• bu stadın girişinde "boca es mi religion, maradona es mi dios, la bombonera es mi iglesia" diye yazar.

meali : dinim boca, tanrım maradona, mabedim la bombonera
  • 2000-2008 arasında boca juniors'un sadece 14 maç kaybettiği stadyum. sonrası rezalet oldu, gelen vurdu giden vurdu. son olarak bu hafta sonu godoy cruz ( kahramanmaraşspor ) gelip 4-1 yendi.
  • skor tabelası yoktur la bombonera'da. kısmetse seneye. (bana neyse amına koyayım, sanki evime plazma alıyorum)
  • artık aslanlar gibi bir skorboard'ı vardir.
  • bu stada girdiginizde ulan ne kafasız adamlarmıs diyorsunuz, saracoglu'nu bilenler icin soyluyorum
    fenerium'un yerine bi apartman blogu dikildigini dusunun, millet de balkona oturmus mac izliyorlar falan.
    tribun yapsan nerden baksan 10 bin seyirci sigar oraya. cekirdekci falan da olsa seyirci seyircidir karsim.
    gecen haziran ayinda burda boca-el tigre macını izlemistim, sampiyonluk river'a kaptirilmis da olsa sezonun son maci olmasından mutevellit
    stad agzina kadar doluydu,saracoglu'nu bilenler icin tekrar soyleyeyim bu stadın kalbi telsim tribununde atıyor.
    12 diye bi taraftar grubu var, butun stad bunlari takip ediyor bi nevi genc fenerliler durumu.
    su an tvlerin spor programlarında fonda duydugunuz marsların cogunu orda 20-30 kisilik orkestra esliginde canli canli dinliyorsunuz.
    aziz baskan josico yerine bunlari transfer etse de saracoglu senlense diye dusunuyor insan ister istemez.
    bu orkesta ve etrafındaki taraftar grubunun macla zerre alakalarının olmadıgı da dikkatlerden kacmayan bi detay.
    boca gol atıyor en ufak bi hareketlenme olmuyor, marsa devam.
    herkes ucmus durumda. belki son mac oldugu icin boyledir ama bi nevi carsi grubu tadi aldım ben bu arkadaslardan
    mactan cok eglenmeye gelmis gibilerdi.
    skorboard olmadıgı icin ancak ertesi gun gasteye baktıgımda ogrendim, boca 4-2 kazanmis maci.
  • la boca mahallesinde bulunan stad.

kuruldugu la boca'da stadyum bulunmadıgı icin once demarchi adasına sonra da avellana'da maclarını oynamak zorunda kalan boca juniors'un hızla taraftar kaybetmesi sonucu yapımına karar verildi.

1923 senesinde la boca'da ki arsa kulübe kazandırıldı. bir 15 sene kadar stadın yapımı icin para biriktirildi. 1938 yılında mimar jose luis delpini elleri tükürükledi, ya diez, bismillah diye i$e ba$ladı. stadyum yapılması icin alınan arazi 21.000 metre kare, kulübün istegi de 55, 60.000 ki$ilik bir stad oldugu icin mimar delphini e$i benzeri olmayan bir stad yapmaya karar verdi. sahaya biti$ik, tribünleri dik bir stad.

18 ay sonunda in$aat bitirildi, ilk mac 25 mayıs 1940'da san lorenzo ile oynandı ve boca macı 2-0 aldı. o sezon ligin ilk (newels old boys) ve son (independiente) maclarını la bombonera'da oynayıp $ampiyon oldu boca.

1949 senesinde arjantin'de ilk kez bir tribüne 3. kat cıkıldı. 1953'de 3. kat bitirildi ve 1996'ya yani $u an ki ba$kan mauricio macri'nin stada locaları yapmasına kadar civi bile cakılmaz.

stadın duvarlarında arjantin'li ünlü ressamlar perez celis ve ramulo maccio'nun muhte$em resimleri vardir. boca juniors bu stadyumda 2003 senesinden beri sadece yedi macta puan alamadı..
  • yakınına sadece fanatik boca taraftarlarının gömülücegi bir mezarlık yapılacak olan stad.
  • coca cola ve nike sponsorluklarina ragmen yenilenmeyen ezeli rakibi river plate'nin petrobas ve adidas sponsorluklari ile cillop yaptigi stadinin yaninda cok fazla eski pusku kalan stad.. ama zaten biz bunu sevmiyormuyuz.

her duvarinda maradona'nin ba$rolunde oldugu guzel grafitiler, hemen giri$inde museum boca bulunur. muzeden giri$te eli kalbinde buyuk bir maradona heykelide vardir. stadyum mac olmadigi gunler sabah 10 ak$am 18 arasi gezilebilir. boca juniors"un antreman sahasi stada 60 saniye mesafede bulunmakta.
  • en ünlü tribünü ''popüler'' adı verdikleri tribündür.. hatta ba$kanlık sistemi ile yönetilen bir tribündü.. 12 anlamına gelen bir tribünü daha vardır.. hatta bildim ''la doce''.
  • 1955 yılında çekilen bir arjantin filminde görüntülerine rastlanabilecek efsane stadyum.

film arjantin'in cilalı ibo'su gibi bir şey olabilir.
hesabın var mı? giriş yap