• bugün kırmızı kızıma taktırdığım lastik. öncekiler michelin pr4'tü. fakat lastik için gittiğim lastikçide onu bulamadım (anlaşması bitmiş) kullanıcı yorumlarımı buraya yazarım.
  • dün fjr 1300 için aldığım lastik. sport edition (yeni versiyon) tercih ettim. henüz rodaj da. eski lastiğinizden yenisine geçince her ne olursa olsun çok iyi hissettiriyor. ben bunu aşmak için referans viraj ve fren ayrıca hızlanma bölgeleri belirliyor ve lastik 250 km yi geçince bu referans yerlerde deneyip küçük notlar alıyorum. her ne kadar hava sıcaklığı, asvaltın bir kaç ayda değişken olabilecek durumu gibi kontrol edemediğim faktörler olsa da genel bir fikir veriyor.
    şu an rodaj da ve fjr deki 6.set lastiğim.cumartesi öğlene doğru denemesini yapacağım. yakınlarda yağmur yağarsa bunu da deneyeceğim.
  • roadtec z01 se leri yağmur dahil denedim ve kabaca fikir sahibi oldum. görüşlerim amatörce ve subjektiftir.
    malesef umduğum gibi çıktı. referans virajlarımda, hızlanma ve fren noktalarında kuru zeminde bazen beklediğimden önce abs ya da tcs devreye girdi. özellikle arka lastik ortası sert olmalı ki açıkken tcs sıklıkla devrede ve kapalıyken de motosiklet sürekli patinajda. almanya ya da gelişmiş avrupa ülkelerinin nefis asvaltında çok iyi hissettireceğine ve makul bir ömür sunacağına garanti verebilirim. ancak parlak izmir asvaltında(manisa yolu, altınyol, ankara asvaltı) kesinlikle yetersiz. daha yumuşak olmalı, gerçi daha yumuşak lastik de avrupa şartlarında ancak 5-10 bin dayanabilir ki; bir spor tur lastiği için yetersiz bir kullanım ömrü.
    burada taktir edilecek konu tutuş kaybının çok yavaş başlayıp yavaşça ve geri bildirim vererek oluşması. bu da toparlamaya zaman tanıyor.
    ıslakta ise bekleneni veriyor. tutuş gayet iyi ve şaşırtıcı. yine tutuş kayıpları öngörülebilir ve kayma aniden olmuyor. hatta ıslakta yaklaşık 25 derecelik yatış açısında abs devreye girdi bir defasında. arkamdan takip eden arkadaşım interkomdan kaydığımı söyledi, buna rağmen toparlandı.
    kısası, lastik ömrü uzun olsun isteyen ve performans odaklı sürmeyen, dört mevsim motor kullanan spor turculara öneririm.
  • yol tutuşu, hissiyatı çok güzel olan ama bir o kadar da tuzlu lastik.
    lastiğin fiyatı zaten yüksek, bir de üstüne yumuşak hamur eklenince 6000 km'de dümdüz oldu lastik. yoldaki her türlü vidayı, camı, çiviyi de toplayınca 5 kere patladı, çöpü boyladı.

bunu alan bunu da aldı: (bkz: anlas capra rd)
hesabın var mı? giriş yap