• adresi asagidaki linkten gorulebilecek olan yer,
    https://maps.google.com/…cs&hq=mandabatmaz&t=m&z=18
  • türk kahvesine düşkünlüğü olmayan beni kahve müdavimi yaptı burası. birkaç kilometrekare civarından ne zaman geçsem, bir kahve içmek için uğruyorum. içerken endorfin salgılıyorum. diş macunundan biraz daha akışkan, müthiş bir kıvamı var. yani sanki içine bir damla daha az su koyulsa kahve akmayacakmış da, kaşıklanacakmış gibi... istanbul'u bana sevdiren nadide şeylerden biri.
  • bol köpüklü, kıvamlı ve tadını tarif etmeye kelime bulamayacağınız müthiş lezzetli türk kahvesi içilebilecek tatlı bir mekan.
  • burada içilen türk kahvesinin kırk yıllık hatırından ziyade kırk yıllık kahve ihtiyacınızı gidereceği konusunda iddialarımın olduğu, arada kalmış mekandır. arada derken ara sokaktan değil, ikilemden bahsediyorum. kahveyi bu kıvamda / kalitede yapmaya devam etsem mi yoksa "çift mandabatmaz" derecesine mi yükseltsem?
  • biber gazına antioksidan etkisi mi yapıyormuş ne.. kendisi hakkında harbiyiyorum.com'da okuyabileceğiniz güzel bir yazı için buradan buyrun.
  • hayatımda içtiğim en güzel, en lezzetli vs. türk kahvelerini yapan küçücük şirin yer. istiklalin o kalabalığına maruz kalmadan, o daracık sokakta, tahta taburelerde leziz bir kahve eşliğinde sohbetin dibine vurulabilir. bir gün sordum, abi nedir sırrı bu kahvenin diye söylemedi. iyi ki de söylemedi, bu sebepten ki gözümde ulaşılmaz bir yerde halen.
  • açıkçası kahve bayat ya da taze olsun, ince ya da kalın çekilmiş olsun hiç farketmiyor. kahveyi nasıl yaptıklarını çözdüm, ama mehmet abi'ye ayıp olmasın diye paylaşmamayı tercih ediyorum. bir çok yol denedim çünkü istanbul'da yaşarken tamam istediğim zaman gidip içebiliyordum, fakat şimdi? başka bir şehirdeyim ve bildiğin hasret çekiyorum manda batmaz kahvesine. sırrını çözdükten sonra ise oh mis gibi gidiyorum mutfağa koyuyorum malzemeleri cezveye (normal çelik cezve, hatta kahve makinasında da denedim şahane oluyor) gelsin manda batmaz kahvesi. kremamsı dokusu, eşşek kadar köpüğü, telvesinin çökmemesi falan hepsi aynı. artık huzurla ölebilirim sevgili sözlükçüler.

tanım: dünyada kahveyi layıkıyla yapan, sevmeyene sevdiren, sevene 3 fincan arka arkaya içiren muhteşem bir çay ocağıdır manda batmaz. umarım babadan oğula, oradan da yine başkalarına geçerek bu tarif devam eder, biz de istanbul'a yolumuz düştüğünde gidip bir hal hatır sorarız harika kahvelerin tadına bakarız.

edit: geçen gün istanbul'a gittiğimde hemen istiklal'e koşup bir kahve içtim. sonra da dayanamadım ben sizin tarifinizi buldum ağbiiğ deyince çok bozuldular. niye gelip burada içiyosunuz o zaman gidin evinizde için falan dediler. üzüldüm öyle olunca da, ben başka şehirde yaşıyorum mecburiyetten bulduk tarifi dedim, yeriniz ayrı falan. neyse.
  • kahveyi layıkıyla yapan bir yer olduğunu düşünüyorum. çoğu kahve tiryakisi gibi şeker miktarında katı değilimdir hep aynı içmem, orta şekeri aşmadıkça az şekerli ve sade kahveyi de çok severim. bana kalırsa mandabatmaz sade kahvede müthiş başarılı. aşırı belki.

burada türlü şekerli kahveler içtim, karar perdesini sadede buldum.
  • an itibariyle kahvesini yudumladığım... güzelmiş. nerden baksan baya bi hatırı olur bunun.
hesabın var mı? giriş yap