• bir zamanlar serisi kapsamında "en iyileriyle" ismi altında çift cd'lik bir albümü yayınlanmış kişi. türkçe popun köklerini merak eden herkesin dinlemesi gereken şarkıları ihtiva ediyor. kayıtlar orijinal plaklardan aktarılmış. çilli sevgilim çilli'den, şiribom'a unutulmuş ama hatırlanması gereken bir çok şarkı var albümde. yeni bir çağan ırmak filmiyle ağızlara dolanmadan evvel alıp tadını çıkarmak lazım. albüm çıkarmanın bunca zarar olduğu bir piyasada hele ki, böyle çalışmaları toparlayanlara acayip saygı duyuyorum ya.

cd1-en iyileriyle
    kafadar 1976
    söz: lale belkıs müzik: michel eugene, shuki levy
    çingene 1976
    söz: lale belkıs müzik: s.banda kalenga, jean kluger, daniel vangarde
    kendi düşen ağlamaz 1977
    söz - müzik:lale belkıs
    ya merhaba.. ya elveda.. 1977
    söz: lale belkıs müzik: michaele l. p. sebastian
    neşeli günler 1978
    söz - müzik: lale belkıs
    ya hep.. ya hiç.. 1978
    söz - müzik:lale belkıs
    doğduğum ev 1975
    söz: lale belkıs müzik: haris-wiekens
    yolun açık olsun 1977
    söz: lale belkıs müzik: jean paul cara-joe gracy
    o’nun hikayesi 1977
    söz: lale belkıs müzik: p. bachelet
    beni bırakma 1974
    söz: lale belkıs müzik: jacques brel
    yediden yetmiş yediye 1976
    söz: lale belkıs
    çilli 1974
    söz: lale belkıs müzik: alfanso
    ikimize bir dünya (şiribim şiribom) 1974
    yaşamak için 1974
    bir bilebilsem 1976
    ister dönsün tersine 1974
    canım isterse 1979
    durdurun dünyayı ineceğiz 1979
    ben sen o olacak ki 1979
    kapılar 1979
    olur görürsem söylerim 1979
    erkekler ağlamaz 1979

cd 2: sürprizler
    aşkına doyum olmaz 1974
    söz: ertuğrul saygı müzik: yıldırım gürses
    senin için 1974
    söz: lale belkıs müzik: monos hadjidakis
    elele 1976
    te quiero, te quıero 1974
    söz - müzik: agusto alguero- rafel de leon
    mamy blue 1974
    söz - müzik: adrien yues gıralid-theophilus trim
    if we were free / 1. version 1974
    söz - müzik:tony hatch-jackie trent
    olur görürsem söylerim (80's disco) 1981
    erkekler ağlamaz (80's disco) 1981
    çok yaşamış bir kadın 1984
    söz: çetin akçan müzik: ali kocatepe
    l'oiseau et l'efant 1978
    söz - müzik: jean paul cara-joe gracy
    chicano 1978
    söz - müzik: s. banda kalenga-jean kluger-daniel vangarde
    je t'amie un peu trop 1978
    söz - müzik: michel eugene, shuki levy
    if we were free / 2. version 1974
    söz - müzik:tony hatch-jackie trent
    la vie en rose 1981
    söz - müzik: e. piaf-louiguy
  • ----alıntı----
    (...)program sahibi hanımkızlarımız -bu kızlarımız günlerinin geri kalanını da böyle genç yaşta teyze olmuş bir tv personası olarak mı geçiriyor acaba?- her türlü şirinliğe batırdıkları o soruyu soruyorlar:
    “siz tabii hep ‘kötü kadını’ oynadınız. hiç istemediniz mi tercih edilen kadını oynamak? ”
    lale belkıs hiç öyle eciş bücüş gülüş ruh haline girmeden şak diye cevap veriyor:
    “ben kötü kadını oynamadım. ben, onurlu, her zaman ayakta durmayı bilen, dik durabilen kadını oynadım. tercih edilen kadın olmamak benim hayatımın şansıdır.” (...)
    ----alıntı----

(bkz: ece temelkuran)

http://www.milliyet.com.tr/…a=ece temelkuran&ver=87
  • kötü değildir şöyledir: “benim bir hatam yok ki o filmlerde. şehirli bir kadın olarak kendi dengim bir adam bulmuşum, birlikteyim. ve fakat sonra köyden bu 15 yaşındaki kız geliyor ve aramıza giriyor. adam da o çocuğu seçiyor. burada ben mi kötüyüm şimdi? ”

