şükela:  tümü | bugün
  • 4.10 tl olarak açıklanmıştır.

kaynak
  • merkez bankası’nın kendi tahmini değil, anket sonucudur.
  • mayıs 2018 sonu demek istemişler herhalde
  • ne diyorsa üzerine %10 koyulması gerekendir.
  • tahmin değil, tatmindir.
    4.10'u zorlasa şu an görür zaten...
  • merkez bankası 4.10 olarak belirlediyse minimum 4.50 den kapatacak kurdur. normal durumlarda çekebildikleri kadar aşağıya çekerlerdi miktarı. şuan 3.89 civarlarında olan doları yıl sonu için 3.60 olacak falan şeklinde açıklarlardı.

bu açıklama belki de yabancı parayı faiz yoluyla ülkeye çekmek için yapılan bir hamle olabilir, ben ekonomiden o kadar anlamadığım için bilemeyeceğim fakat merkez bankası'nın böyle bir açıklamayı çok zorda kalmadan yapmayacağını düşünüyorum. sözlük'te yatırım tavsiyesi isteyen arkadaşlar eğer güvenirlerse m.b.'nin fikirlerine dayanarak dolar'ı değerlendirebilirler.
  • (bkz: 10 nisan 2018 doların 4.1 tl olması)

ben merkeze kabahat bulmuyorum, bulamıyorum. adamların eli kolu bağlı. ülkeyi betona gömen ve ekonomiyi paramparça eden zihniyetin esiri oldular.
    nasıl olmasınlar ki ??. en ufak bir hareketlerinde terörist ilan edilme durumu var.

eğer merkez bankası siyasi baskıya maruz kalmasa ve ekonomi biraz da olsa adam gibi ikame edilse idi, inanın bu tahmin 4,1 değil, 3,4 olurdu.

ha bu arada. bence merkez bankası bu tahmini yaparken iyimser yaklaştı. zira onlar da bu beton siyasetinin sonucu olarak yıl sonu 5'e dayanacağını biliyorlar ama dedim ya, elleri ve kolları bağlı resmen adamların.