şükela:  tümü | bugün
 • the undertones'un memleket.
 • (bkz: therapy)
 • yerel ismi tuaisceart éireann olan bölge
 • ingiliz işgali altındaki irlanda toprakları. john bullun oradan bir an önce defedilip o toprakların gerçek sahiplerine iade edilmesi en büyük dileğimizdir. eire go bragh !
 • nüfusunun çoğunluğunun katolik ve irlandalı olmasına rağmen yüzyıllardır anglikan ingilizler tarafından resmen sömürge olarak kullanılan ve adına ulster denilen bölge. altı ilden oluşup en önemli kenti belfast'tır. 1916'daki büyük isyana ve ira'nın bu güne kadar süren mücadelesine rağman irlanda'nın bu bölümü özgürlüğünü halen kazanamamıştır.
 • bölgedeki kraliyet yanlısı partiler için,
  (bkz: ulster democratic party)
  (bkz: progressive unionist party)
 • bölgede faaliyet göstermiş ya da gösteren kraliyet yanlısı protestan terör örgütleri için,
  (bkz: ulster defence association) (uda)
  (bkz: ulster volunteer force) (uvf)
  (bkz: loyalist volunteer force) (lvf)
  (bkz: orange volunteers) (ov)
  (bkz: combined loyalist military command) (clmc)
  (bkz: red hand commando)
  (bkz: red hand defenders)
  (bkz: ulster freedom fighters) (uff)
  (bkz: shankhill butchers)
 • tarih boyunca kibirli ingiliz soyu tarafından kullanılmış ırkın izole edilmiş cumhuriyeti. 2002'den bu yana parlamentosu kapalıdır, bayraklarını *, * ve marşlarını * kullanmaları yasaktır. kuzey irlanda avam kamarasında 18 koltuğa sahiptir, gerçi o koltuklar ne kadar temsil eder ve savunur ülkeyi o da ayrı bir tartışma konusudur. avrupa parlamentosunda da 3 koltuğa sahiptir.
  14.139 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır, 2001 sayımlarına göre nüfusu 1.685.000 kişiden oluşmaktadır. ülkenin sembolü yoncadır. (shamrock) resmi (!) bayrağı union jack olsa da kendi bayrakları vardır. (bkz: the red hand flag) (bkz: the historic flag of ulster)

  bugünkü nüfusunun büyük çoğunluğu birlik yanlısıdır ve birleşik krallığın bir parçası olmayı istemektedir, fakat cumhuriyetçiler olarak bilinen ciddi bir azınlık kitle de birleşik irlanda hayali kurmaktadır. bu emellerin kökleri derin kültürel bölünmelere kadar uzanır. birleşme yanlıları protestandır ve çoğunlukla iskoç ve ingiliz (daha çok iskoç) soyundan gelmektedir, cumhuriyetçiler ise katoliktir ve irlandalı kanı taşımaktadırlar. bu iki kimlik arasındaki uçurum (ki bu stormont hükümeti zamanında cumhuriyetçilere uygulanan ayrımcılığı da içerir) 1960larda ''civil rights movement'' a, sonrasında uzun süre devam edecek ''the troubles'' denen kaosa sebebiyet vermiştir. bu çalkantılı dönem 1968 ve 1994 yılları arasında en şiddetli dönemini yaşamıştır. bu dönemin en öne çıkan isimleri her iki taraftan orduya bağlı güçler ve ingiliz hükümetinden ordu ve polis güçleridir. güvenlik seviyesinin giderek kötüleşmesi sonucunda kuzey irlanda'nın kendi kendini yönetmesi 1972 yılında kaldırılmıştır. 1990ların ortalarından bu yana ira endişe verici bir ateşkes uygulamaktadır. takip eden görüşmelerin sonucunda, 1998 yılında ''belfast agreement'' ile birlikte, kuzey irlanda meclisi kurulmuştur (northern ireland assembly). fakat bu kurum 2002 den beri bazı kişilerin mecliste sinn fein adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle kapalı tutulmaktadır. *
 • küçük beyaz evleri, evlerin bahcelerini sınır olarak cizen minik minik beyaz taslar, bembeyaz koyunlar ,ıssız kumsallar , yemyesil cimenler.. adanin ortasindan gecen ıssız yollar.. tatlilariyla unlu, halki ayni bizler gibi konuksever , sirin mi sirin, birasi bol yesil ada..
 • 1972 yilinda irlanda cumhuriyeti ve ingiltere ile birlikte avrupa birligine tam üye olmustur. irlanda cumhuriyeti eski adiyla serbest irlanda euro zone dahilinde olmasina ragmen, kuzey irlanda, ingiltereyle beraber bu birligin disindadir. bu ülkede euro tedavülde degildir ve ayri vize gerekir.
  euro zone dahilinde olmayan diger ab ülkeleri:
  isvec
  danimarka
  ingiltere ve kuzey irlanda
  not:bu bilgiler son genislemeyle (1 mayis 2004) birlige tam üye olan diger ülkeri (litvanya, letonya, estonya,polonya, cek cumhuriyet, slovakya, macaristan, slovenya, malta ve kibris rum kesimi) icermez.

hesabın var mı? giriş yap