• --- 5x15 spoiler ---

jack: i'm not wrong kate, this is it. this is why we're here. this is our destiny.
    kate: do you know who you sound like?

--- 5x15 spoiler ---

sonunda jack shephard'ın da yola geldiği dizidir efem. ama kate'den de feci ayar yedi herif. bakalım daha neler görücez.
  • --- genel spoiler ---

1. sezon 11. bolumde sawyer ve kate'in gölet altinda gordukleri resimdeki bu ikili, bir polis ve hemen yanindaki hatun suclu cesedi, bize haddinden fazla ipucu vermekte. yani faraday'in "gecmis sokaklar gibidir, icinden gelip gecenler degisir fakat sokaklar hep aynidir" sozlerini dogrular nitelikte. en son adaya tekrar donus yapan ekibin birilerinin rolune soyunmalari da bu durumu destekliyor. yani orada yasananlar hep yasaniyor, ancak oyuncular surekli degisiyor. tek fark, bu dongunun birinin kahramanlarini bizler basrol olarak izliyoruz. kimbilir o su altindaki polis ve yanindaki kadin suclu kimdi; ancak o altlarindan cikarttiklari cantada neler oldugunu kate'in biliyor olmasi hic sasirtici gelmiyor bu durumda. yani kate'in yasadiklarini bir baskasi yasiyor, ama o bindigi ucak yine dusuyor bir sekilde. bizim izledigimiz o basroldekiler; yani hayatlari daha once baskalari tarafindan aynen yasananlar, bu kisir zaman dongusunu durdurmaya cabaliyorlar kendilerince. ancak ilahi destiny faktoru bunu yapmalarina izin verir mi, o da izleyip gorecegimiz baska bir detay.

ekran basindaki bir kisim lostie'lerden gelen "o adamin polis, kadinin suclu oldugu ne malum?" gibisinden sorulara dair edit:

amerika'daki bircok hapisanede erkek mahkumlar kavunici tulum giyerken, hatun mahkumlar tipki suyun altindaki cesetin uzerindeki gibi koyu mavi tulum giymektedirler. hele ki erkek cesedin o hatunun kolunu tutus sekli masumane bir tutus degildir. biraz dikkatli incelenmesinde faide var bence.

--- genel spoiler ---
  • --- spoiler ---

jack shephard incident'i engellese bile hiç birşey değişmeyecektir.. biraz açmak gerekirse eğer ki jack engellerse şunlar olacaktır;

- jack incident'i engeller
    - incident engellendiği için ambarın yapılmasına gerek kalmaz
    - ambar yapılmadığı için gelecekte desmond o tuşa basmak zorunda kalmaz
    - tuşa basılmadığı için uçak düşmez
    - uçak düşmediği için oceanic 815 tayfası adaya hiç gelmemiş olurlar
    - adaya hiç gelmedikleri için geçmişe de gidemezler
    - geçmişe gidemedikleri için incident'i engeleyemezler
    - incident engellenmediği için kaza olur ve ambar yapılır
    - ambar yapıldığı için desmond adada o tuşa basmak zorunda kalır
    - desmond tuşu geciktirdiği için uçak düşer
    .
    .
    .

tüm olaylar böyle bir döngü içerisinde kalır.. faraday'ın whatever happened happened sözü doğru çıkar.. çünkü faraday'ın dediği gibi lostielerimizin geçmiş zamanı yaşamıyorlar.. lostielerimizin şimdiki zamanı bu.. yani kazayı engellemek döngüyü devam ettirir sadece.. belki de olması gereken budur.. bizim izlediklerimiz döngünün bir parçasıdır.. geleceğe gitmenin bir yolu varsa o kazayı engellemek değildir..

kate hakkında söylenecek çok şey var ama benim söyleyeceklerim zaten yazılmış.. sırf içeri girmemek için kazayı engellemek istemiyor adadan kaçıyor.. ama yukarıda da yazdıklarım yüzünden gibi tekrar içeri girebileceğini sanmıyorum ben..

ayrıca benjamin linus'un bu kadar ezilmesine içim elvermiyor.. locke artisti yine bi yerleri patlatır eline yüzüne sıvarsa* benjamin sazı eline alır.. bide yazıktır lan bi sezondur kamyon çarpmış gibi geziyor adam senaristler bi el atın şu işe..
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    pinaalopi ameliyat sonrası dezmınd'ın yanına girdiğinde charlie'yi hemşirelere bırakmıştı. lakin bu işte bir pislik olduğunu düşünüyorum. hemşire de widmore ile işbirliği yapıp çocuğun kaçırılmasına yataklık mı yapacak acaba? merak ve korku içerisinde beklemekteyim.

--- spoiler ---
  • finali ile ilgili bu kadar fazla beklenti olduğu için, beklentileri karşılayamayacağını düşünüyordum. yalnız, lost beni her seferinde öylesine şaşırtıyor ki, artık finalin bomba gibi olacağını düşünüyorum. eğer finali tatmin edici olursa, bundan daha iyisinin yapılması çok zor olacak.
  • --- spoiler lost season 5 final promo ---

o degil de; ulen jack, haala kate hatununa "are you with me on this?"(bu iste benimle birlikte misin) diye sorabiliyosun ya, angutun onde gidenisin vesselam. hayir, bu hatuna asik oldugunu defalarca soyledin ve o seni birakip(nasil yetistiyse) denizaltiya atlayip terk etmeye kalkti; sen yine medet umuyosun...

--- spoiler lost season 5 final promo ---
  • --- spoiler s5e15 ---

hidrojen bombasının dharma girişiminin köyünün altındaki tunelde olduğunu bildiğimize ve benjaminin kaldığı evde yer altına bir bağlantı tuneli olduğunu bildiğimize göre (ki benjamin o tuneldeki suyu kullanarak black smoke u yanına çağırabildiğine göre tünelin diğer ucu da tapınağa doğru gitmekte);
    demekki bombayı nehirden çıkaramayacağını düşünen richard tayfası bir şekilde dharma evlerine doğru bir tunel yapıp bombayı yukarı çıkartacaklar. bunu yapabilmek için de dharma ile ortaklığa girmeleri muhtemel.

--- spoiler s5e15 ---
  • "the island told me" şeklinde her soruya yapıştırılabilecek bonus bir cümle vardır bu dizide.

(bkz: i'm sorry jack)
  • --- spoiler ---

locke ipleri ele geçirmiş gibi gözüksede, benim tanıdığım ben, ne yapar ne eder, o ipleri tekrar eline alır.

ben, bu boru değil, dharma'nın kökünü kazımış sinsi bi yaratık.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

o değil de yine o uyuşturucu taşıyan uçağı gördüm. aklıma boone geldi, shannon geldi, sonra charlie geldi, claire geldi.. yahu ne özlemişim ben sizi be.. ne güzel insanlardınız siz. olm işler çok karıştı lan buralarda.. mitoloji, felsefe falan girdi işin içine. sinir bozuyor artık, öyle böyle değil. şu senaristler bir güzellik yapsa da onların aslında ölmemiş olduğunu yansıtsalar, bir iki replik sıkıştırsalar..

şeyde de böyle olmuştum yine, hani şu zaman kaymalarında sawyer, kate'le claire'i görüyor ya... çok hüzünlemiştim, sigarama sarılmıştım yine, nereden nereye.. sawyer da fena bakmıştı hani, hüzünlenmemek garip olurdu ya neyse..

durumum çok vahim dostlar, türkü dinleyip onlara üzülüyorum. ''aç eski bölümleri izle'' diyeceksiniz de, yok be hacı, dinmiyor bu sızı..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap