• kariyerinde oynadıgı ilk lig macında ajax forması ile johan cruyff'un yerine oyuna girdi diye bir tanım yaparsak belki de ba$ka bi$i yazmaya gerek kalmaz bu adam hakkında.. anlayan anlar neyin ne oldugunu..

1980 yazında italya'da bir turnuvada internazonale idari yönetiminde görevli sandro mazzola'ya johan cruyff tarafından ''bu adama iyi bak.. yeni cruyff'' diyerek tanı$tırıldıgında sadece 16 ya$ındaydı van basten.. ve alt yapı oyuncudur daha.

1982 senesinde ajax a takımdadır artık.. 3 nisan 1982 senesinde eredivise'de nec kar$ısında ajax antrenörü kurt linder tarafından oyuna alınır.. hem de johan cruyff'un yerine.. o macı bo$ gecmez ve ilk oynadıgı macta ilk golünü atar van basten..
    1983 senesinden itibaren de hollanda futboluna damga vurur. ilk adam akıllı sezonunda 20 macta 9 gol atar, ikincisinde de oynadıgı mactan iki fazla gol atar.. 26 macta 28 gol. ajax kariyerine kısa sürede 3 $ampiyonluk, 3 hollanda kupası 1 uefa kupası, hepsi üst üste olmak üzere 4 gol krallıgı sıgdırdı..

1987 senesinde milan'in güzel ba$kanı berlusconi takıma cok iyi bir forvet almaya karar verir. iki isim vardır önünde. ikisininde kasetleri hazırdır.. birisi bizim sırca bırıklı ian rush, digeride van basten.. berlusconi videosuna kasedi koyduktan 30 saniye sonra ''bu ucan hollandalı'yı istiyorum'' deyip rush'u direk elemi$ bile..
    araya sıkı$tıralım aynı sene ian rush'u juventus transfer etti.. 29 mac oynadı rush 7 gol atabildi, topukları götüne vura vura ingiltere'ye geri döndü..

ucan hollandalı van basten'in berlusconi tarafından konan ilk lakabı oldu.. 1987'de ilk golünü eylül ayında pisa kalecisi nista'ya attı.. o sene milan 1979'dan sonra ilk kez scudetto'yu kazandı..
    efsane ba$lamı$tı, euro 88'de ingiltere'ye kar$ı 12 numaralı formasıyla hat-trick yaptı, yarı finalde almanya'yı eledi, finalde de dasaev'e ''oradan gol olmazdı'' dedirtip inanılmaz bir gol atıp hollanda'yı $ampiyonluga ta$ıdı. aynı sene avrupa'nın en iyi oyuncusu secildi, dünyanın en iyi oyuncusu secildi, euro 88 gol kralı oldu, euro 88'in en iyi oyuncusu secildi, milan'la 19 gol atıp üst üste ikinci serie a $ampiyonlugu kazandı, italya kupasını aldı.. daha yazıyım mı? tabi sakatlıgı kronik olma yolunda da ilerledi.

milan'la beraber totalde, 90 gol attı, 2 $ampiyon kulüpler kupası, 2 intercontinental kupa, iki avrupa süper kupası, 3 serie a $ampiyonlugu, 3 italyan kupası, 3 avrupa'nın en iyi oyuncusu ödülü, 2 dünya'nın en iyi oyuncusu ödülü kazandı.. serie a kariyerine ilk golü attıgı kaleci nista'ya gol atarak son verdi van basten.. nista icin ba$ka tarihe gecme fırsatı yoktu zati...

1983'den ba$layan kronik bilek sakatlıgı serie a defansları arasında kendisini cok zorladı. 1992 son baharında agır bir sakatlık gecirdi.. 16 aralık 1992 türkiye hollanda macında kendisini izleyemedik.. 1993'de seri ve cok zor ameliyatlar gecirdi.. 4 operasyon sonrası mayıs ayında son bir kez marsilya kar$ısında $ampiyon kulüpler kupası finaline cikti ancak 85. dakika da boli'nin arkadan müdahalesi ile ''perde kapansın'' dedi ve futbola noktayı koydu..

2 sene boyu ce$itli operasyonlar gecirdi, 1995 agustos'unda ise juventus kar$ısında san siro'da kahverengi ceketi, pembe gömlegi, kot pantolonu ile gözü ya$lı olarak san siro tribünlerini dola$tı.. 85bin ki$ide onunla beraber agladı..
    bu jubilede mikrofonu eline alan adriano galliani ''futbol bugun leonardo da vinci'sini kaybetti'' deyince van basten lakaplarına bir yenisini daha ekledi.. milano'nun erken solan hollanda lalesi oldu.

benim en sevdigim lakabı marco-golo'dur.

ünlü italyan gazeteci gianni brera onun icin aziz tanımını yapmı$tı.. belki de biz uzattık!
  • kendisine "iyi futbolcu" demek, tereyağlı 1,5 iskendere iyi bir yemek demeye benzer.
  • futbolu bıraktıgı sene verdigi roportajinda ''teknik adamlıgı dü$ünüyor musun?'' sorusuna ''asla'' yanıtını vermi$ti. ahmet akcan o dönemlerde tercümandı. van basten sözünü yedi adam gitti efsane hollanda milli takımına teknik direktör oldu, bizim ahmet akcan hala istasyon calı$ması yaptırıyor, hala tercüman.
  • dünyanın gelmiş geçmiş en iyi forveti.
  • $oyle anlatalim seviyesini: adina brezilyalilarin web sitesi yaptigi (bildigim) tek avrupali futbolcu.
  • 1988 avrupa şampiyonası finalinde, dünyanın en iyi kalecisi dasaev'e nerdeyse 0 açıdan attığı efsanevi golü ; sikindirik bir oyuncunun, sikindirik bir maçta, sikindirik bir kaleciye attığı golle bir tutulan efsane...
  • 90'ların başı idi herhalde, sakatlığı yüzünden oynamamasına rağmen takım ile beraber geldiği ve inönü'de hollanda ile oynadığımız bir milli maç sonrası imzasını alma ve elini sıkma şansını bulduğumuz efsane golcü. okul çıkışı gittiğimiz ve kapıların açılmasını bekleyip bedavaya girdiğimiz maç sonunda, yamulmuyorsam 3-0 gibi bir skorla kaybetmenin moralsizliği içinde hollanda'lı taraftarlardan atkı filan alırız diye aylak aylak etrafta takılırken, bir anda eski açık önündeki kalabalığı gördüğümüzü ve polislerden sıyrılıp otobüse binmeye çalışan hollanda milli takımı ile beraber kalabalığın içinde kalışımızı hatırlıyorum. aldığımız imza sonradan paylaşılamayıp ziyan olmuştu gerçi ama olsun, neticede imzayı almıştık.

hatta babam da benimle evde dalga geçmiş, akşam kalemi evdekilere gösterip van basten bu kalemle imza attı deyince, "at o kalemi çöpe" gibilerinden birşeyler demişti, ben de çok kızmıştım, "baba sen bu adam kim biliyor musun" demiştim. bir süre sonra da o tükenmez kalem aktı ve gerçekten çöpe gitti.
  • anam değil babam değil ben niye üzülüyorum bu adama diye içime kurt düşüren futbolcu. ama nasıl üzülmem genç nesillere şöyle anlatmalı ronaldinho'yu alın bu sene brezilya'ya her maçta rüya gibi oynayıp dünya kupasını kazandırtın ertesi iki sene boyunca aynı ronaldinho barcelona'ya tüm kupaları kazandırtsın ve akabindeki sene ceza sahası dışından chelsea'ye röveşata golü atacam diye sakatlansın ve bir daha sahalara dönemeyeceğini öğrenin. alın size bizim zamanında marco van basten sakatlanınca yaşadığımız şok * mahallede kafa göz yarardık maç yaparken ben olucam van basten diye. bazen çok iyi oynayan biri gelirdi başka mahalleden biz de vay be o olsun van basten iyi oynuyo valla derdik. güzel futbol = marco van basten di o zamanlar
  • falsolu kafa golü atabilen bir futbolcu.

hangi maç tam hatırlamıyorum ama sağdan orta geliyor. van basten topun geldiği yöne doğru uçuyor. topun kafasına değdiği an van basten'in kafası, kalecinin eli ve kalenin sağ direği bir doğru oluşturmuştur. fakat top, bu doğruyu tercih etmez ve
    - ben şurdan yandan yandan gideyim de gol olayım
    der; ve gol olur.
    gol anında anlamayabilirsiniz ama ağır çekimde bir bakarsınız ki (bkz: hassiktir)
  • serie a'da ilk golünü 13 eylül 1987'de pisa kalecisi alessandro nista'ya atarken son golünü 9 mayıs 1993'de ancona'da gene kaleci alessandro nista'ya atmı$tır..
    e ulan bu pezevenk aradaki o kadar senede gol yememi$ daha ne istiyosun diyenlere de nista'nın o seneleri serie b'de gecirdigini hatirlatayim..
hesabın var mı? giriş yap