şükela:  tümü | bugün
  • pittsburgh senfoni orkestrasi (1996-2004) ve oslo filarmoni orkestrasi (1970-2000) gibi orkestralarin muzik direktorlugunu yapmis letonya'li orkestra sefi. son zamanlarin basarili seflerindendir (dinamik, heyecanli, con brio). 2003'de bavyera radyo senfoni orkestrasinin bas sefligini lorin maazel'den devralan jansons, 2004'ten itibaren de amsterdam concertgebouw orkestrasinin basina gececek.

    bir aralar new york filarmoni'nin basina gececegi soylentileri yayildiginda, pittsburgh sehir merkezinden gorulebilen bir tepe (mount washington) yamacindaki koca bayer firmasi billboardu "mariss, we love you!" yazisiyla isiklandirilmisti. fantastik senfoni yorumu unutulmazdir.
  • berlin filarmoni orkestrasinin istanbul'da verdigi konseri de (aya irini, 2001) yonetmisti. o konser sonrasinda (veya esnasindadir, bilemiyorum) omzunu incittigi icin bazi pittsburgh konserlerini iptal etmisti.
  • emi'den çıkan 6 cd'lik rachmaninoff senfonik eserleri seti sayesinde müşerref olduğum başarılı şef. adı geçen kayıtları st. petersburg filarmoni orkestrası ile gerçekleştirmiş. kayıtların temizliği bir yana, yorum olağanüstü, hem senfonilerde hem de konçertolarda. ikinci konçertonun piyano partisinden bağımsız adeta bir senfonik şiir gibi seslendirilebilecek ilk bölümü rachmaninoff'un tüm eserine sinmiş olan slav hüznünü çok güzel anlatacak şekilde seslendirilmiş. tüm eserlerde dikkat çeken ortak noktalardan biri rachmaninoff'un sıkça kullandığı bakır üflemeli (özellikle korno) sololarının çok doğru seslendirilmesi, vurmalı çalgıların zamanlama ve şiddetlerinin son derece dengeli ve kontrollü olması. özellikle senfonik dansların üçüncü bölümü ve birinci senfoninin ilk bölümünde yapılan iş beni çok memnun ve mutlu etti. sık seslendirilmeyen, hikayesiyle adeta rachmaninoff'un üvey çocuğu haline getirilmiş olan 1. senfoninin (bkz: rachmaninoff senfoni no 1) aslında geleceğin rachmaninoff'una büyük ölçüde ışık tutan, oldukça başarılı bir eser olduğunu bu kayıtlarda görmek mümkün. şu ana kadar dinlediğim en iyi 1. senfoni kaydı.
  • 2006 ve 2012 viyana filarmoni yeni yil konserlerine orkestra sefligi yapmistir.
  • viyana filarmoni'nin 2016 yeni yıl konserini yönetecektir.