• 1 saatte tamamladigim, kalan 1 saatte de cevaplarimi kontrol ettigim, sorulari oldukca kolay olan sinavdir.
  • yarın yabancı dilden sınava giren kardeşlerimi zorlayacak (tabi ki temennim zorlamaması yönünde) sınavdır. başarılar gençler diyelim.
  • 2011 cevaplarının ne zaman açıklanacağını merak ettiğimdir.
  • intermediate seviyede ingilizce bilen birinin 3 aylık çalışma sonucunda, dil bölümü mezunu olmasa bile, hatta ygs berbat geçse bile rahatça yerleşebileceği, sürenin bol olduğu bir sınavdır.
  • 16 haziran 2012'de yapılacak yabancı dil sınavıdır. kolay geçeceğini sanıyorum. tabi bilmem kaç sene aradan sonra girdiğim ygs'nin az biraz zor çıkmasından sonra kıllanmadım da değil. sınavın bu ayağı zor olduğu için lys'ler biraz kolay olur diyenler oldu ama bakalım.

(bkz: #28930128)
  • 2012 sınavında prepositions ve conjunctions konusunun ağırlıklı karşımıza çıkacağını düşünüyorum, sınavı resmen kpds sınavına çeviriyor çünkü ösym. sınav sonrası tekrar düzeltirim entry'î.
  • bugün bir tanesi yapılan sınav. sınav hakkında konuşmak pek istemiyorum sonra kızanlar bozulanlar oluyor...
    bunun yerine daha objektif bir takım verilerle durumu özetleyeceğim.

geçen sene sınava 42.000 kişi girmiş. bu sene tahmini 45.000 kişi girebilir. geçen yaklaşık 3.000 kişinin sınavı öyle ya da böyle geçersiz sayılmış... bu sene de o civarda olur.

peki yüksek öğretim kontenjanları ne durumda?
    14.500 dil-1
    622 dil-2
    1.650 dil-3

totalde 16.750 kişi yerleşebiliyor.
    bunların yaklaşık 11.000 kişiliği çöp üniversiteler ya da çöp bölümlerden oluşur. yaklaşık 2.000 kişilik bir kısmı vakıf, yurtdışı ve kktc seçeneklerinden teşekküldür.

bu da 45.000 kişinin girdiği sınavda başarı sıranız 6.500 ile 1.500 arasında ise doğru düzgün bir bölüme gideceksiniz demek.
    ilk 1.500 burada uç bir hedef. zaten o sıralarda olanlar vakıf üniversitelerine ya da zaten sizin düşünmediğiniz bölümlere gideceklerdir.

puan dağılı ise şöyle;

dil-1 için;
    340 ve üstü 7.800 kişi
    360 ve üstü 5.850
    380 ve üstü 4.000
    400 ve üstü 2.500

dil-2 için;
    340 ve üstü 8.600
    360 ve üstü 6.500
    380 ve üstü 4.400
    400 ve üstü 2.700

dil-3 için;
    340 ve üstü 12.000
    360 ve üstü 9.000
    380 ve üstü 6.150
    400 ve üstü 3.800

bu istatistikler ise şunu verir; dil-1 için 340 ve 400 puan arasında alanların sayısı 5.300'tür.
    görülüyor ki burada bir yığılma mevcut olmuş. sizinde yukarıda bahsettiğimiz 6.500 ile 1.500 arası başarı sırası getirmeniz için puanınızın 350'den yukarıda olması icap ediyor. yoksa gerisi hayal. 350 puan alan bir şahıs yüksek ihtimalle 5.500 civarı bir başarı sırası elde eder.

şimdi elimde pek güvenemediğim ama doğrulu muhakkak çok yüksek olan bir istatistik var.
    buna göre lys-5 ingilizce için 60 ve üstü neti olanların sayısı 4.200... bu da sizin başarılı olmak için en az 65 net yapmanızı gerektiriyor.
    zaten bu işte ciddi olanları bunu rahat yapacağını tahmin ediyorum.

peki öyleyse belirleyici nedir? eğer 65 net yaptıysanız geriye sadece sizin sıranızı belirleyecek olan faktör ygs puanı...
    burada artık ygs puanı belirliyor her şeyi. yani 65 net yaparak yükse ihtimalle 340 puanlık bir şey edeceksiniz bunun üzerine ygs puanınız koyacak.

65 üzeri yaptıysanız yüksek ihtimalle bir yerlere yerleşeceksiniz. yerleşeceğiniz yerin kalitesi ise ygs'de yapılan netlerde.

kısaca vardığım nokta ygs tarafından belirlenen bir sınav olduğudur. sonucu kişiyi yığılma noktalarından yukarı atan ygs'dir.

------
    ek: o değil de sevgili uğruna dershanede çalışan rehber öğretmen kıvamına geldim... ahaha
  • ösym'nin sanırım fazla siklemediği bir sınav oldu. diğer ayağın sonuçlarını yayınlamış sanırım bunu hala vermediler merak ediyorum acaba neden. ne zaman verileceğine dair bilgisi olan varsa dönerse sevinirim..
  • ingilizce bilen insanların rahatlıkla yapabileceği sınavdır.
  • 171 insan 80 sorunun hepsini doğru yanıtlamış.
hesabın var mı? giriş yap