• fremenler için en değerli mal varlıkları melange dan yaptıkları kahveleri içtikleri kahve takımlarıydı. kitap mı kahveden, kahve mi kitaptan etkilendi bilinmez ancak bir etkilenme olduğu su götürmezdir.
  • grey melanj ya da gri melanj olarak da anilir.gri ve beyaz ipliklerin orulmesiyle elde edilen bir renk cesidir.ipligin ve orgunun gramajiyla alakali olarak renkte koyuluk ya da aciklik elde edilebilir
  • 2 leto atreides tarafindan barisin devaminin saglanmasi ve imparatorlugu sinirlari dahilindeki tum guc odaklarini kontrol edebilmesini saglayan urun...
  • yanlış hatırlamıyorsam kullananların göz rengini değiştiren, dune gezegeni baharatı
  • kullananlarin goz rengini mavi renge ceviren madde.
    fremenlerin soluduklari havada bile melanj olmasi sebebiyle tamami parlak mavi gozludur.
  • frank herbert'in dune serisini okumaya ba$ladigim ilk gunden beri bana tarcini cagri$tiran kelimedir.
  • --- spoiler ---

dağıtımını kontrol edeni ihya eden. dune'da ilerleyen kısımlarında önce yapayı üretilip daha sonra da insan vücudunun üretebilmesi sağlanan süper molekül.

--- spoiler ---
  • dune okunduktan sonra insanı tarçın bağımlısı yapabilecek derecede güzel tasvir edilmiş uyuşturucu/ömür uzatıcı materyal. ancak yazarın kendisinin söylediği şey bunun petrol analojisi olduğudur - ki, bence, kısmen doğrudur zira petrol bağımlılık yapmaz; ilk bakışta bu yorumu yapmak doğru gibi gelebilir ama marksist paradigmadan bakıldığında kapitalist düzenin esas itici gücünün petrol olduğu ve bu düzenin içerisinde yükseldikçe, yani daha fazla enerji harcayabildikçe - melanj tükettikçe - tüketenin kendisinin de değiştiği rahatça görülebilir. mavi içinde mavi gözlere sahip olmak gibi hoş bir mutasyondan ziyade bu insan daha açgözlü, daha vahşi ve elde ettiğini varsaydığı şeylere daha çok bağlanmaktadır. ki bunun günümüzde kabul edilen bir sorun olarak obezite ile bağdaştırsam çok kızar mısınız bilmiyorum?
  • (bkz: melanjör)
  • ayrı ayrı hazırlanmış kakaolu ve sade muhallebilerin kaplara zevke göre yan yana, alt alta ya da karışık biçimde dökülüp soğutulmasıyla hazırlanan basit tatlı türü. en azından benim yıllar önce yediğim böyleydi ama güncel tariflerde kakaolu muhallebinin üzerine şekersiz krema konması söyleniyor.
hesabın var mı? giriş yap