• ankara mamak ilçesindeki yavuz sultan selim anadolu lisesinin eski adıdır. rivayete göre kısaltması "mal" olarak telafuz edildiği için "malik" adında bir öğrencinin şikayeti ile değişmiş
  • dünyanın en sudan nedeni sebep gösterilerek isminin değiştirilmesiyle hükümete kıl olmamı sağlayan öğretim kurumudur.

zira okulun ismi dunyanın en saçma nedeni uydurularak değiştirilmiştir. neymiş efendim kısaltması malmış. eeee noooldu yani. türkiyede kısaltması mal olan baska okullar da var. onların da öğrencileri mağdur oluyo. o zaman onların da adını değiştirin.

o zaman meram anadolu lisesi kanuni sultan süleyman anadolu lisesi, mardin anadolu lisesi abdülhamid anadolu lisesi, malatya anadolu lisesi 2. selim anadolu lisesi, muğla anadolu liseside koprulu fazıl ahmet paşa anadolu lisesi olsun.

yaaaa geçin bunları geçin. bakanın, milletvekilinin sikinin taşağının keyfine göre yönetildiğimizin kanıtıdır bu resmen. yarın iktidara mhp gelse bilge kağan anadolu lisesi, işçi partisi gelse troçki anadolu lisesi diye değiştirsin mi yani adını okulun.

edit:ben meram anadolu lisesi mezunuyum. heryerde de gayet maldan mezunum diye de söylüyorum. daha hicbir arkadaşımın da mal mezunuyuz diye utandığını filan görmedim.
  • tam bir türkiye manzarasıdır. isminin ilk üç harfi mal olan biri okul isminin kısaltması mal olduğu için okulunun adını babasına değiştirtmiştir.

konuyla ilgisi yok ama (bkz: ben sana ayar vermezdim sen bu kadar mal olmasan) *
  • (bkz: son mallar)
  • 1993 yılında mamak’ta mamak lisesi’nin bahçesinde bu liseye ait küçük bir binada eğitim ve öğretimine başlamış olan mamak anadolu lisesi . ilk senesinde sadece iki sınıf ve beş öğretmen ile eğitim verebilmiştir .küçük binasında altı yıl eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden mamak anadolu lisesi 1999 yılında gülveren tren istasyonu karşısında bulunan ve bir süre tevfik ileri anadoluı imam-hatip lisesi'ninde kullandığı geçici binasına taşınmış ve 2000 yılında 46 öğrencisi ile ilk mezunlarını vermiştir.ikinci mezunlarınıda verdikten sonra 2001 yazında aşık veysel mahallesindeki yapımı biten binasına taşınmış ve akabinde ismide değiştirilerek tarih sayfalarına gömülmüştür.
  • hala mamak anadolu lisesi adını taşırken öğrencilerin, m.a.l kısaltmasından çok adının mamak olmasından rahatsız olmasından dolayı adının değişmesi çok istediği okuldur. çünkü okuduğunuz okulun adını söylediğinizde "çöplükte mi okuyorsun?" * sorusunu duyarsınız. okulun yeni binası abidinpaşa'ya taşındığı için artık refleks olarak "mamak anadolu lisesi'nde okuyorum. ama abidinpaşa'da." deme gereği duyarsınız.

orada okuduğum yıllarda sınıf arkadaşım olan, mustafa kemal adlı bir öğrencinin komşularının evine giren hırsız tarafından öldürülmesi nedeniyle babası okulun adının "mustafa kemal anadolu lisesi" olarak değişmesini istemiştir. hem atatürk'ün adını taşıyacağı hem de oğlunun adını yaşatacağı için böyle bir önermede bulunmuştur. fakat tabii kimse sallamamıştır. ama ben mezun olduktan sonraki sene rivayete göre bir bakanın oğlu sayesinde okul ismi şıp diye değişmiştir.
  • üniversiteye başladığımda geçen bir diyalog:
    öküz yavrusu insanlığın ayıbı:hangi lise mezunusun?
    cfm56: mamak anadolu lisesi.
    öyia: sizin lise mamak çöplüğünün yanında mı?
    cfm56: yok ne alakası var.
    öyia: öyle dediler bana
    cfm56: bi siktir git mal
    keşke ismi değiştirilmeseydi. bizde burada okulun isminden değilde hocalarından ve orada geçen anılarımızdan bahsetseydik. yukarıdaki örnekteki gibi salaklar yüzünden okulun öğrencileri zenginliklerine ve şekillerine gölge düşürdüğünü düşündüler ve okulun ismi değişti.
  • zamanında çok kaliteli ingilizce öğretmenlerine sahip olan okul. en büyük avantajlarından bir tanesi budur. bu okuldan mezun olan bir çok öğrenci üniversitede hazırlığı ya atlamış ya yüksek kurdan başlamıştır.
    benim zamanımdan aklımda kalan dezavantajı ise öğrenci kayırmaydı. sigara içerken yakalananlara, kıyafeti uygun olmayanlara, saçı veya sakalı uzun olanlara müdür tarafından önce baba mesleği sorulurdu. sanırım son sene değişti bu müdür.
    konum olarak mamak'ın en güzel yerlerinden birindedir. ha mamakta ne kadar güzel bir yer olabilir o da size kalmış. otobüse metroya yakın, tıp fakültesi caddesinin dibindeydi. tıp fakültesi caddesi zaten son yıllarda bir hayli geliştiğinden öğrenci için avantajlı bir durum.
hesabın var mı? giriş yap