şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • sağlıklı insanin takmasını pek mantıklı bulmuyorum.
 • bence hiç korumuyor olsa, lösemili çocuklar kendilerini maskeyle korumaya çalışmazlardı.
  %100 korumuyor ama az da olsa koruyor olmalı.
  ki herkes maske takıyor olsa, asemptomatik bulaştırıcıların yayması da engellenmiş olur.

  lakin sıkıntı stoklarda. sağlık çalışanlarına bile yetecek kadar maske olmadığından sıradan insanların kullanmasını istemiyorlar, hele de kullanmayı beceremiyorlarsa.

  eğer herkese yetecek kadar maske olsaydı, daha az hasta olurdu, sağlık çalışanları da daha az maskeye ihtiyaç duyardı.
 • uzmanlara küfredeceğinize uzmanları kimin maske takıp takmayacağını irrasyonel şekilde açıklamak zorunda bırakanlara tepki gösterseniz, hayatınızda bir kere eleştiri oklarını doğru yere iletseniz belki bir yere geleceğiz. adam hayatını bilime adamış, dediğin gibi uzman, ama senin o her yerinden cehalet akan kafanda oluşan fikri (!) düşünememiş, öyle mi?

  bakın müge anlı gibi anlatayım: "maske yok. yeterince maske yok. beni delirtmek mi istiyorsunuz, maske yok!" uzmanlar "herkes maske taksın" dese bile maske alabilecek mi halk? daha sağlık personeline maske yetiştiremiyor muhteşem hükumetimiz, 80+ milyon kişinin maske arayıp bulamamasının infial yaratacağını düşünmesi gereken de yine uzman. neden? çünkü iktidar böyle şeyleri düşünmüyor, hatta genel olarak pek düşünmüyor, huyları değil.

  bir de eldiven ve maske, sağlık amaçlı kullanıldığında belirli prosedürlere uyulması gereken şeyler. kontaminasyon riski olduğunda basit bir eldiven bile tıbbi atık muamelesi görür normalde, bu muamele gösterilmediğinde çevreye daha kötü hastalık yayma riski söz konusudur, sizce bu halk bunlara uyar mı?

  önlemler kitlesel olarak alınınca bir işe yarar, sokağa çıkma yasağı ilan edilip insanlar tekstil atölyesinde ya da kağıt fabrikasında çalışmak için işe gitmek zorunda kalmasa, çıkanlar da sayıyla çıkıp maskeyle, eldivenle dolaşsa sonuç elde edebilirdik. iktidarın çok güzel yaptığı bir şey bu, ülkede sağlık konusunda en yetkili kişi çıkıp içi boş şov yaparken hayati açıklamaları hep "uzmanlar" yapmak zorunda kalıyor ki bir sorun çıktığında onların başı yansın, güzel taktik.
 • kısa süreli takılabilir. normal koşullarda oluşacak olan nem den ve maskenin vereceği rahatsızlıktan dolayı düzeltme oynama rahat nefes almak için kıpırdatmadan dolayı daha çok mikrop bulaşmasına elverişli oluyor. ancak örneğin kısa süreli hastaneye gitmeniz gerekiyor kapıdayken takıp çıkarken kulak kısmındaki lastiklerinden çıkarıp atabilirsiniz.
 • ülkedeki maske sıkıntısı nedeniyle yaratılmış yapay sorunsalı.

  n95: sizi korur. karşınızdakine koruma sağlamaz.

  cerrahi: karşınızdakini korur. sizi nispeten korur.

  n95 sık değiştirilmesi gereken bir maske. aldığınız havayı filtreden geçirip süzer. %95 süzdüğü için adı bu. dolayısıyla nefes almayı zorlaştırır. verdiğiniz hava ise filtreden değil doğrudan dışarı atılır. tükürükleri yine engeller ancak virüsü süzmez.

  cerrahi ucuz versiyonu. nefes alıp verme noktasında sadece mekanik koruma sağlar. karşınızdaki hapşursa ağzınıza burnunuza gelmez. siz hapşursanız maske tutar. virüsü her durumda süzme şansı yok.

