğuna "kürtleri" yazıyorsun, aşağıdaki kutucuğa da istediğin diğer insan türlerini yazıyorsun. laz, çerkez, ermeni, yunan, brezilyalı, vs vs. tek tek deneyin hepsinde ayrı bir haz duyacak ve insanları sevmek ne kadar zor, sevmemek o kadar kolay diyeceksiniz.

sonra kendi kendinizi ne kadar çok sevdiğinizi anlayacaksınız.

kısaca böyle bir anketi oluşturan ve sebep sıralayanlar önce kendi insanlıklarını sorgulamalılar. "ben insan mıyım" diye bir anket de açabilirler.
  • zeka geriliğinden muzdarip bir moron olmak.

ırkçılığın, faşizmin başka nasıl haklı bir sebebi olabilir ki?
  • sınır tanımayan mallık, bitmek tükenmek bilmeyen katıksız ırkçılık, dangalaklık, kronik beyin yetmezliğidir.
  • küçükken mahallede bi kaçının toplaşıp topumu kesmesi

bir topluluğun hepsini sevmemek için yeterli değil mi? sunulan gerekçelerin hangisi yeterli olur ki? yahudi olsam almanlardan, filistinli olsam yahudilerden nefret edemem, hepsini bi grup yüzünden yaftalamak nasıl mümkün onu anlamadım.

bana acı çektireni tenhada sıkıştırsam döverim, kafasına taş çayına şap atarım o ayrı..

zamanın derinlerinden kızgın kumlardan kopup gelen edit: ironi mi anlaşılmadı*, başlığa rabet edenlerin hepsi mi antipati besliyor kürt toplumuna? biri beni aydınlatabilir mi?

o vakit lanet olsun içimdeki insan sevgisine repliğine gülenlere gelsin bu entry
  • tabii ki tek sebep gerizekalı olmaktır.

birkaç suç sektörü sıralayıp bu sektörlerde kürtlerin egemenliğini görüp, bunu da kürtleri sevmemek için sebep olarak öne sürebiliyorsa bi insan, bildiğin gerizekalıdır, bu laftan da sakınmanın gereği yoktur.

eğer insan gerizekalı değilse şöyle bakar. o sıralanan suç sektörleri sözkonusu etnisitenin icadı mıdır, yoksa o olmasa bile geçmişte de bugünde de gelecekte de var olacak bi şey midir.. tabii ki ikincisi. yani uyuşturucu, kaçak mal ticareti vs gibi konular kürtlerin icat ettiği, ezelden beri onların istihdamıyla ayakta kalan, onlar olmasa kimsenin el atmayacağı sektörler midir.. yani yarın kürtler bu suç sektörlerini bıraksa başka etnisiteden insanlar yerlerini almayacak mı.. o diğer etnisitedeki insanların hepsi "bu suçlar bize yakışmaz" deyip sıralanan suçlardan arınmış bi memleket mi kurulacak.. kürtleri sevmemek için bu sebebi sayan insan buna inanmaktadır ve işte bu yüzden gerizekalıdır.

ayrıca sıralanmayan diğer suç sektörlerini görmezden gelmektedir çünkü kürtlerin domine etmediği suç alanlarını görmemek işine gelmektedir. gönüllü cahildir yani.. hırsızlık, tecavüz vs gibi alanlarda kesin bi kürt çoğunluk görülmediği için o alanlardan laf edilmemekte.. namus cinayeti bile sadece töre cinayetine indirgenip sadece kürtlerin namus cinayeti işlediği iddialarına bile meylediyorlar bazen ama neyse, tartışılmayan mevzulardan devam edelim.

hayali ihracat yapan kaç kürt işadamı var.. hortumcu kaç kürt burjuva var.. milyar dolarlık yolsuzlukların döndüğü sektörlerde kaç kürt isim var.. peki tıpkı bu gerizekalı ırkçıların yaptıklarını yapsak, yani biz de gerizekalı bi ırkçı olsak (ama kürt tarafından yani), ve o zaman bu suçları sayıp "işte türkler aşağılık insanlardır, bak sadece suç işler, milletin parasını çalarlar" desek ne düşünürdünüz.. işte ne düşünürdüyseniz bilin ki şu an biz de sizin için onları düşünüyoruz. gerizekalı dememizin sebebi küfretme ihtiyacı değil, gerçekten öyle olmanız.

