• jimmy jackson’ı, derdini sikijackson diye okudum.
  • kıymalı paydii'yi kıymalı pide diye okuyan öküzle aynı öküzdür.
  • meybılin niuyork diye okuduğumdan beni ilgilendirmeyendir.
  • mabel matiz'in kendisidir. zira isminin okunuşu mabel matiz şeklindedir.
  • bizde meybılın niv york diyorduk zaten.
  • canpare bisküviyi "kenpeyır" diye okumayanlar bunlar işte. *
  • benim o öküz. hatta radyo, tv spikerleri falan da öküz buna göre çünkü onlar da yazıldığı gibi okuyor.

şaka bir yana ben bir problem göremedim.
  • oturdum üşenmedim, mabel matizin ismi nereden geliyormuş diye araştırdım.

mabel ismi buket uzuner'in kumral ada mavi tuna kitabından, tuna karakterinin takma adı "mabel"den, o mabel de mabel sakızlarından geliyor. onun öyküsü de şöyle (alıntıdır):

mabel arap kızı’nın öyküsü

yıl 1947 iki cesur girişimci için farklı bir anlamı vardı o yılın..mihail payotis ve haralambos küçük anastasiadi, türk damak tadına uygun, leziz ve prestijli bir çikolata markası yaratmak için yola çıktılar. küçük, mütevazi imalathanelerinin yeri hazırdı.. istanbul karaköy.

üretim için her şey tamamlandı, artık düğmeye basılabilirdi. ama bir soru işareti iki genç girişimcinin zihninde belirdi. markanın ismi ne olacaktı?

ambalaj çalışmalarının yapıldığı bir gün beklenen yanıt geldi. son hazırlıkları gözden geçiren ortaklardan biri konuyla ilgili görevlendirilmiş siyahi genç kızın yanına giderek: “ firmamıza bir isim gerekiyor, bu konuda bize yardımcı olur musun?”

fransız asıllı grafiker kız, “ sorunuzla çok gururlandım, teşekkür ederim. çikolatalarınız çok lezzetli ve güzel. fransızcada ‘güzelim’ anlamına gelen mabel’e ne dersiniz?” diye yanıt verdi.

önerilen ismin iki girişimci tarafından çok beğenilmesiyle birlikte “mabel” markası doğmuş oldu. markaya ismi veren grafiker kızın temsili resmi ise “ mabel” in ambalajlarını süsledi

yani ma belle'den geliyor. onun da telaffuzu mabel.

gelelim matiz'e. o da yunancada çok sarhoş anlamına gelen argo bir kelime olan méthysos'dan geliyor, türkçe'ye direkt olarak matiz olarak geçmiş.e türkçe de (neredeyse) fonetik bir dil olduğuna göre matiz diye okunuyor.

sonuç? bu isme meybıl meytiz falan diyen süper elit arkadaşlar, champs elysees'e de "çemps elayzıs" diyor musunuz?

edit: ekşisözlükte yunanca karakter soru işareti oluyormuş, latin harfleriyle yazılarak düzeltildi.
  • ben daewoo matiz diye okuyorum, daha kolay oluyor ya.
  • elinde bir kağıda mabel matiz yaz ve insanlara nasıl okuduklarını sor. mabel matiz diye okuyanlara da (götün yerse) çomar de tamam mı?
hesabın var mı? giriş yap