şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mclaren'ımızın 2018 sezonundaki yeni adı. söylentilere göre öyle duruyor şimdilik. bir de bunu deneyelim. nasıl olsa honda'dan kötü olma şansı yok. zaten çamaşır makinası motoru taksan yine de honda'dan daha iyi olur.
 • mercedes'i bitirecek takım gibi duruyor. alonso'nun kalmasıyla belki bir şampiyonluk daha kazanabilirler. mclaren honda dış görünüşü ilk açıklandığından beri bir bok olmayacağı belliydi. mclaren bu ortaklıkla biraz kendine gelir. ayrıca okay karacan'ın da dediği gibi renault f1'in gizli gücüdür, isterse kazanır. mercedes'i durduracak takım kuruluyor. vaziyet alın.

  honda toro rosso ile anlaşarak bir kaç yıl daha f1 stajyerliğine devam edecek. umarım diğer motor üreticileri de önümüzdeki senelerde f1'e giriş yaparlar da renkli yarışlar izlemeye başlarız.
 • renault fabrika takımı ve adrian neweyli red bull oradayken yine en iyi ihtimalle toro rosso ile yarışacak takım. ha bu defa farklı olarak bu yarışta önde olan taraf olacaktır.
 • 2021 yeni motor anlaşmasına kadar yapılmış geçici bir anlaşma. 2021'den sonra mclaren'in önünde birçok seçenek bulunuyor. yeniden honda'ya dönebilirler. yeni motor anlaşması ile f1'e giriş yapacak yeni bir motor üreticisi ile anlaşabilirler. fakat şu bir gerçek ki 2021'den sonra renault, mercedes ve ferrari motorları mclaren için bir seçenek olmayacak. çünkü renault gelişme aşamasında bir fabrika takımı ve çizdikleri plan doğrultusunda emin adımlarla ilerliyorlar. şu anda herhangi bir şampiyonluk iddiaları olmadığından her isteyene güncel motor veriyorlar. renault fabrika takımı iddialı olmaya başladığı noktadan itibaren tıpkı diğer üreticiler gibi güncel motor vermemeye ya da motor haritalarını paylaşmamaya başlayacaktır. bu da mclaren'in mercedes motorunu kullanmayı bırakmasının sebebi zaten. aynı sebepten dolayı renault'u da bırakacaklardır.

  fakat mclaren renault ile şampiyonluk yaşayamayacak. renault motoru o seviyede değil. bunu red bull ile rahatlıkla görebiliyoruz. kısa vadede motorlarını şampiyonluk için yarışır düzeye getirmeleri de mümkün görünmüyor. mclaren'in devasa honda anlaşmasını bozup tarihinde ilk kez renault ile birliktelik yapmasını sağlayan şey red bull'un bu motor ile başardıları. mclaren 2021'e kadar birkaç galibiyet ve her yarış podyum mücadelesi içerisinde olmak istiyor.

  honda için ise ilginç bir durum oluştu. mclaren baskısından kurtuldular. benim şu an en çok merak ettiğim şey 2021'e kadar bu motoru rekabetçi hale getirebilecekler mi? belki de bu anlaşmadan en karlı çıkan taran red bull oldu çünkü onlar da renault'dan memnun değiller. alt takımlarında honda'yı deneyecekler, honda toro rosso ile gelişecek ve belki gelecek senede red bull'da honda motoruna geçecek. honda fabrika takımı olmadığı için, sadece motor tedarikçisi olduğu için herkese güncel motor veriyor. eğer motorlarını mercedes seviyesine çıkartabilirlerse, kendi motorunu üretmeyen fabrika takımları için (mclaren, williams, toro rosso, red bull, force india vs.) en uygun seçenek olacaktır. ama honda hibrit motorları hiç anlamamış gibi gözüküyor. yeni motor anlaşmasına kadar yerlerinde sayıp toro rosso'yu sauber ile çekişecek noktaya getirmeleri daha olası. kaldı ki sauber bile honda ile yaptığı anlaşmayı bozup ferrari'ye sığındı. gridin son sırasındaki takımın bile burun kıvırdığı bir iş çıkartıyor honda şu anda.

