• tuttuğunu koparan, yüksek iradeli, cesur, zorba, acımasız, manipülatif, kontolcü, ifrat ve tefrit, gizli, sabırlı, derin, yoğunluklu, tutkulu, mutlak güçlü savaşçı.
  • bu burc islerinden cok anlamiyorum ama isime geldigi kadariyla kendime uydurdugum oluyor. tamamen kisisel yorumuma ve anektoda dayali fikrim soyle:

haritamda bir suru yay, ikizler, hava enerjileri varken ay burcu oglak olmam ve mars burcunun akrep olmasi sayesinde ayaklarim yere basiyor diye dusunuyorum.

yay'in verdigi yetkiye dayanarak har vurup harman savurdugum cok oldu, ozellikle ilk genclik yillarinda. ama sonra beni yola getiren ay-oglak'in caliskanligi ve mars-akrep'in kararligi, azmi oldu.

her burcun stereotipi kliselerle bezeli, vay efendim yay dusuncesiz, akrep intikamci filan... mars-akrep'te bu yuzeyselligi sevmeme, isin derinine inme, gercegi arama var saniyorum.

seks, cinsel enerji konulari oyle abartili, ortalikta degil. icinden gelen, yeri geldiginde sasirtip eglenmeyi seven bir hali var. libido kismi herkese gore degisir. burca gore belli olmaz o. ama bu konumda olan akrep'in seksten utanmayacagini, o enerjiyi dogru yerde iyi kullanmayi bilecegini tahmin ediyorum en fazla.

disardan baksan bana hic oyle kuyruk sallamam, flort etmem, kadinsiligi kullanmaya calisan tiplerden degilim. 'dogal, tatli cekicilik' onemli benim icin, ama onu da herkese bedava vermem ozellikle karsi cinsin 'onay'ini almak icin. hani akrep ve seks abartili sekilde ayniymis gibi kullanilir ya, alakasi yok. ama ozel alanimda begendigim biriyle, hazir oldugum zaman dolu dolu anlar yasarim. bdsm'e yonelimi olabilir yazan olmus. bana zor geliyor oyle abartili isler. aradigim sey hakiki hisler, onu da zaten diger sekillerde aramayi, bulmayi seviyorum. terapiyle anlayip cozumlemeyi seviyorum o konulari. seks sadece seks icin... bir haz, rahatlama... onu bdsm gibi seylerle karistiranlar olabilir. ama belki de 'oglak' yanima gore ters geliyor, kim ugrasacak simdi asagila, asagilan filan dkfhkdj

yani daha siyah-beyaz, ice donuk, ama icini actiginda da zengin, derin bir alan gibi akrep'in ic dunyasi.

bu konumdaki akrep'in tehlikeli bir insan olabilecegini sezmek zor degil. ama nasil yetistigin ve kendini nasil yetistidiginle de ilgili bir sey bu. ben buyurken ailenin en kucuk cocugu oldugum icin, benden buyuklerle savasamazdim, savassam kaybederdim. bu yuzden savasma mekanizmam baska disadonuk enerjisi olanlar kadar guclu degil. "intikam alma" filan... o klasik, klise seyleri kendimde gozlemlemiyorum.

ama... bilerek canimi acitani da unutmam. asla bir daha guvenmem, yaklasmam ve kendimi olasi bir darbeye hazirlarim. amacim ona zarar vermek degil, yapmam zaten oyle bir sey... ama bir nevi ilahi adaleti beklerim, onun dusmesini, aci cekmesini sabirla beklerim. eger icim elverse o anda onu en hassas yerinde vurabilecek gucum ve sezgilerim var. ama bunu kullanmam. icimden gelmez. ilahi adalet yerini bulsun, gercek aciga ciksin, beni daha cok bu ilgilendirir kisilerin kendisinden cok.

hirs, kotu anlamda bir hirs degil. zorluklardan kacmama, gogus germe, iradeli olma, icinde duygularini koruma ama disariya karsi guclu durusunu devam ettirme... yeri geldigi zaman dogru yerde o duygularin derinligine inmeyi biliyorum ama duygularim her daim ortada, ona buna yansitarak yasayan biri degilim. baskasinin duygularini gozlemlerim, kendi duygularimi da gozlemler hikayesini merak ederim. duygular, sezgiler guclu ve onemlidir benim icin ama onu mantik suzgeciyle dengeleyerek davranmayi tercih ederim.

