• kusura bakmayın ama dağlar kadardır.genelde maddiyat açısından değerlendirilmiş fakat bir insanla on dakika bile konuşsanız o insanın üniversite mezunu olup olmadığı anlaşılıyor.çoğunluktan bahsediyorum tabi ki .biz belki giderken farketmiyoruz,derslere girip çıkıyoruz sanıyoruz ama bize kattığı o kadar çok şey var ki.dışarıdan bakan farkediyor işte.iki yıllık bölümler için de geçerli.kazanması ve okuması zor olmasa bile.lise mezunu çok kişiyle tanıştım fakat bir tanesi bile arkadaşım olarak tutunamadı.demek ki önemli işler aga.hatta evlilikler bile yürümüyor.
  • üstteki entrylerde de denildiği gibi, ülkedeki sayılı üniversitelerden birinde okumanız sizi teorik açıdan daha bilgili yapar. gerisi boştur. yata kalka sınıf geçtiğinizi hepimiz biliyoruz. instagram, twitter profillerine okudukları üniversiteleri, okudukları bölümleri dolduranların, gün boyu çalıştıkları ajanslardan foto atanların pratikte ne kadar boş ve bilgisiz olduklarını staj dönemlerinde görüyoruz.
  • üniversite var, üniversite var, mezun var mezun var. lise mezununun girişkeni, çalışkanı var yatanı, tembeli var. ama genel olarak istatistik yapılacak olursa ortalama bir üniversite mezununun ortalama bir lise mezunundan daha az suç işlediği, trafik kazası yaptığı, daha yüksek maaş aldığı gibi sonuçlara hem tükiye hem de bütün dünyada ulaşmak mümkün.
  • egitimin getirisi alanin neyse onunla ilgili ogrendigin sey de degil, klupten klube deli sikmis gibi kosup 'kendini gelistirmek' de degil. eger iyi bir yerde olma sansine sahipseniz, tartismayi ve dusunmeyi daha iyi ogreniyorsunuz. mantik zincirinde sacma sapan hayali sicramalar yapmamak, sikten boktan kaynaklara guvenmemek vs.

bunlari lisede cok kitap okudugu icin ogrenen de vardir, universitede ogrenen de vardir. fakat ne yazik ki kalburustu yerlerden doktorasi olup da new age masallari anlatan ruh hastalari da cok. acikcasi bu liboslasmaya kuresel felaketler ket vurmazsa ne kadar az egitimli, o kadar mantikli olacak insanlar.

sanirim benim enginlere sigmayan ofkem bunlarin nankorlugune karsi. delik ayakkabiyla karda kista okula gitmeye calisan cocuklar heder olurken, en iyi imkanlara sahip altinsanlarin yine de israrla ruh hastasi olmayi secmelerini varolusa hakaret olarak goruyorum.
  • avrupa için alanında uzmanlaşmak demek, gelecek için garanti demek(kendini geliştirdiyse), belli konularda söz hakkı olması demek.

türkiye için içi boşaltılmıştır. kendini geliştiren bir üniversite mezununun önünde ise kimse duramaz. her ne kadar içi boş olsa da, üniversite mezunu ve lise mezunu kıyaslanamaz.( eğitim anlamında) insan ise olarak fark yoktur.
  • diploma. gelecek için, kendini daha donanımlı hissedip daha fazla umutlanmasına sebep olan ve daha yüksek maaşlar hayal ederken daha uzun süreler işsiz yaşamasına neden olan diploma.
  • lise mezununun arkadaşlığa inancı vardır, üniversite mezunu arkadaşlığın karşılıklı kazanç var olduğu sürece sürdüğünü bilir.
  • lise mezunu kalanın anlayamayacağı farktır.
  • analitik düşünebilmedir.
    maaş, kazanç vb demişler doğru fakat sistemli düşünme kendini belli eder.
  • vizyondur, hayata ve işe yaklaşımdır, sayısal zekaya hükmetmektir kimi zaman ya da kendini daha saygın şekilde ifade edebilmektir aradaki fark.
hesabın var mı? giriş yap