şükela:  tümü | bugün
1896 entry daha
 • o kadar göç aldı ki mersinli olgusu kayboldu. çeşitli yerlerden getirtilmiş açık hava insan bahçesi gibi bir yer oldu mersin. küçücük bir yerken gayet nezih ve moderndi. büyüdükçe kötüye gidiyor. bahsi geçen ve çoğu mersinli'nin pek hoş anmadığı, bu göç dalgasının mimarlarından olan ve aynı zamanda fikri sağlar'ın dayısı olan eski belediye başkanının adı ali kaya mutlu'dur. aynı ekol yine belediyenin başında ancak billboardlara soğuk esprili ilan yapıştırmaktan başka bir icraatine şahit olmadık. bir de prezervatif dağıtmışlardı sanırım üniversite kampüsünde.

  burhanettin kocamaz döneminde 2 tane belediye 1 tane de karayolları tarafından 3 tane köprülü kavşak yapıldı. adam gerçekten çalışıyordu ama kumpaslar sonucu aday dahi olamadı.
 • başka şehire gittiğiniz zaman kıymetini anlayacağınız şehir.
  çarşı'dan, silifke'ye kadar şehir dümdüz. ulaşım kolay.
  şehirdeki önemli eksiklikler.
  hafif raylı sistem.
  çeşmeli - taşucu otobanı.
  tarsusta yapımı devam eden havalimanı.
  mersin - adana arası hızlı tren.
  şu an ikisi proje aşamasında, ikisinin temeli atılmış durumda. temeli atılsada havalimanının tamamlanması 2023 yılını bulacak.
  nedenine gelirsek 406 milyonluk bu projede şimdiye kadar 259 milyon lira harcanmış. 2020 bütçesinde ise proje için 38 milyon lira ayrılmış. proje bitimi 2023 yılı gözüküyor ve bu hızla evet 2023'te sadece altyapı biter.
  https://www.resmigazete.gov.tr/…02/20200212m1-1.pdf
  16 km'lik mersin havalimanı bağlantı yolu için ise 259 milyon lira bedel biçilmiş ve şimdiye kadar 88 milyon lira harcanmış. 2020 bütçesine ise 23 milyon lira koyulmuş bu proje için. böylece sene sonuna kadar yolun yarıya yakın kısmı tamamlanmış olacak ve 2023 bitiş tarihi de bu hızla gerçekleşecek görünüyor.
  diğer temeli atılan proje olan hızlı trene gelirsek bu proje için 2 milyar 723 milyonluk bir bedel konulmuş.
  şimdiye kadar 423 milyon harcanmış ve 2020 yılı bütçesine bu proje için 100 milyon lirayı reva görmüşler.
  bitiş tarihi 2023 yılı gözüküyor ama bu kafayla bu proje böyle sürünmeye devam eder!
  şehir içinde trafiğin yoğun olduğu bölgeler.
  pozcu - forum durağı.
  mezitli sayapark ve bankalar durağı arası.
  şimdi nedenlerini ele alalım.
  üstte mevcut belediye başkanı neden gösterilmiş bu duruma.
  1) trafik ışıkları ile ilgili çalışma belediyeye ait değil karayolları tesisler ve bakım müdürlüğü, sinyalizasyon departmanına ait.
  2) battı çıktı için borçlanma lazım belediye meclisten onay alamıyor, önceki belediye 3 battı çıktı parasına helikopter satın almış. dağ gibi borç var.
  3) çeşmeli- silifke yolu hükümete ait.
  1 yıl önce 12 ağustos 2019 tarihinde lütfi elvan bu yolu iki etap şeklinde çeşmeli - kızkalesi ve kizkalesi - taşucu şeklinde yapacaklarını açıkladı fakat hâlâ bir kazma vurulmuş değil.
 • allah niyetine betona tapanlar yine gelmiş ama kocamaz yol yaptı rereröre diye ağlıyor.

  götünüze girsin o yollar. o yollar yüzünden ülke battı amk salakları, belediye borçtan kurtulamıyor.

  kocamaz'dan sonra mersin hiç olmadığı kadar güzel, hareketli. insanlar mutlu, sahil cıvıl cıvıl. plajlar rengarenk ve kaliteli.

  kocamaz dönemindeki o ölü toprağını attı, yaşayan bir şehre dönüşüyor. bu yaz mersin gerçekten çok farklı.

  dolunay görünce ulumaya başlayanlar bunu anlamaz, bok gibi bir hayatları var. yol görünce mutlu oluyorlar. yolu geçin, mersin değişiyor. bu 5 yılın sonunda türkiye'de bir marka, diğer 5 yılın sonunda da dünyada bir marka olacak.

  her ne kadar bu betona tapıcılar nükleer ile mahvetmeye çalışsa da...
 • hakkında birkaç belgesel var, bugüne nasıl gelindiğini anlatıyor. eskisini de güzel anlatıyor, şu hoşuma gittti https://www.youtube.com/watch?v=tlzhfjbjwpw

  https://mersinbulten.com/mersin-belgeselleri/
 • akdeniz ilçesini adam ederseniz tüm mersin'i adam edersiniz. gerisi laf.
 • güzel şehir, insanları hariç.
  adananın yazlığı olmuş resmen. ipini koparan bir yazlık alıp (normal bir apartman dairesinden bahsediyorum) buraya kaçıyor. yakında ne doğası kalır ne güzelliği.
 • bir yazarın da dediği gibi akdeniz ve toroslar'ı adam ederseniz mersin o zaman adam olur!

  gerisi hikaye...

  tanım: olmazsa olmaz... memleket...
 • malesef memleketim
227 entry daha