şükela:  tümü | bugün
 • tanktan çok kundağı motorlu topa benzeyen tanklar. motor önde olduğu için zpt olarak da kullanılabilirler lakin ön zırhı bir şey delerse (ki hiçbir zırh delinmez değildir bu günün savaşlarında) tankı hurdaya çıkaramasa baya masraflı bir mobility kill ile karşı karşıya kalınır. bu normaldir, zira merkavalarda ana amaç tankın bekasının ötesinde personelin sağ kalmasıdır. merkavalar inanılmaz derecede modülerdir, üç parçalanmış (hurda) tanktan bir bütün tank çıkarmak mümkündür. bunun nedeni israil ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda her kaynağı sonuna kadar kullanma isteğidir.
 • ibranice "araba" anlamina gelen sozcuk. tankin motor blogu, mayin saldirilarina karsi on kisimda bulunmaktadir. bu sekilde tanksavarlar icin daha fazla zirh elde edilmistir. tankta olusabilecek bir yanginin yayilmasini engellemek icin hidrolik sistemler yerine elektrikli sistemler kullanilmistir. tanka giris cikis arka kapidan yapilmaktadir tipki zpt gibi. ic hacmi de benzerlerine nazaran daha buyuktur. salon salamanje.. merkava ayni zamanda kabala'ya temel teskil eden ve filistin'de i.s 1. yy da ortaya cikmis kimi kaynaklarda merkabah olarak da gecen bir gizemciligin adidir.
 • ibranice'de "savaş arabası" (chariot) anlamına gelir. davut ve süleyman döneminde israil krallığının çevresindeki güçlü komşulara karşı koyabilmesini sağlayan merkavalar asurlular gelince yalan olmuşlardır.

  merkavalarla (tanklar değil, savaş arabası olanlar) ilgili en ilginç bilgi ise yabancı orijinli bir savaş sistemi olmalarıdır. merkavaların savaş alanındaki ağırlığı arttıkça israil bürokrasisinde ve orduda geleneksel kabile bağlarına dayanan sistem zayıflamış; mısır, hitit gibi ülkelerden gelenler güçlenmiştir. davut'un saul'u altedip iktidarı ele geçirmesi de bu grupların desteğiyle olmuştur.
 • dört ayrı modeli olan israil yapımı tanktır. yapı itibariyle sina, golan, negev gibi çöl veya açık arazilerde kullanıldığında etkili olduğu görülmüştür. (bkz: altı gün savası) mayinlara karşı motor bloğunu koruma altında tutmak ve karşı tank ve top mermilerinin vereceği etkiyi azaltmak adına özellikle ön bölümü daha fazla zırhlı olacak şekilde üretilmiştir. bu da tankın hızını ve hareket kabiliyetini azaltmaktadır. zira tankın 2006 lübnan savaşında başarısız olmasının temel nedeni hareket kabiliyetinin azlığı dolayısıyla yakın mesafeden yediği anti-tank füzeleridir. bunun dışında bu kadar çok kayıp verilmesine gerekçe olarak taktiksel hatalar gösterilmiştir.

  edit: 1967 yılında kullanılan tanklar aslında merkava'nın prototipi daha doğrusu modelin temeli olan sabra tanklarıdır. merkava'nın ilk modeli olan merkava mark i ilk olarak 1982'deki lübnan savaşı'nda kullanılmıştır.
 • kundağı motorlu obüs model alınarak üretilen tank. chobham zırhı ile kaplıdır. ayrıca m1a2lerdeki 120mm yivsiz top takılmıştır.
 • zırhının yapıldığı metalin içine seramik takviyesi yapıldığından zırhı yüksek ısıya dayanabilmektedir. “trophy” adı verilen füze/roket saptırıcı sistemleri, kent savaşlarında ve meskun mahallerde isabet almasını minimize etmek amacıyla tasarlanmıştır.
 • israil ana muharebe tankıdır. şu an mark ıv modeli kullanımdadır. israil şimdiden 300'den fazla mark ıv üretmiş, bir başka 300 adetide sipariş vermiştir. tankı diğer tanklardan ayıran en büyük özelliği personel taşıyabilmesidir. bazı uzmanlar bu özelliği kullanışlı olarak görsede genel görüş bir muharebe tankının personel taşıyabilmesini para ve ağırlık ziyanı olarak görmektedir. ayrıca personeli taşımak için açılan yer yüzünden tankın motoru ön kısma alınmıştır. bu da motoru önden gelen saldırılara karşı korunmasız bırakmıştır. tank 65-62 ton arasındadır ve 4 mürettebat tarafından idare edilmektedir. ana topu l44'ün modifiye edilmiş versiyonu olan mg253 120mm'dir. düz yolda 65 km/h ye kadar ulaşabilir. windbreaker koruma sistemi sayesinde gelen füzeleri havadayken patlatabilir. kuşkusuz israil'in bölgesel güç olmasında katkısı en büyük olan muharebe aracıdır. ülkemiz 2011'de mark ııı modelini israil'den sipariş vermiş, fakat iki ülke arasındaki siyasi gerginlik sebebiyle bu siparişi iptal etmiştir. bu olay, daha sonradan türkiye'yi kendi tankını üretmeye ittiği için, silahlı kuvvetler ve tank mühendisliğimiz açısından bir dönüm noktası olarak görülmektedir.
 • savaş arabası anlamına gelir. ayrıca savaş arabasının da yahudilik'te ayrı bir anlamı vardır. zamanın birinde( mö 6. 7.yy ) bir yahudi tanrıyı mescidi aksanını tepesinde savaş arabasına benzeyen bir tahta oturmuş görür. tabi sonra olaylar olaylar; bu yahudi sonra peygamber oluyor falan. umuda ihtiyaç duydukları bir anda yahudiler'e, paganizmden tek tanrı inancına geçmiş yahudilere, doğru yolda oldukları falan söylüyor. yahudiler rahat bir nefes alıyor. ama sonra yine yurtlarından atılıyorlar tabi. aşağı mezopotamya'ya geliyorlar falan.
 • %100'ü israil malı değildir.altay tankını "motoru yerli değil" diye kötüleyenler için söylemek gerekirse,merkava tanklarında da alman malı mtu motorlar kullanılmaktadır.ayrıca merkavalar israil çölleri için tasarlandığından ağırlıkları 70 ton'dan fazladır ve bu da bir yerden bir yere havadan taşınmalarını oldukça zorlaştırmaktadır.
 • israil yapimi ana muharebe tanki....