şükela:  tümü | bugün
  • modern insanin muzdarip oldugu sonu gelmeyen dertlerden bir tanesidir, hatta benim nazarimda top 3'e girer bu durum.

gelmiyor arkadasim. her ay sonuna dogru hesap kitap yapiyorum, diyorum ki "lan bu ay da sikisigim, ama onumuzdeki ay superim, maasin 120%'i nakit olarak bana kaliyor" diye bir sonuca variyorum. ancak o onumuzdeki ay gelince bir bakiyorum yine para yetmiyor, yine yetmiyor. yemeye, icmeye, sicmaya dikkat de etsem, "bu ay harcamiyorum" deyip kendimi de kassam, bitmiyor, bir yerden bir masraf yine cikiyor.

yahu aralik ayinda bildigin batigim, iflas erteleme istesem hakkimdir. kesin ocak'da rahatlarim
    diyordum, anaaa, motorlu tasitlar vergisini unutmusum? subat ayinda rahatlarim desem bu seferde kasko, trafik sigortasi ve arabanin bakimi var? sozde bu ay rahatlayacaktim ancak apartmana yapilan ekstra bir masraftan dolayi daha fazla aidat durumunda kaldik. beklemedigim bir misafir ziyareti de "adam buraya gelmis, evde oturtacak degiliz ya" denerek butcede na boyle bir delik * acti.

yetmiyor birader. bu maas yetmiyor. masraflar bitmiyor. bundan 3 yil once rahatlikla yetirebildigim maasim her gecen gun daha cabuk eriyor. kisisel harcamalarimizdan odun vermeyi zaten gectim, zorunlu harcamalarimizin artis orani, maasin artis oranini ezip geciyor.

simdilik hesabima gore mart ayinda rahatliyorum. ancak eminim ki o gelecek mart ayi yine gelmeyecek, yine hesapta olmayan paralar cepten cikacak ve ben yine o asla gelmeyecek olan gelecek ayi bekleyecegim.

gerci gelecek aya rahatliyorum ya, o zaman istedigim o seyi sikintisiz alirim.

(bkz: alamadi)
  • (bkz: enflasyon)
  • gelemedi bir türlü kulaklarını cinlattigim!
  • kendin için çalışmazsan başkaları gelir seni kendisi için çalıştırır.
  • her ay başı ilk haftadan sonra tekrar ay başının gelmesini bekliyorum resmen.
    yiyip içtiklerim aynı, yaptıklarım aynı ama tek farkı artık bu gereksinimlerim giderek pahalılaşıyor. insanların kazançları aynı fakat, tüketim ihtiyaçları her gün zamlanıyor.
    geçen sene yaptığım ortalama aylık market alışverişi örnek veriyorum 150 lira iken şimdi 200-250 lira arası oluyor.

ve bu fark gittikçe çoğalacak emin olun. borsa dengesiz, üretim yok, işsizlik çok ve başımızdakiler hala aynı.