inanilmaz sabirli, hakiki, derinden seven ve hak ediyorsan, derinden sevilecek bir yanin olmayacagini da hissettirebilen turden, provakotif turlerdir... acikca 'intikam' almiyor diye pasif agresif degildir, yuzune 'gote got' demez belki ama eger dusunursen hissettigin bu olur. yani gizlemez, gizleyemez gercek duygusunu, akli olan anlar onun yaydigi bu enerjiyi. yuzeyde yasayanlar, derine inmeyenler, sabirsizlari rahatsiz eder, bu akrebe satasmaya calisirlar. akrep zararsiz gorunur, donup vurmaz hareket etmez... ama sezgileriyle ve akliyla durumu takip eder ve senin kendi kendine kendi kazdigin kuyuya dusmeni sabirla bekler. senin kendi sonunu getirmeni bir nevi azimle bekler.

ama dedigim gibi, baskasindan cok kendi icindeki duygular onemli mars-akrep icin. gercegin aciga cikmasi, adaletin yerini bulmasi, herkesin hak ettigini yasamasi. yani sirf kotu olucam diye kotu olan, savasan bir tip degil. sadece, sen onunla dalastigini, korkuttugunu sanarsin ama seri katil gibi o icinden datayi topluyor, konusmasa bile senelerce adimlarini gozlemliyor, dusmeni bekliyor olabilir. yaptiklarindan dolayi, verdigin zarardan dolayi bunu hak ettigini dusundugu icin. teraziler gibi adalet dagiticisi degildir. adaletin olmadigini bilir, ama bir gun adaletin yerini bulacagina inanci da sonsuzdur; sabirla bekler elbet olacak olani. iyiysen iyidir, kotuysen sonun kotu olacaktir cunku...

bu acidan "hak" meselesi onemli oldugundan kendini kandirabilecek bir tip de degildir. kendine de durust olmak zorunda... kendini bilip, kendi hayalleri umutlari ne ise, derinine inip onun pesinden gitmekle mesguldur zaten hayatinda. enerjisinin cogunlugu buna gider. ama ona zarar verenleri, vermek istemis olanlari unutmaz. onlar bir gun dusene, akrep sokmustan beter olacakcasina kendi yaptiklarinin bedelini cekene dek nefesi ensesindedir, ama onlarin ruhu duymaz...

zaten kimseyi uzmeyip, canini acitmayin da... ozellikle mars-akrep olan bir insanin canini yakarsaniz ya da herhangi birinin canini yakmaktan cekinmeyen canlilarsaniz ve buna sahit olursa... butun sezdikleri, bildigi gerceklik, nasil biri oldugunuz herkes tarafindan gorulecek sekilde aciga cikmadan icinde bir seyler rahat etmez. guveni calanlarin guvensizlige dusmesi ile guvenin yeniden restore olmasi gibi tuhaf bir sey belki de...

kendi emelleri icin, hayalleri icin yapmayacagi, vermeyecegi savas yoktur. eger canini yakmaz, iyi niyetli sevgi dolu biri olursaniz hayatinizda yasayacaginiz en derin ve hakikatli konusmalari onunla yapabilirsiniz ve sonsuz sadakatine guvenebilirsiniz. bu acidan, mars-akrep belki de ayaklari yere saglam basan destegi, azmi, hakikati sayesinde hayatinda olmasi verdiklerine gore olumlu veya olumsuz belirgin fark yaratabilen, dikkate deger insanlardir.

bakarsan iyiligi de sonuna dek gorebilirsin, kotulugu de. sende ne var? bunu aciga cikaracak sezgidedir. o yuzden sakin diye sessiz diye hafifa alinacak "dusman"lardan degillerdir. boyle bir dusmanin olsun istemezsin, gercekten. ama (onun da seni sevilmeye layik buldugu) sevdigin biri olursa, degme verdigi destegin keyfine...

edit: sunu da eklemem lazim, en kotu zamanlardan gecip o catlaklardan yeniden kendini insaa edebilecek, kabuk degistirmekle kalmayip kendini yeniden ve yeniden transforme edebilecek enerjiye sahip bu konum. post traumatic growth denen sey, bu konum sayesinde daha mumkun ve guclu oluyor https://www.psychologytoday.com/…aumatic-creativity
  • evet bu benim :)
  • bir de mars burcu mu çıktı ya..
    merak edip baktım hemen. aslanmış.
  • haritamda yay stelyumu asiri fazla olmasina ragmen bu konumumu da ayri seviyorum:)
hesabın var mı? giriş yap