• ingilizce çalışırken aniden aklıma düşen eski dizi. aratayım da izleyeyim dedim, meğer yeniden çekiliyormuş. hüzünlendim. oysaki macgyver bir idi, tek idi.

1985 versiyonunu nereden bulabilirim, bilen eden varsa yeşillendirebilir mi?
  • ortopedik yatak yayından bile silah yapan adam.
  • https://www.youtube.com/watch?v=yoee1uzurko

soylenisi ma'gayvır olan 1985'de amerika'da baslayip 90'larin basinda turkiye'de ozel televizyonlarin yayina baslamasiyla hayatimiza giren kult dizi. 2016 yilinda butun efsanelere yaptiklari gibi bunun da yeniden cevirimini yapip icini bosaltarak berbat etmisler. ustelik bu rezil yeniden cevirim yuzunden orjinal versiyonu da internetten yitip gitmis. macgyver diye arama yaptiginizda hep 2016'daki cop versiyonla ilgili bilgiler, haberler, elestiriler cikiyor. bu 2016'daki cop versiyonu yok sayin, yokmus gibi davranin, zaten gercek maggayvir hayranlari bu versiyona prim vermez, orijinal versiyon ise candir, hala kendini izlettirir.

neyse efendim anlatacagim o degil. o zamanlar turkiye'deki cok sayida bulunan maggayvir hayranlarindan biri de bendim. ama oyle boyle degil ilk bolumun yayinlanmasindan itibaren butun bolumleri bastan sona ezberden bilecek, her bolumumun tekrarlarini bile surekli seyredecek kadar hayrandim. zaten maggayvir hayranlarinin cok tipik bir profili vardi; genellikle star trek veya star wars izleyen, formula 1/rally takip eden, yogun bilgisayar oyunu meraklisi, ozellikle adventure oyunlara takintili, aylik oyun-bilgisayar dergileri/bilim ve teknik ile alakali dergileri alan, cogunlukla bilgisayar programcisi/muhendis olan tiplerdi. butun maggayvir hayranlarinda hep bu sablon mevcuttu.

sanirim maggayvir'in bu kadar tutmasinin arkasinda bruce lee, jackie chan, jean-claude van damme gibi kaba kuvvetle prim yapan tiplerin aksine zekasi, bilimsel konulardaki bilgi birikimi, muhendislik bilgisi ve teknikerlik el becerisi sayesinde olaylari cozup kahraman olmasiydi. kaba kuvvete pek yatkin olmayan sut cocukla... ehem yani uygar bireyler icin bulunmaz bir nimetti bu karakter. hatta ne dedigimi daha iyi anlamak icin su entry'ye bir goz atin; (bkz: the karate kid/@lemre).

maggayvir a takimi (bkz: the a-team) dizisinin aksine atolyeye kapanip discovery channel programi gibi tamir tadil isine girismez, o an elinin altindaki ivir zivirla cozumler uretirdi. pratik zeka'nin sozluk karsiligi gibiydi. ayni zamanda adventure oyunlarina hayran genclerin ayrica takdirini toplardi, cunku aynen adventure oyunlardaki gibi en olmadik esyalari en olmadik sekilde birlestirir ve sonuca ulasirdi. yine benzer sekilde oyuncaklari ve elektirikli esyalari sokup icini acan tayfa da bu adama derin bir muhabbet beslerdi, cunku maggayvir bu isi profesyonel olarak yapip bir de ustune para alirdi.

iste tam da bu sebeplerden ben de hayrandim maggayvir'a.

kisacasi macgyver candir, guzel (ve zaman zaman trajikomik) anilara vesile olmustur, hala konusu acildiginda keyifli muhabbetlere vesile olur.

ek: butun bolumleri izlemek icin yasal link;

https://www.cbs.com/…whwb871pry6pae/macgyver-pilot/
  • kalemle kapının anahtarını düşürüp alttan bir bezle içeri çekip kilitlenmiş kapidan çıkmayı macgyver reisten öğrenmiştim. aslında hiç işime yaramadı ama anneme kapıyı kilitlettirip denemiştim, kapıyı açınca da mutlu olmuştum. barut yapmayı denettirmedi ama annem.
  • dizinin orijinal bölümleri sırasıyla mevcuttu bir zamanlar ama şimdi hiç bir yerde yok. bunun gibi bazı eski dizilerin (bkz: mission impossible) bölümleri de uçmuş. nereden nasıl bulunur bilen varsa bilgi verebilir mi acaba? 2016 yılında çekilen yeni versiyonları o kadar berbat ki orijinalinin yanından bile geçemez. çocukluk kahramanımı geri istiyorum.
  • torrent nedir, nasıl kullanılır?
  • çocukluğumuzda haftasonları atv’e yayınlanan nostaljik dizi.
  • angus macgyver isveç çakısı gibi 10 parmağında marifet olan kişidir.

gençlik yıllarının anlatıldığı yeni bölümleri eskisi kadar güzel olmasa da izlenilir.

angus macggyver
  • ilk endüstri mühendislerinden olup kısıtlı kaynakların "en" optimal şekilde nasıl kullanıldığının kitabını yazmıştir.
  • ayrıca oxford'un sözlüğüne fiil olarak girmiş kelimedir. tabii ki dizinin etkisiyle gelen bir kullanımdan olayı. anlamı; bozuk bir durumu eldeki imkanları kullanarak inovatif bir şekilde düzeltme / tamir etme gibi bir şey.

"he macgyvered them using duct tape and a rubber band." gibi kullanılıyor.
hesabın var mı? giriş yap