• kardeşim. 28 mayıs 2017 tarihinde kaybettiğim çocukluğumun ve ilk gençlik yıllarımın en büyük kısmıydı. her gün ölüyor insan halbuki, eğer cehennem gibi bir kabus ya da cennet gibi bir rüya görmüyorsa farkında bile olmuyor.
    leyla şimdi hep uyuyor, dilerim kız kardeşim, ablam, ev arkadaşım, abisi olmayı beceremediğim küçüğüm, sen hep cennet rüyalar içindesindir şimdi. bu satırları yazmakta bile bu kadar gecikmiş olmam, yazarken boğazıma düğüm değil, krampların girmesi, halen kabullenemediğim yokluğunun bende ateşlemesinden korktuğum ağlama nöbetlerine bile sahip çıkamayacağımı düşünmemdendir. sen, layıkıyla, en güleç yüzü olarak hayatımın, öylece geldin ve yine öylece gittin küçüğüm, haberini aldığım anı, adının geçtiği her yerde tekrar tekrar yüreğimde aynı azalmayan acıyla hissetmek de benim ödeyeceğim diyeti olacak abin olamamamın.
  • nasıl da ihtiyacım var sana bugün...
    bugün büyük bir veda günü. en çok da tekrarlı sana gelişlerimi yitireceğim sanırım.
    leyla the bank'i özledim. babanın demlediği çay ile muhabbetimizi özledim.
    küçük prensli not defterini sana veremeyişimi özledim.
    demlik'te personel çayı içmelerimizi özledim.
    antalya leman'da mönü ile dalga geçip yemek yemelerimizi özledim.
    sensiz sana nasıl sığınıyorum bir bilsen.
    sesini bir kere daha duyabilmek için neler verirdim.
    kızıyorum sana çok kızıyorum.
    hiç olmayacak zaman da gittin.
    biliyor musun ben çok ama çok değiştim.
    ben bile beni tanıyamıyorum.
    hoşçakalın zamanı geldi sanırım...
  • minyatür sanatçısı.
    bence derin yaraları olan insan.
  • istanbul üniversitesi felsefe ve psikoloji mezunu zarif ve asil duruşlu bir minyatür sanatçısı.. benim adım kırmızıyı tekrar okumaya başlamışken kendisi ile tanışmak ayrı bir güzellik oldu.

"sanat kendimi ifade edebildiğim bir başkaldırı biçimi."
  • az once annenle konustum...
    kapatırken bana 'seni özledim' dedi...
    annene cok vefasız kaldım...
    annenin beni özlediğini söylemesi sana olan özlemini dile getirişiydi...
    ben de seni özledim...
  • kanimca ileride doneminin minyatur otoritesi sayilacak bir isim.

https://www.youtube.com/watch?v=8q16jqs91b0&t=3s

bir trt2 calisani olarak uzun suredir takip ediyorum, koleksiyoner filan olsam biraz yatirim da yapardim ama o isler bize kalmaz, biliyorum. belki trt 2'deki bu programin hezarfen yapimcisi emir kulal haznevi firsati iyi degerlendirmis olabilir! :)

geleneksel sanatlara nasil bakmamiz gerektigine dair fikirleriyle tam uyum halinde oldugumdan midir bilemiyorum ama bu alani statukoculardan koruyacak hamleyi yapan kisi gibi geliyor bana. genc sayilabilecek yasina ragmen bir suru ogrenci yetistiriyor, vakit buldukca eser de veriyor. balat'ta "karanlik isler" isminde bir minyatur atolyesi var.

alaninda daha fazla taninmasi "siyah" konusundaki tavri ve karanlik isler ismiyle baslattigi bir sergiler dizisiyle oldu. fakat bence buzdaginin gorunen kismi bu. deneysel olmadigi halde alana bir yenilik katmak ve genelekselcilerin muhafazakarligina ragmen bulundugun cagin diliyle konusabilmek, yeni bir sey uretebilmek zordur. leyla hoca roportajlarindan anladigimiz yaklasik 25 yilda bunu elde etmeyi basarmis.

dergah 168. sayisinda kübra nur duran ile yaptigi orta sayfa soylesisi veya lacivert dergi'nin son sayisindaki roportaji okunabilir.

veya youtube'da leyla kara minyatur diye aratinca bazi kayitlari cikiyor.

görsel
  • minyatür sanatının tarihe karışmasına izin vermeyen kişidir. eline emeğine sağlık çok hoş eserleri var.
  • benimle aynı burçtan olduğunu ilk görüşte anladığım minyatür sanatçısı.
hesabın var mı? giriş yap