• tum gercekligin icine sican bir problemdir.
    bir atom, biri onu incelemeye baslamadigi surece her tarafa yayilmis bir sekildedir. gozlem ve hesaplama evreni yaratan seylerdir.****
    e nasil oldu bu tarram? basit bir ogrenci akliyla dusununce, simdi ben bakmadigim veya dusunmedigim veya bilincimin acik olmadigi surece bunlarin hicbiri gercek degil mi?

gecenin korunde sanatla ilgili deneme yazarken nasil bu konuya geldigim de ayri bir muamma.
  • yaptığımız işlere başkasının gözü değdiği an; ister istemez o göze hoş görünmeye çalışırız ve yaptığımız hiçbir şey dürüstçe olmaz. bizi seyreden birilerinin olması, bizi seyredenleri bir türlü aklımızdan çıkaramamak, yalanlar içinde yaşamak demektir... gizliliğini kaybeden her şeyini kaybetmiş demektir. milan kundera
  • ölçümden kaynaklanan hata
  • gerçekliğin, onu gözlemleyen bir "zihin" olmadığı takdirde birkaç farklı gerçekliğin "superpose" etmesi yani birkaç farklı gerçekliğin ihtimallerinin birleşimi şeklinde olup, ne zaman ki bir gözlemci bunu ölçüp biçmeye kalkarsa bu farklı ihtimallerin bir anda besbelirli tek bir gerçeklik haline gelmesidir. diğer bir deyişle evren, onu gözlemlemediğimiz zamanlarda değişik ihtimallerin bir arada bulunması şeklinde var olurken bir zihin onu gözlemlemeye başlayınca kesin, tek, belirli bir duruma sahip olmaktadır. yalnızca ve yalnızca evreni gözlemleyen zihinlerin bulunduğu gerçeği aslında evrenin gidişatını etkilemekte, değiştirmektedir. gerçekliğin aslında birçok farklı ihtimale sahip birçok farklı halin birleşimi olduğunu söyleyen kuantum teorisi, bu ihtimallerin bir gözlemcinin işin içine girmesi halinde tamamen yok olup gerçekliğin tek bir kesinlik haline gelmesi ile "the measurement problem" ile yüzleşmek zorunda kalmıştır. bizlere, schrodinger'in kedisinin aslında kedinin yüzde bilmemkaç ihtimal ölü olduğu ve yüzde bilmemkaç ihtimal diri olduğu iki farklı gerçekliğin superpose etmesinden oluştuğunu söyleyen "probabilistik" kuantum teorisi, biz gözlemcilerin kediyi her seferinde neden ya ölü ya da diri gördüğünü açıklayamamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap