şükela:  tümü | bugün
 • ön not: bu yazının ön koşulu şu yazıdır: (bkz: bilgi/@gunes girmeyen eve giren adam)

  .

  doğruluğu veya yanlışlığı kanıtlanamaz, üzerinde tartışılmaz olan; inancı ve dini doğurmuş; insanlığın beynine yerleşerek bir enfeksiyon gibi yayılmış; oluşum mekanizması akıl ve mantık ile çelişen; akıllı ve mantıklı insanların, hakkında iki kelam dahi etmeyi vakit kaybı bulduğu; değersiz bir bilgi türüdür.

  .

  metafiziksel bilgiye örnekler:

  1- omuzlarımın üstünde iki tane melek var
  2- garajımda bir ejderha var
  3- allah diye bir şey var, çok süper.

  ... ve tabii ki bunların hiçbirinin etkisini dahi gözlemleyemezsin.

  .

  (bkz: inanmak/@gunes girmeyen eve giren adam)
 • hangi akıllı mantıklı insanlar? başka insanların da bizim gibi varlığının bilincinde olduğunu nasıl kanıtlayabilir, tartışabiliriz ki?
  ilk girisi kendi kendisiyle çelişen başlık. ayrıca ön koşul da ilginç bir biçimde duyuların güvenilir olduğunu sorgulanamaz bir biçimde (haliyle) kabul ediyor adeta afedersiniz 'inanıyor'
 • (bkz: #72045019) şu entry'e cevaben,

  1- "hangi akıllı mantıklı insanlar? başka insanların da bizim gibi varlığının bilincinde olduğunu nasıl kanıtlayabilir, tartışabiliriz ki?
  ilk girisi kendi kendisiyle çelişen başlık."

  > simülasyon teorisi metafiziksel bir iddiadır. aksi ve doğruluğu kanıtlanamaz. neden bu metafiziksel teoriye takılıp insanlarla tartışmayayım ki? ben akıllı ve mantıklı bir insanım.

  .

  2-"ayrıca ön koşul da ilginç bir biçimde duyuların güvenilir olduğunu sorgulanamaz bir biçimde (haliyle) kabul ediyor adeta afedersiniz 'inanıyor'"

  > duyguların güvenilir olduğu cümlesini nasıl çıkardın anlayamadım. tabii ki de duygulara mutlak bir şekilde güvenemeyiz. yalnızca, verdiği bilgilerin doğru olduğunu umar ve öyle varsayarız; inanmayız.