• mavi kart'in evrim gecirmi$ surumu.. ortaya cikmasiyla birlikte mavi kart kullananlarin sayisi en azindan 5e katlanmi$tir.. ister aylik, ister 15 gunluk, ister 1 gunluk doldurulabilir.. ogrenci indirimi de vardir.. 2 otobusluk yere 5 otobusle gitmekten cekinmeyip rahat ve hizli yolculuk edebilirsiniz..
  • özellikle vakti bol,parası kıt ögrenci milleti için hazine,bir nevi my preciouss.fakat alımından önce stratejik düşünmek,iyi hesaplamalar yapmak gerekir.zira edindikten sonra,ne kadar mecbur kalınırsa kalınsın ,otobüsten başka hiçbir taşıt kullanılamaz,icabında otobüs duraklarında zıplanarak,duraklara kafa atılarak da olsa sebatla beklenilir.olur da başka araca binilip,para ödenirse evlat acısı gibi içe oturur,yakar kavurur.
  • halk otobüslerinde geçmemesi sebebiyle başta çift tarifeliler olmak üzere tüm iett taşıtlarında izdihama yol açan akbil.metroda da kullanılabiliyor.
  • efendim hatırlarsınız, bugün indirimli bilet veya öğrenci bileti diye tabir ettiğimiz şeyin eskiden yarım bilet şeklinde bir yaygın bir adı daha vardı.. çünkü iett denen insan evlatları indirimli bileti tam biletin yarı fiyatına satıyordu, tam bilet kullananların 2 yarım biletle aynı geçişi sağladığı durumlar oluyordu.. sonradan iett eşşeklik etti, yarım biletin tam bilete oranını arttırdı..

    neyse efendim, ilginç ve konuyla bağlantılı olan kısmı şudur; bu mavi akbilin aylık olanı öğrenci için 30 (ki iett gişesine 30 milyon verip aylık dediğiniz takdirde öğrenci akbilinize yüklenecektir) tam için ise 60tır.. ama biletler öyle degildir.. yani ögrenciler 55 kereden sonra kâra geçmeye başlıyorken bu sayı tam binenlerde daha fazla olmaktadır.. (bazen tespit insanıyım evet)