• --- spoiler ---
    sik gibi sona sahip filmdir... sen o kadar uğraş, on sene boyunca plan yap, ama kazdığın tünelin girişini araba parkederek kapat, herhangi bir güvenlik ekipmanı da koyma tünele... lan ben yapacağım aynı şeyi tünele izinsiz gireni o tünelde püre yapacak düzenek kurmazsam ne olayım.. ha zaten girişini bulmak olasılık dışıdır ya neyse... güzel giden bir filmi içine lap diye sıçan yönetmenin de ebesini eşeklere havale ediyorum.
    --- spoiler ---
  • "bana mutluluğun resmini çizebilir misin abiding"
  • sağlam hikaye, zayıf senaryo, iyi kurgu, iyi oyunculuklar. kısaca iyi bir film.

--- spoiler ---

amerikan adalet sisteminden çok, benim kişisel düşünceme göre, adaletin ne olduğunu sorgulamaya çalışmış, ha pek beceremese de yine de biraz fikir vermiş bir film.

dikkat ettiyseniz clyde shelton'ın derdi ailesini katledenleri öldürmek değil. öyle olsaydı idam edilen suçluyu daha da acı verecek şekilde öldürmezdi. adamın derdi, kendi kafasında oluşturduğu adalet anlayışına uygun olarak, adil bir biçimde cezalandırmaktı. yaptı mı? yaptı. peki niye durmadı? niye ailesinin öldürülmesinden sorumlu olmayan insanları öldürmeye devam etti? adalet sistemini değiştirebileceğini düşünecek kadar salak bir adam değildi. bütün bu intikamın ailesini geri getirmeyeceğini de bilecek kadar akıllı bir adamdı. bu adamın derdi neydi peki?

sadece ailesinin başına gelenlerin değil kendisinin de çektiklerinin intikamını almaya çalışıyordu. düşünün bir kere, bir babasınız ve eşsiniz. eşinizin ve çocuğunuzun vahşice ölümünü eliniz kolunuz bağlı seyretmek durumunda kalıyorsunuz. suçlular yakalanıyor ama yaptıkları yanlarına kalıyor. sizin yine eliniz kolunuz bağlı. artık ömrünüzü adadığınız hayat yok. eşiniz çocuğunuz bir hiç uğruna gitmiş, bir amacınız, hayata tutunacak bir dalınız kalmamış. isyan ediyor ve çıldırıyorsunuz. bundan sonra intikam almak isterseniz sadece katillerden mi intikam alırsınız? katilleri cezalandırmayan, sistem ve onu temsil edenler baş düşmanınız olmaz mı? bunların katli vacip değil midir?

--- spoiler ---

sonu olmamış gerçekten. öpüyorum.
  • --- spoiler ---

o şimdi mahkum'un ana fikrini süpriz son yapmışlar, en azından baya süpriz olacağını düşünmüşler.

--- spoiler ---
  • (bkz: #18111092)
  • giriş,gelişme bölümleri bu denli akılcı,heyecanlı olan bir film, nasıl bir sona bağlanarak berbat edilebiliri bizlere göstermiştir.
  • --- spoiler ---
    bu saate kadar oturup filmi izledim. bu kadar şahane giden bir film ancak bu kadar geyik bi sonla bitirilebilirdi...galiba senarist son anda madem herkesten intikam alıyoruz, neden seyirciden de almayalım diye düşünüp filmi bu şekilde bitirmeye karar verdi. film 108 dakika sürüyor...rica ederim 105. dakika bitince sinemadaysanız kendinizi dışarı atın evdeyseniz televizyonu kapayın. filmin sonunu kendiniz hayal edin...alternate ending'i var mı bilmiyorum bir yerlerde benim izlediğim kopya versiyonda yoktu. yoksa mutlu olmayan bir sonla tekrar çekilsin isterim...
    --- spoiler ---
  • ya neymiş demek ki istenince oluyormuş. adam gibi senaryo, yakıştığı gibi oyuncular yan yana gelince son aylarda ki en başarı iş çıkmış ortaya. bence daha da önemlisi kendini tekrar eden amerikalılar bu sefer düzgün bir film çekmişler. ama eleştirmeden geçemeyeceğim noktalar ise

--- spoiler ---
    esas oğlan hakime öyle bir ayar veriyor ki ulan bundan sonra kim bilir daha neler yapacak deyip kilitleniyorsunuz perdeye. ama ne oluyor patır patır adam ölüyor bu sahneden sonra. keşke diyorum biraz daha böyle doyurucu diyaloglar olsaydı. bu ölümlerde öyle bir hava var ki bu diyaloglara fırsat bırakmıyor zaten sizde sırada kim nasıl ölecek diye düşünüyorsunuz. bu yolda güzel olmuş tebrik ediyoruz.
    filmin sonuna gelince pek beğenilmemiş gözüküyor. fakat sevgili savcımız mesajı almış durumdadır filmin finalinde ve katillerle pazarlık yapmayacağını söylüyor. yani bir yandan bakınca filmin sonuna tutarlı duruyor. bu kadar masum insanı - clyde shelton'a göre değiller- öldüren bir insan tabi ki ölmeliydi.

--- spoiler ---

gidin izleyin izletin.
  • --- spoiler ---

gece yarısı gece yarısı çok ümidim yoktu aslında filmden. filmin adını vatandaş abidinin kanunu diye çevirerek başladım cıvıklığa. te ilk sahneden izlediğim şiddet "yaaaa gidip yatsam mı yaaa" dedirtti. esas sosyapata yapılan işkence kısmında kusmamak için kafamı çevirip kendi kendime eğlendim:

saryade: çınarlıada başımıza böyle bir şey gelirse sakın katile işkence yapma haa.
    çınarlıada: yok ya yapamam ben işkence direk öldürürüm.
    saryade: iyi tersi durum olursa ben yaparım ama aynı işkenceyi katile.

çınarlıada'yı dehşete düşürmekten eğlenmiş bir şekilde filme dönüp, sulandırmaya devam ettim;

- ee katilleri öldürdü, filmin gerisinde kaçışı mı olacak?
    - ee yakalandı da, film bitti olm, filmin gerisinde ne olacak ki daha?

derken derken fena sardırdık filme efenim. meğer neler olacakmış filmin devamında. feci heyecanla ve keyif alarak izledik. "oh iyi ki uyumamışım." dedim. filme başlamadan sözlükten biraz yorumlara baktığımızdan, ve sonu berbat yorumlarını gördüğümüzden, sonunda bombayı etkisiz hale getirip, hücreyi yeniden örmelerini ya da idam etmelerini falan bekliyorduk. o yüzden gerçekleşen son bizi çok üzmedi. beklediğimizden iyiydi. ha bi sürü aksaklık, mantıksızlık sayılabilir mi? sayılabilir tabi.
    ama yine de pek keyifli, ekşınlı bir filmdi. tavsiye ederiz.

--- spoiler ---
  • gerard butler'in içine dexter kaçtığını düşünürken meğer michael scofield'ı izliyormuşuz da haberimiz yokmuş.
    (bkz: dexfield)
hesabın var mı? giriş yap