"yürü be lale belkıs! doğru. sarışın ve eğlenmesini bilen bir kadındır lale belkıs o filmlerde. sonra köyden, üzerinde kocaman harflerle ‘bakire’ yazan o kız gelir ve adam dejenerasyona karşı bu ‘gözü açılmamış kadıncık yavrusunun’ peşine düşer. ne karaktersiz adammış o yahu! şimdiden bakınca ne zavallı, patolojik adammış. vıyyyy...
    şimdiden bakınca tiksiniyor insan. pedofili bir durum da var oralarda esasen.
    velhasıl lale belkıs ’ın yeniden görünür olmasından çıkardığım sonuç şudur:
    sen yanlış kadını sevmişsin kardeşim! ben yanlış kadını sevmişim. gülmeyi, içmeyi, dans etmeyi, konuşmayı, bakmayı, istemeyi bilen bir lale belkıs dururken konuşmayı beceremeyen, en mühim hasleti ‘bakire ’ olmak olan kızı sevmeye zorlanmışız. tüh!
    yanarım yanarım, o yanlış kadını sevdiğimiz yıllara yanarım. bir lale belkıs kahkahası atarım o yıllara ben. ha ha ha ha ha! (bkz: ece temelkuran)
  • türk sinemasının kötülüğü sevdiren sarışın kadın karakteri.bir keresinde kadıköy koton da gördüm.gerçekten guzel ve bakımlı.validem beyoğlu olgunlaşmayken kendisi de türkişi işlemeli kıyafetlerle misafir protokole teşrifatçılık (mankenlik) yaparmış.
  • bugün akşam gazetesine verdiği röportajda şöyle söylemiş lale belkıs: 'önceki gün 'feride' filmim oynadı televizyonda. filmde, evde kokteyl veriyoruz. benim beraber olduğum insan da var, evleneceğim. çıkıp fransızca şarkı söylüyorum. ne bir orkestra ne bir şey. emel sayın çıkıyor, orkestra, sazlar her şey yerinde, 'arım balım peteğim'i söylüyor. bu adaletsizlik, adaletsiz diyorum çünkü köylü kızı orkestrayla söylüyor, ben kentliyim tek başıma fransızca şarkı söylüyorum. bir alkış kopuyor emel sayın'a. nedense güçlü kadın ezilsin istiyorlar, ezilince de kötü diyorlar.' doğru söze ne denir..
  • (bkz: alta gracia) adlı mükemmel şarkının müziğini (bkz: doğduğum ev) diye tuhaf bir şarkıya uyarlayarak müzikten soğumama, ufkumun daralmasına neden olan insan.
  • güzellik idolümdür.
    güzel bir kadındır ama güzellik, sadece yüz güzelliğiyle olmaz.

endamın güzel olacak, bir edan olacak,
    etrafa karşı kendinden emin olacaksın, bunun getirdiği hafif küstah bir bakışın olacak.
    güçlü bir karakterin olacak,
    güçlü bir altyapın olacak.
    kültürlü olacaksın, üç beş kelam etmeyi bileceksin, sümsük sümsük oturmayacaksın toplum içinde,
    sanatla ilgili olacaksın, seyretmekle kalmayıp, sanatın içinde olacaksın.

e, bunca özelliği türk erkeği (hadi yumuşatalım; türk rejisör) ne yapsın lale hanım?
    elbette ki içinden çıkarsa çıkarsa kötü kadın çıkarır!

ahhh. bir de güzel yaşlanıyor ki...
  • hayat devam ediyor dizisinde, eski bir sinema oyuncusu ve şarkıcı leyla okan karakterini canlandıracak.
  • türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi vamp kadını. manken , oyuncu ve şarkıcıdır. hülya koçyiğit'li filiz akın'lı filmlerin vazgeçilmezidir. lale belkıs olmasa zaten film olmaz o derece mühimdir. geri plana atılmış, vamp olmanın verdiği etiketten asla kurtulamamış bir kadındır. kendisi başrol oyuncularından daha iyi olmasına rağmen , hep esas kızlar ön planda olmuştur.

kötü görünmekten asla kurtulamayan bir kadındır lale belkıs. halbuki lale belkıs gibi vamp kadınlar çoğu filmde evlidirler ve saf köylü kızı gelir bunların kocasını ayartır. ama onlar iyi olmaz köylü kızı iyi olur , lale belkıs gibi vamp kadınlar aşk için savaşır köylü kızı iyi olur. aslında yüreğini ortaya koyan , arzulu olan , vamp kadındır. kaymağını yiyen köylü kızı. bu ne çelişki yahu.
hesabın var mı? giriş yap