şükela:  tümü | bugün
 • barfiks*in lat makinasıyla yapılanı.

  (bkz: latissimus dorsi)
 • eller; omuz genişliğinde ve avuç içleri vücuda bakar şekilde tutularak çekildiğinde, latissimus dorsi, teres majör (koltuk altı) ve biceps kaslarını çalıştıran hareketin ve makinasının adı.
 • men s health de yazılan bir yazıya göre lat pulldown hareketini elleriniz size dönük şekilde yapılan çekme hareketi, sırt kanatlarını daha çok çalıştırıyor.. üstelik bu şekilde bicepsleriniz de epey çalışmış olur..
 • her egzersiz için önemlidir de, bu egzersiz için dinamik esnetme daha bir önemli sanki, bir dönem ne zaman bu egzersizi yapsam (yeni yeni ağırlıklarım artmaya başlamıştı) omuz bölgemde damarlar kopuyor gibi bir his oluyordu, kime sorsam farklı farklı acayip şeyler söylediler, ama ısrarla ne zaman bu egzersize gelse sıra aynı bölgede aynı ağrı, sonra kendim çözdüm tabii, omuz bölgesini esnetmediğim için oluyormuş çünkü ne zaman esnetmeleri yapmaya başladım, o zaman o damar kopuyor gibi his gitti, gayet rahat ve güzel bir şekilde idmanıma devam ediyorum

  ayrıca, sorup soruşturmama göre, barfiks çekebilmek için, bu egzersizde kendi kilonuz kadarını çekebilmeniz gerekiyor gibi bir durum yok, ben öyle zannediyordum, ama bu egzersizde 50-60 kilolar çekip kendisi 90 kilolarda olan kimseler gayet barfiks çekebiliyor, tabii bunun nedeni set ve tekrarlar ve bu egzersizde oturma pozisyonda çalışılıyor olması falandır herhalde
 • önerdiğim zor bir harakettir
 • doğru form görseldeki gibidir. arkaya doğru hafif bir kavis çiziyoruz:

  http://www.ucgenvucut.com/…/images/lat pulldown.jpg
 • açılımı lateral pulldown olmayan hareket.

  bu egzersiz bir pull hareketi ve ismi çekme işlemi aşağıya doğru yapıldığından adı üstünde 'pull down' kalıbından gelmekte. bunda bir sorun yok.

  genelde de egzersizler tanımlanırken çalıştırılan kaslar ve çalıştırma şekli beraber kullanılarak adlandırılırlar. triceps press, biceps curl, leg pull-in gibi. lat pulldown adı da aynı şekilde oluşturulduğundan ismi çalıştırılan kas olan latissimus dorsi ve çalışma şekli olan pull down'ın birleşiminden meydana geliyor.

  latince olan bu kasın ismi de kısaltılarak lat pulldown deniliyor ancak bu kısaltmanın açılımının lateral pulldown olduğuna dair bir yanlış kanı var.
  (bkz: lateral pull down)

  lateral ise yana açma hareketlerini tabir ederken kullanılan bir kavram. örneğin: lateral raise

  ayrıca bu hareketin behind the neck adı verilen enseye çekme versiyonu da(rear pulldown) var ancak yapılan araştırmalara göre bu şeklin daha az efektif olduğu, sakatlık riskini arttırdığı ve rotator cuff kaslarında zedelenmeye neden olduğu anlaşılmış. (bkz: #28821003)

  efektifliği azaltan yanlışlardan biri de ağırlığı lats'ler yerine bicepslere yüklemek. bunu önlemek için ise bar geniş bir şekilde tutulmalı ve çekerken lat'lere odaklanılıp yay şekli çizecek şekilde hareket ettikleri hayal edilmeli. yine de set bitmeden önkolunuzda yanma hissederseniz barı hook grip kullanarak kavrayın. bu sızıyı azaltıcı etki yapar. (bkz: #24260223)
 • kanat, kürek ve sırt kaslarını çalıştıran bileşik bir egzersizdir. kardeşi seated cable row'dur. spor salonunda tek bir hareket çalışma şansınız varsa bunu öneririm. spor salonunda yapabileceğiniz bütün hareketlerin aynısını ya da eşdeğerini; alacağınız iki dambıl, bir bar ve birkaç ağırlıkla evde yapabilirken bu kasları evde çalıştırmanız çok zordur. belki one arm dumbbell row ile yapabilirsiniz. o da bir yere kadar...

  çekişi yaparken gücünüzü bicepsten değil, kanatlardan almak esastır. bicepse asılıyorsanız makineyi boşuna meşgul ediyorsunuz. etmeyin.