şükela:  tümü | bugün
 • yolda patlayan lastiginizi aninda $i$iren ve icindeki kimyasal olu$um ile patlagi yamayan bir $eydir.
 • bildiğiniz sprey kutusuna benzer. tek farkı sprey kutusunun ucunda kısa bir hortum, hortumun ucunda da sibop vardır. bu sibobu lastiğin sibobuna vidalarsınız ve spreyi sıkarsınız. kutunun içindeki kimyasal malzeme basınçlı hava ile lastiğin içine girer. lastik şişip araç hareket edince kimyasal malzeme lastiğin içinde her tarafa dağılır ve katılaşır. bu sırada lastiğin patlağı da tamir edilmiş olur. ilk benzinliğe gidersiniz ve büyük ihtimal ile eksik basıncı orada tamamlarsınız. faydalı bir buluştur. tek sakıncalı tarafı kimyasal maddenin lastiğin sibobunda katılaşıp daha sonra lastiğe hava basılmasına izin vermemesidir.
  kendisi şöyle bir şeydir.
  http://www.hepsiburada.com/…977&productid=otm091107
 • az önce sanayiden çıkardım arabayı, üzerinde kabaktan da kabak lastikler var ve yavaş yavaş eve gelene kadar yaşlandım.

  sağ ön teker inmişti, bir benzinliğe girip lastiklere hava bastım ve bu zımbırtıdan aldım hayatımda ilk defa, olur ya sabah kalktığımda havası inmiş olur yine diye. zira bilmiyorum lastiğin niye inik olduğunu.

  eve geldim, sözlüğü açtım ve karşıma gelen başlık bu oldu.

  (bkz: sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylar)
 • şehir içinde kullanılması gereksiz olan mükemmel icat. elektrikli pompayla lastiğe hava basıp en yakın tamirciye gidip lastiği yaptırmak en mantıklısı.

  unutmadan söylemek lazım, tamirciler pek sevmez bu zımbırtıyı onarım yapılırken lastikten temizlemek ve patlağı bulmak zor oluyor, o bakımdan.

  ama uzun yolda olmazsa olmazdır. tavsiye edilir.
 • olurda tekerin havası baya bir inmişse hiç bir işe yaramayan zımbırtıdır..ayrıca başıma geldiğinden biliyorum bu köpüğü tekere basarken olurda yanlışlıkla siboptan filan ucu fırlayıp köpükler arabanızın sağ yada sol tarafına sıçrarsa işi gücü bırakın o köpüğü temizleyin..ben sonra temizlerim çıkar heralde diye düşünmüştüm arabanın sağ kapısında köpüğü temizlemeye çalışırken oluşan ufak tefek lekeler ve çizikler mevcut..
  sonuç olarak ince lastik candır..vereceksiniz 80-100 lira yada 200 ince lastik atıp stepneye koyacaksınız yerde kaplamaz sizi lastikçiye kadar götürür..hele ki uzun yolda stepnesiz bu tamir kiti zımbırtısı ile yola çıkmak çok risklidir..olurda tekeriniz gümler,yada havası oldukça iner o zaman bir boka yaramaz bu kit..bulaşığıda çok zor temizlenir hem boyadan hem lastikten..
 • bisiklet için az önce kullanayım dedim, beceremedim ve tüm köpük dağıldı sibopun oradan. elbette elime de sıçradı bu kimyasal umarım insan sağlığına fazla zararlı bir şey değildir diye düşünmekten başka çare yok. elime yapışan köpüğü tamamen çıkarmak zaman alıyor. böyle fazlasıyla pratik şeylerden hep işkillenmişimdir zaten.
 • işe yarıyor. gayet pratik ama kimyasal tehlikeli o yüzden dikkatli olmak lazım
 • günümüzde pek çok otomobil üreticisi tarafından stepne yerine konulan şey. benim arabama da stepne yerine bundan koymuşlar. krikosu bile yok.
 • hayat kurtaran kimyasal.

  bu sabah, tamamen jantın üzerine oturmuş şekilde inmiş lastiğe, hiç ümit beslemeden sıktım. zaten sprey kimin ürettiği meçhul bir markaydı. lastiği hafiften kaldırdı. bende en azından jant yere sürtmez diye araca bindim. 100 m civarı seyrettim durup kontrol ettim, lastik baya şişmişti. yavaş ve temkinli olarak en yakın lastikçiye (8 km) sürdüm. lastiğin havası normal değerinden (normal değer 34 psi) sadece 6 psi düşüktü.. o derece şişmiş. zaten lastikçi de tıkanmamış delik var mı diye kontrol etti geri taktı lastiği.

  ya şansım yaver gitti, ya da bu sprey güzel bir icat. küffar güzel icat yapmış..
 • geçenlerde kullanmak zorunda kaldığım. bim'de satılanlardan almıştım, kocaman bir delik açıldı seyir halinde ilerlerken. o kadar ki arabanın içinden o fıss diye hava boşalma sesini duyabiliyordum. son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen kullanayım dedim. iyi ki de kullandım. arabada kompresör de vardı ama delik o kadar büyüktü ki kullanmak mantıklı değildi.

  kullanım kısmı: iyice çalkaladım, sonra tekere takıp spreye beş dakika kadar bastım. iki km kadar ileride benzinlikte hava bastım. baya inmişti hava ama spreyi kullanmasam jant üstünde giderdim muhtemelen.

  bi 55 km iki defa benzinciden bir defa da benim kompresörden olmak üzere üç defa hava basarak gittim. tamirci bulup yaptırdım lastiği. daha önce kullanamadığım için lastiği temizlemek zahmetli olur sanıyordum ama kolayca temizlendi. ayrıca benim sensör bozulmadı.