• (bkz: kaşınma)
  • etrafınızdaki maaşlı çoğu insandan daha çok çalışmaya başlamanız demektir.

yine de sabah "bugün azcık daha uyuyım lan" diyebilmek çok güzel. yeminle.
  • türkiye'de yemez de eğer sermaye varsa gidip ingiltere'de fevkalade yapılabilecek eylem. ankara antlaşmasını boşuna imzalamadık. çakal türkler gibi bu antlaşmadan faydalanıp işçi olarak ya da avare olarak gitmeye çalışmayacaksan, adam gibi iş kuracaksan başka üçüncü dünya ülkelerine günahını vermeyen ingilizler, al hacım diyor veriyor vizeyi.
  • kendi yağında kavrulmak istiyorsan:

(bkz: diploma kiralama)
  • gelir durumu görece olarak iyi olan maaşlı çalışanlara pek tavsiye etmeyeceğim durum.

basit bir zihin egzersizi yapalım;

her ay cebinize giren para "aylık net karınız olsun". diyelim maaşınız 1000tl

aylık net kar=1000tl
    yıllık net kar=12x1000tl =12.000tl
    bu 12.000 tl vergiler ödendikten sonra cebinizde kalan para. yani kurumlar vergisi, gelir vergisi, bagkur, operasyonel giderler (kira, ulaşım, varsa çalışan maaşları, iletişim, ısınma..vs) düşüldükten sonra cebinize kalan para
    --------
    tüm bu giderleri de cebimizde kalan paraya ekleyecek olursak. (iyimser bir tahminle yıllık toplam karın %40'ı) ~ 8000tl

12.000tl (cebinizde kalan net kar) + 8.000tl(vergiler, giderler vs) = 20.000tl. (hiç masrafımız olmasaydı toplam yıllık karımız)

sektörüne göre değişmekle birlikte %10 kar bırakan bir ticari işletme olduğumuzu varsayalım.

20.000tl kar için 200.000tl ciro gerekecekti. haftasonları ve resmi tatilleri düştüğünüzde senede ortalama 250 gün çalışabilirsiniz (2014'te 115 gün tatil var) -ki bu hesapta parası net olarak cebinize giren yıllık izinlerinizi ve biriken kidem tazminatı vs. gibi hususları hesaba katmıyorum)

250 günde 200.000tl lik iş çevirmelisiniz. yani günde yaklaşık 800tl lik ciro yapmalısınız!

çok karlı bir sektör bulmadıkça, pek de mantıklı/kolay değil sanki!

bu hesabı aylık 1000tl geliri olan biri için yaptık. maaşınız göre oranlayarak siz de kendiniz için yapın, gözünüz kesiyorsa kendi işinizi yapabilirisiniz!
  • bazı riskleri göze alabildikten sonra güzeldir, keyiflidir. parayla asla satın alamayacağınız özgürlükler de barındırır içerisinde.

olabildiğince çok insanı bu konuda teşvik etmeye çalışıyorum, hatta artık kendi alanımda verdiğim eğitimler dışında bu konuda da ufak ufak yazıp çiziyorum. soruları olanlara da yardım için elimden geleni yaparım.

bu arada şu iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

(bkz: #46892968)

bir şirket ne harcar, ne kazanır?
  • (bkz: göte gelmek)*
  • var bir hayalimiz buralara yazıp da piç etmeyeyim ama olursa bir büdüt gelir girdiye.
  • yeterli bir sermaye ve özgüvenle rahatça yapılabilir.
  • hep hayalini kurduğum şey. ama önce maaşlı bir iş bulmam lazım.
hesabın var mı? giriş yap