  en korunaklı yol n95 üzerine cerrahi maske takılan seçenek. bu şekilde 2 saat bile nefes almak işkence. sadece yoğun bakım personeli enfekte hastadan sıvı alacağı zaman kullanır bu yöntemi.

  paranız bolsa takın n95'i ancak sadece riski yüksek yerlerde. nispeten korunaklı yere geçince çıkarıp atın. paranız çok değilse cerrahi yeter şu aşamada. baya bi koruma sağlar yinede.

  ne yaparsanız yapın, hangi maskeyi takarsanız takın o maskeyle oynayıp durmayın. elinizi değdirdiğiniz an maske takmanın bir anlamı kalmıyor neticede.
 • bu salgını kontrol altına alabilen tek yr wuhan değil mi kardeşim?
  orda da maske takmayanların dövülerek içeri sokulduguna dair videolar izlemedik mi?
  e daha ne sağlıklı insan takmasın diyolar abi diye naiflik yapıyorsunuz.
  onu size demiyorlar avama diyorlar.
  elde yeter kadar maske yok. adamın stoğunu tüketme ki adam takabilsin.
  yani seni düşündükleri için değil belki kendilerini belki toplumun genelini düşündükleri için o açıklamalar.
  tak ama en fazla 4 5 saat tak.
  maskeliyken nem yaratma diye fizikles aktiviteden kaçın. sadece sağında solunda kalabalık olduğunda ağzına geçir. bitti gitti.
 • yarıyor. bunun söylenmesinin bir kaç nedeni var. birincisi sadece türkiyede değil dünyada maske kıtlığı var. ikincisi maske bizim ülkede doğru kullanılmıyor. yüzeyine dokunma ihtimalinize istinaden çıkardıktan sonra elleri iyice dezenfekte etmeniz lazım ki bunu yapacak insan sayısı az.
  üçüncüsü maske taktım her yere giderim mantığındaki kişiler. bu işin çözümü sosyal mesafe ve karantina ama maskeyi çözüm olarak sunarsanız bu insanları evde tutamazsınız zaten maskesiz geziyorlar.
  evet maske işe yarar lakin yeterli değildir bu virüs gözden de bulaşıyor arkadaşlar yani tam koruma için gözlük de kullanmanız gerekli.
  tabiigj daha basit bir çözümü var evden çıkmayın.
 • sike sike maske takma zorunluğu gelecek dünya çapında eğer bu virüs flu gibi yazın ortalıktan kaybolmassa.hala mal mal bence korumaz sağlıklı insanları o yüzden takmayın falan diyen var.gerekirse her ilçeye maske fabrikası kurulmalı herkese maske dağıtılmalı maske takmayanlar çindeki gibi paketlenmelidir.
  birde virüs 0,6 mikron maskenin tuttuğu 5 mikron o yüzden işe yaramaz diyen mallar var.eğer tek bir virüs enfekt etmeye yetseydi zaten şuan allahtan geldi yapıcak birşey yok deyip kaderimize razı olmuştuk.
 • televizyonlara çıkan koca koca tıp profesörlerinin üzerinde ortak bir kanıya varamadığı mesele.

  ya genel olarak tababet sandığımızdan geri seviyede ya da bizim ülkede cidden doktor falan yok. şunu bile açıklığa kavuşturabilen yok lan. devletin kamu spotunda dizi oyuncusu maske takın diyor spot bitip tartışma programı başlıyor bilmeme tıp fakültesi enfeksiyon hastalıkları profesörü takmayın kardeşim işe yaramaz diyor.

  bu ülkeye dair umutlarım tükenmek üzere.
 • 14 gün belirti vermeyebilen bir hastalıktan bahsediyoruz. kişi enfekte olduğunu bilmiyorsa, maske takmaz ve dolayısıyla herkese bulaştırır. onu geçtim, insanın suratına suratına aksıran, öksüren tipler, hasta olsalar bile maske takmazlar. onlara mı güvenicem? o yüzden maske takmak en güvenli yol. cerrahi maskelerden bile geçemeyen bir virüs bu. bulabilirseniz alın takın maske.