• olan şey. burda bık bık öterler ama sınırı geçtikleri anda elindeki pasaportla türküm diye dolaşırlar. yaptıkları het olayda türk olduklarını beyan ettikleri için türk halkını yurt dışında en iyi şekilde temsil ederler(!)

edit: hahaha gayet tabi diyolarmış. ulan başınıza bişey gelse koşa koşa türk konsolosluğuna gidiyosunuz neyin kafası bu. mesela o değil yani türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan çok azınlık var ama hepsi türk kimliğiyle bir sorun yaşamıyor. şu acı gerçeği öğrenin sınırdan dışarı adım attığınız anda etnik kimliğiniz 5 para etmiyor.
  • hırsızlık ve yasadışı işlerde yakalandıklarında türküm dediklerine şahit olduğumdan onayladığım başlıktır.
  • o da bir şey mi ;) güney kore'de 'my neighbor, charles' diye bir program var, yurt dışından kore'ye göçenlerin hikayelerini anlatıyor. bu programa iki tane keke çıkmış, bu kardeşler kafalarında türk bayraklı feslerle, sırtlarında cepkenle maraş dondurması satıyorlar kore'de. türkiye'de savaş varmışmış ondan göçmüş bu kekeler. orda karşılarına yabancıları sevmeyen bir kaç dede-nene çıkıyor, bu kekeleri aşağılıyor koreceleri çok iyi olmadığı için, inanır mısınız yine devlet bize bahmiyir diye ağlıyorlar. ha belki aklınıza gelmiştir 'dertlerini kürtçe mi anlatıyorlardı?' diye sormak hemen cevaplıyorum tabi ki de hayır. türkçe konuşuyorlar. bir gün bu kekelerden küçük olanı hastalanıyor ve eczane arıyor, yolda bir adamdan korece bilmediği için tarzanca ile yardım istiyor, adam nerelisiniz diye sorunca 'türküm' diyor ve adam sevinerek 'aaa kardeş ülke' diyor, eczaneye götürüyor ilacı alana kadar yardım ediyor, sonra ayrılırken sarılıp uğurluyor.
    yani bu hevaller nereye gitse ya türk karşıtlığının ya da türk olmanın ekmeğini yiyor.
  • gurbetçi ve resmen kürt milliyetçisi bir sülale biliyorum aralarında hep türkçe konuşuyorlar, türk gibi yaşıyorlar, türk tv kanalları, dizileri izliyorlar bu noktadan sonra kürdüm dese ne demese ne?
  • kurdum demesi ya da dememesi ona kalmistir. kurtse kurttur ve der. ama bunun bir yurt disi tatilinde bir grupta herkes kendini tanitirken "i am from kurdistan" diyenine denk geldim. herhalde irak'tan diye dusunurken yanima gelip turkce olarak: aa ben de gaziantepliyim naber dediginde sok olmustum. soracaktim gaziantep ne zamandir kurdistan icerisinde kardes diye ama neyse tatilde simdi tadini kacirmayayayim dedim.
  • sınır dışı edilirken hepsi kürt olurlar. türkler bize eziyet ediyor hö hö hööö
  • genellikle yabancıların kürtleri de türk sanmasından dolayı gerçekleştiği bir durumdur. antropoloji mezunu bir avusturyalı arkadaşımın "e türkle kürt aynı şey değil mi zaten ya" şeklindeki sorusu, insan bilimi ve ırklar hakkında en çok bilgiye sahip olması gereken adamdan bile duyulabiliyorsa, ve bunun sebebini de türk ve kürt kelimeleri arasındaki ses benzeşmesi üzerine oturtmaya çalışıyorsa "kürtler ne yapsın" diyerek yazımı sonlandırıyorum.
  • aslında pasaportun gücü ile de alakası var. amerikan vatandaşı olup orada yaşayanlardan da ben türküm, ermeni’yim, kürdüm, fransız’ım diyeni duymadım. 2. jenerasyona bile kalmadan bitiyor o olay.

ha amerika uç örnek, orası farklı derseniz, siyahi bir ingiliz, gayet çekik gözlü isveçli ve öz be öz ispanyol bir isviçreli ile tanıştım, cezayirli fransızlar neredeyse milliyetçiler yahu. belki rusya da farklı biraz fakat orada dahi üst kimlik olarak rahatsızlık duyulmuyor.

mevzu ait olduğun ülkenin gücü, belki güçleri de burdan geliyordur ne bileyim.
  • yurtdisindan bildiriyorum. hic oyle bisi ile karsilasmadim daha. kurdistandanim diyen gordum hep. oyle mi carsidaki ataturk heykelinin neresine dusuyor diye de sormuslugum var...
  • ortadoğuda neredeyse gitmediğim ülke kalmadı. hiçbirinde ırkçı bir kavram kullanmadım. bir kürt olarak türkiye cumhuriyetinin vatandaşıyım. ırkçı faşist ve milliyetçi denen ilk çağ yobazlarının hiçbir lafına aldırış etmedim etmem. senin deden de çanakkale de kurtuluşta savaştıysa benim de savaştı sen kendini üstün ırk mı sanıyorsun zavallı yaratık. hiçbir ırka nefretle dolmadım asla dolmam da benim gözümde kürt ne ise türk de odur. benim için önemli olan tek fark insanlıktır. insan olmak önemli aynı maddeden oluşmuş canlıların ne farkı olabilir ? bu ülkeyi geliştirmek isteyen kürt de türk de bilime yönelsin bıraksın ırkçılığı faydası yoktur. bunu anlamak için çok üstün zekalı olmaya gerekte yok aslında .
hesabın var mı? giriş yap