şükela:  tümü | bugün
 • 1971 dogumlu efsanevi bisiklet yariscisi. 14 yasinda bisiklet sporuna basladi. 1993'te dunya yol yaris sampiyonlugunu kazanarak tarihte bu unvani elde eden en genc sporcu oldu. 96 yilinda, kariyerinin zirvesine yaklastigi sanilirken testis kanseri teshisi konuldu. cigerlere ve beyine sicrayan kanser yuzunden spora ara vermek zorunda kaldi. 1,5 yil boyunca yogun bir kemoterapi tedavisi gordu, bir testisini kaybetti, ama sonunda sagligina kavusarak 518 gun sonra bisiklet sporuna tekrar basladi. kisa surede tekrar forma girerek ustuste uc yil fransa bisiklet turu sampiyonu oldu. bu arada, ayni zamanda hastaligi sirasinda adini tasiyan bir kanser arastirma vakfi kurdugunu ve hala bunun basinda oldugunu da belirtmek gerek.

  11 yıl sonra gelen edit: zerre değer vermemek gereken dopingci, düzenbaz, yalancı hergelenin teki. içine tüküreyim ben öyle sporcunun.
 • takdir edilmesi gereken sporculardan biri...
 • ust uste 4. kez tour de france'i kazanan adam.
 • üst üste dördüncü tour de france şampiyonluğunu kazandıktan sonra klasik takıma, ailesine, tanrıya teşekkür etme seanslarını geçtikten ve ne kadar mutlu olduğunu belirttikten sonra hakkında yapılan doping dedikodularına karşı "ben şu ana kadar yapılan bütün testlerden temiz çıktım. son iki yılda sanırım bilinen hemen her laboratuarda 100'ün üstünde teste tabi tutuldum. bundan fazlasını yapamam. ben temiz olduğumu biliyorum. testlerde bir şey bulamayanlar halen 'onun yaptıklarını yapan insan olamaz*' diyor. açıkçası galiba bu bir iltifat. ne kadar çok çalıştığımı ve bunun ödülünü aldığımı gösteriyor" diyen kişi. önünde saygıyla eğilinmesi gereken şahsiyetlerden biri
 • bugun start verilen fransa bisiklet turunun ilk etabinda* yedinci olarak dus kirikligi yaratmis sporcu. her sene bu etapta iyi dereceleri ile taninmisti oysa..
 • bugünkü tdf pireneler etabinda son dakikalarda en öndeyken fazla yolun kenarinda gittiginden, bir seyircinin cantasina takilip düsen, fakat öne gecen jan ullrich'in onu centilmence beklemesi sonucu tekrar birinciligi saglayip, ardindan hayvani bir performansla essogluessek bir tepeyi bir cirpida gecen, jan ullrich'e de 40 saniye fark atan hayvan adam.
 • (bkz: tourminator)
 • özellikle tirmanis tekniginde yarmis bitirmistir olayi. beşik sallama adini verebilecegimiz bu teknikte lance, ayakta giderek düsük viteste yüksek frekansli pedal cevirir. vücut agirligi kollardadir. bisiklet bu sirada saga ve sola yatmakta, vücudun agirlik merkezi basilan pedalin tarafina kaymaktadir. ayni anda kollar da direksiyonu, yine basilan pedalin tarafina cekmektedir. bisikletin sallanmasi, kollarin cekim gücü ve bacaklar koordinasyonda mükemmelige ulastigi anda kendi dinamigiyle firtina gibi tirmanir daglari lance.
 • tdfde ustuste 5 yapan ikinci sporcu (ilki miguel indurain), toplamda 5 kere kazanan 5 elemandan biri.. 5 sayisi iki kategori icin de simdilik en yuksek deger..
 • şubat ayında antalya'daki turnuvada yarışacak.