  gelecek sene muhtemelen red bull ile mclaren'in mücadelesini izleyeceğiz. çok iyi denilen mclaren şasesinin gerçek kapasitesini göreceğiz. bu da f1'e ayrı bir tat getirecektir. alonso'nun da mclaren'da kalacağı kesinleşti gibi. önümüzdeki yılı ve mclaren renault aracını görmeyi iple çekiyorum.
 • yazıldığı gibi belki şampiyonluk getirmeyecek ama mclaren'ı minimum red bull seviyesine çekecek olan birliktelik. gerçekten söylenildiği gibi mclaren şasi olarak gridin en iyi araçlarından biriyse(az önce sonuçlanan ve neredeyse hiç düzlüğün olmadığı 2017 singapur gp fp1'de alonso 7. olmuş durumda), gelişmiş bir renault motoru ile birlikte önümüzdeki sezon bir kaç podyum kapacak duruma gelebilir.

  bu arada ilk ve en resmi açıklama bu sanırım.
 • honda öncesi son iki sezonu beşinci bitirmek mclaren gibi bir takım için başarısızlıkken son üç sezondur iki otomobille birden puan almak başarı haline geldi.

  tarihi boyunca her zaman en iyi mühendisleri ve pilotları transfer eden ya da yetiştiren mclaren şu an elindeki yetenekleri tutmaya çalışıyor ve fernando alonso'nun ayrılması halinde alternatif olarak carlos sainz gibi üçüncü seviye (eğer danny ric ve ergen verstappen'den daha fazla potansiyel vaadediyor olsaydı şimdiye kadar red bull bu ikisinden birine yol vermişti -- yapmadıkları şey değil) bir ismi transfer etmeyi düşünüyor. çok değil 10 küsür sene önce büyük takımların yıldız pilotlarını bir sezon önceden transfer edebilen mclaren'ın red bull'un b takımından ileri gidemeyen bir tipitipin peşine düşmesi beni dokuzuncu sıraya sevinmekten daha üzüyor açıkçası.

  honda yeni nesil güç üniteleri gelene kadar formula 1'i domine etse bile -ki renault'yu bile geçeceklerini düşünmüyorum- mclaren'a ve kendi imajına verdiği zararı kolay kolay telafi edemez.

  eğer mclaren şasi ve aerodinamideki avantajını önümüzdeki sezon da koruyabilirse red bull'un önüne geçmese bile en azından dördüncü olacağını düşünüyorum. tabii mclaren bu: bir sezonu en iyi otomobille bitirirken, ertesi sezon kurallar büyük ölçüde değişmemesine rağmen ilk on mücadelesi verecek kadar berbat bir otomobil üretebilirler.
 • concorde'dan bu yana en heyecan verici british-french ortaklığı.
  bi bok olacağından değil. honda'dan kurtulundu ya, o da yeter.
 • bu birliktelik ile ilgili mclaren tarafından yeni bir açıklama gelmiş. daha doğrusu eric boullier röportajı. ingilizce bilmeyen arkadaşlar için özetlemek istedim:

  -honda ile barcelona testleri sonrası ayrılma kararı aldık.

  -honda'dan motorun yanısıra bir de sponsorluk geliri alırken renault'ya sadece motor için para ödenecek olması ile ilgili: hissedarlar finansal değil sportif düşündü. bu konuda mutluyum.

  -renault'nun 3 takıma(renault, redbull, mclaren) motor verecek olması ile ilgili: kağıt üzerinde her takım eşit şartlara sahip olacak. daha çok çalışan öne geçecek.

  -alonso gitme/kalma durumu ile ilgili: belli değil. yarışmacı bir araba istiyor.

  -şimdiden 2018 aracı ile ilgili çalışmalara başlıyoruz.

  -honda ile ayrılık zor oldu, yatırımların karşılığını alamadılar ama f1'de kalacakları için mutluyum. umarım başkası ile(toro rosso) karşılığı alırlar.

  bonus:
  s: honda'nın yeni partnerine tavsiyeleriniz var mı?
  c: yok. onlar rakibimiz.

  umarım burada griddeki bir takım manasında rakip demiştir. seneye de toro rosso ile kapışacaksak kapatıp gidelim.
 • gönül ister ki hakkinen ile başlayan sevdamız her zaman podyumun birinci basamağında yer alsın ama mclaren mercedes günlerini yerini yine alamayacaktır.
 • yeni sezonda haklarinda tek beklentimin renault motorunun iyi cikip alonsonun duzenli podyum gormesi. boyle yaris filan kazanirsa sagi solu yumruklayip semt sokaklarinda zafer turlari atabilirim. o kadar cok istiyorum..

  umarim, mclaren renault ortaligi dagitir. umarim. fernando'nun yuzu gulsun istiyorum artik, hadi..