şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi kadınların meme bölgesine uygulanan bir operasyondur...kanserimsi bir belirti oldugu zamanlarda sıkca uygulanır..memenin her hangi bir rahatsızlık nedeniyle alınmasıdır. basit mastektomi sadece meme dokusunun çıkartılmasıdır. radikal mastektomi ise, kanser vakalarında baş vurulan memeyle birlikte, memenin altındaki kasların ve koltuk altındaki lenf bezlerinin de çıkartılması semptomudur...
 • değiştirilmiş radikal halinin, radikal haline göre daha çok uygulanmaya başladığı tedavi şekli.

  mastektomi göğsün ameliyat ile alınması işlemidir.
  günümüzde, ameliyat meme kanserinin en yaygın tedavi şeklidir.
  mastektomi tipleri:

  basit yada toptan mastektomi: göğsün derisi ve göğüs ucu ile birlikte alınması operasyonudur. bu operasyonda lenf bezleri çıkartılmaz. bazı durumlarda, başka bir operasyon da ilk lenf bezleri biyopsisi (sentinel node biopsy) yapılarak koltuk altından bir ila üç tane lenf bezi çıkarılır.

  değiştirilmiş radikal mastektomi: göğsün tamamının, göğüs ucunun ve göğüs ucu çevresindeki renkli bölgenin (areola) ve genellikle koltuk altı lenf bezlerinin alınması işlemidir.

  radikal mastektomi: göğsün tamamının, göğüs ucunun ve göğüs ucu çevresindeki renkli bölgenin (areola), göğüs kaslarının (küçük ve büyük pektoral kaslar), ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması işlemidir. bu işlem günümüzde nadiren uygulanmaktadır.

  kısmi yada bölgesel mastektomi: göğüs dokusunun bir kısmının tümör ve bir miktar sağlıklı dokuyu içine alacak şekilde çıkarılması işlemidir. bu operasyonda quandrantectomiden den daha az ama lampektomi den daha fazla doku alınır.

  ayrıca:

  quandrantectomi: göğsün dörtte birinin, derisi ve bağlayıcı dokusuyla bir yer de alınması işlemidir. cerrah koltuk altı lenf bezlerinin bir kısmının yada tamamının alınması için ikinci bir operasyon yapabilir (koltuk altı lenf bezleri kesimi yada ilk lenf bezleri biyopsisi).

  lumpektomi: tümörün ve tümörün etrafındaki sağlıklı dokunun bir kısmının alınması işlemidir.

  excisional biyopsi: göğüs tümörünün ve etrafındaki sağlıklı dokunun alınması işlemidir. eğer tümör bu biyopsi operasyonu ile tamamen çıkarılabilirse, bazen ikinci bir operasyona gerek kalmayabilir. bu durum genellikle tümör çok küçükse olur.
 • eski bir işkence biçimi. göğüsün pençe biçimli bir alet yardımı ile koparılması.
 • sonrası için (bkz: mammoplasti)
 • internette resmini gördüğümde beni çok ürküten uygulama. ancak, hayat kurtaracaksa, hararetle destekliyorum tabii ki. bir memenin tamamını aldırmak ağır bir operasyon olsa gerek. ikincil eşeysel karakterler eksik kalıyor. bu konu daha önce baba evi dizisinde işlenmişti. erkeklerde de ameliyatla "testisin alınması" durumu söz konusu olabilir. ama kadınlarda göğüsler vücudun daha kolay dikkat çeken bir bölgesinde olduğu için, mastektomi ancak hayati durumlarda tercih edilebilir oluyor. gerçi görünsün ya da görünmesin, "kıyafetin altından belli olsun" ya da olmasın, erkekler de testis aldırmak istemezler. hayat kurtulacaksa bazen "vücudun bir parçasından vazgeçmek" gerekebilir.
 • mastektomi kelimesini bilmeyenlerin ilginç bir şekilde meme amputasyonu diyebildikleri operasyon şeklidir.
  benim anlamadığım amputasyon da tıbbi bir kelimedir onu bilip de mastektomiyi bilmemek nasıl bir ilginç bilmemezlik oluyor ki öyle...
  ben bu konuya niye bu kadar taktım onu da bilmiyorum ya hayırlısı...
 • bugun gecirecegim operasyon
 • (bkz: lumpektomi)