hayali ihracat, uyuşturucu kaçakçılığı, kadın ticareti vs gibisinden suç sektörleri, var olmaları imkanı var olduğu sürece var olmaya devam edecektir bu bir.. bu sektörlerdeki istihdam hali hazırda mevkiyi elinde tutanın kaba gücüyle orantılıdır (çek senet mafyası da ülkücülerin elindeydi, hala onların elinde mi bilmiyorum ama diyelim ki hala onlar var.. hangisi kürtlere iş verir yanında.. hiç biri).. gün gelir zayıf düşerse, o sektörden alaşağı edilirse birdenbire memleket o suçtan arınmaz, anında onun yerine başkası o sektörü ele geçirir.

yani yarın sadece kürtlerden oluştuğunu iddia ettiğiniz, pezevenkler, uyuşturucu tacirleri hepsi kalp kriziyle ölse anında o sektörler doldurulacaktır.. dolduran da etnisitesine bakmadan, kim daha güçlü ve hızlı davranırsa o olacaktır.

kürtlerden önce bu memlekette hiç uyuşturucu satılmıyordu, hiç karı satılmıyordu diyorsanız.. tekrar mı edeyim.. gerizekalısınız işte.
  • hem anne hem baba tarafından türkmen olsam da sorulduğunda az çok ben de kürdüm kardeşim.devletin mal mülk koruma,rahatça yaşam sağlamak hususundaki becerisi tarih sahnesinde müspettir,bariz bir örnek için (bkz: 6-7 eylül olayları).

kürtler bu ülkede rahatça yaşayamıyorlar,kültürleri yok sayılmış,varlıkları inkar edilmişliği bir yana,en korformist kürde dair bile olsa "bele aynen lahasumut türkler gibin,aynı valla,özgürlükleri bidir" demek gülünç.gerçi kendisini "ben x değilim,y'yim" şeklinde tanımlayan adama "yok sen inatla y'sin" deyip aksi takdirde bir yerlere gönderecek kadar cüretkar düdük makarnalarının bu gülünçlüğün farkında olması ne kadar mümkündür?

bu halkın isminden hakaretler türetip cümleler kurarak günlük hayatına devam eden tonla şehir insanı var ve bunlar sadece benim çevremde mi yaşıyor anlamıyorum,siz görmüyor musunuz?sadece kürt olduğu için hoşlandığı kızın aşağılamalarına maruz kalmış bir çocuk tanıdım,doğma büyüme izmirli,üniversite mezunu ve iskambil kağıdındaki karakterler kadar siyasetten uzak.kıza açılacaktı lakin sırf baba tarafından doğulu olması hanımefendi tarafından dalga malzemesi edilmiş,o ömrü boyunca etnik aidiyetle ilgili hiçbir düşüncesi olmamış,buna gereksinme dahi duymamış başka,bambaşka varoluşlarda yaşayan bu genç adamın düşüyle gerçeği arasındaki afallamışığına şahit olmanızı isterdim.bunun gibi küçük hikayeler var belki rast gelmediniz,bilmiyorsunuz.

siz kimliğinizi afişe ederek yaşamasanız bile bir takım salak saçma önyargılar sebebiyle hep istim üstünde olabiliyorsunuz,burası böyle bir toplum aga.başörtülüsü huzurlu değil,kürdü huzurlu değil,alevileri,gayrımüslimleri huzurlu değil.17-18 yaşında hayatının en güzel zamanını at gibi dersaneyle okul arasında koşarak geçiren çocuklar huzurlu değil onların karşı cinsle etkileşiminde bile katı kurallar benimseme ihtiyacı duyabilen bir toplumuz,fertlerinin manevra kabiliyetini ırkına,inancına,yaşına cinsiyetine göre kısıtladıkça refah seviyemizin artacağına dair bir rivayet var da onunla mı keklediler oğlum sizi?

birileri,ki her kimse o birileri yansın alayı,su veren itfaiyeyi sikeyim, herkesin rolünü biçmiş.kürtler,aleviler,gayrı müslimler,eşcinseller,kadınlar,sanatçılar hepsinin rolünü belirlemişler,ve birileri şablonun dışına çıktığında sistemin iti köpeği birkaç teneke beyin inatla bunlara rolünü nasıl oynayacağıyla birlikte hatırlatmasa olmuyor.

kürt ya da daha başka,varoluşundan dolayı hor görülen,sevilmeyen her ne kadar insan varsa kendimi onların bir parçası görüyorum ve bir lokma ekmeğim varsa bölüşüp beraber yemeye hazırım,sinekler orta yerde vızırdayıp mide bulandırmasın yeter.
  • genel olarak insanları hatta kendini bile sevmemek olabilir.

zamanın ötesinden gelen edit:tamam güzel kardeşim, tüm insanları seviyorsun bir tek kürtleri sevmiyorsun.
hesabın var mı? giriş yap