• eserleri, ludovica rambelli theater tarafından pek leziz bir şekilde canlandırılmış ressam.
    izleyiniz.

videodaki eserler sırasıyla şöyle;

1- the entombment of christ

2- judith beheading holofernes

3- the flagellation of christ

4- martirio di san matteo

5- annunciation

6- rest on the flight into egypt

7- the raising of lazarus

8- saint francis of assisi in ecstasy

9- bacchus
  • eserlerinin bir kısmı ludovica rambelli tiyatrosu oyuncuları tarafından canlandırılmıştır...

living paintings by ludovica rambelli theater
  • dehasına hayran olduğum muhteşem sanatçı
  • istikrarsız yaşam tarzı caravaggio’u italyan sanat dünyasının “haşarı çocuğu” haline getirdi. kavgacılığıyla maruf bir kişi olarak, mahkemelerle başı birkaç kez derde girdi.
    ışık ve gölge arasında dramatik kontrastlara dayanan chiaroscuro(ışık-gölge) resim tarzı, italya dışında da sanata yeni açılımlar getirdi. tablolarında figürler sanki bir spot ışığınca aydınlatılmış gibi, karanlık zeminden fırlayıp çıkar. caravaggio model olarak çoğu kez sıradan insanları seçti ve idealleştirmeye gitmeksizin tuvale aktardı. kitabı mukaddes hikayelerinin seküler tasviriyle büyük hayranlık kazandırdığı gibi, kutsal şeylere saygısızlık suçlamalarına da hedef oldu.
  • eskiden tabloların önünde onları izleyen insanları gördüğümde dalga geçerdim ne var bu kadar bakacak diye, sonra sanat tarihine merak sardım hobi olarak ve şu an o insanlardan biriyim ve bu adamın eserleri tek kelimeyle şoke ediyor beni, henüz orjinal tablolarını görme fırsatım olmadı ama evimde halihazırda iki çakma tablosu duruyor ve her sabah en az on dakika tabloyu incelerken buluyorum kendimi, her geçen gün biraz daha hayran oluyorum, sevdiğim ressam sayısı çok fazla ama edward hopper ile caravaggio baktığım resimlerde beni içlerindeki hüzünde kaybettiriyor, bambaşka ressamlar, diğer ünlü sanatçılar da belki kendi dönemlerinin fersah fersah ilerisindeydi, sanat tarihçisi değilim dediğim gibi amatör ilgileniyorum ama bence bu adamın değerini anlatabilmek için barok döneminden ayrı değerlendirmek gerekir, barok dönemi sanatçıları ve caravaggio
  • roma'da yolumu şaşırıp da, turist kalabalığı ile birlikte daldığım bir kilisenin duvarında görümüştüm onun şu şaheserini. karavaçço diye sesler dökülüyordu turistlerin ağzından. o güne kadar duymamıştım böyle bir sanatçıyı. herkes gibi resimin önündeki kalabalıkalrdan biriydim ben de. bir işaret miydi bu benim için? hayır, aksine kimseden bir işaret gelmeyecekti benim için. ama hep bilerek yanlış okudum karanlıklar prensinin bu resmini. hep kendime göre yordum bu resmi. incil'deki kıssasından azade tuttum onu. o an ne matthev'le ilgileniyordum ne de jesusla...
    bu güzelim resimde; camları gazete kağıtlarıyla kaplı penceresi olan karanlık izbe bir oda, odanın en köşesinde bir masanın etrafında toplanmış insanlar ve o insanların içinde hiçbir şeyin farkında olmadan önündekilerle uğraşan genç bir adam vardı benim için sadece. bütün işaretler birini gösteriyor ama o bunun farkında olmayacak, umrunda da olmayacaktı. bu resme bakarken bir an bu genç adam için, ah bir önündekilerden vazgeçebilse, başını kaldırıp geç olmadan bakabilse diye düşünüyorsunuz, ama nafile. oysa ki kimseden bir işaret gelmeyecekti onun için. işte karavaçço kimdi tam olarak diye sorarsanız bana, o masadaki başı önünde hiçbir beklentisi olmadan önündekilerle oyalanan o genç adamdır derim size.
  • hafif psikopatlığı ile ünlü, über yetenekli ressam.
  • italyan barok ressam michelangelo caravaggio 1571’de milano’da doğdu. ismini doğduğu kasabadan almıştır. michelangelo merisi caravaggio gerçek ismidir. hırçın ve kuşkulu mizacı yüzünden, kısa hayatı, kavuşturmalar, dövüş ve kavgalarla geçti.
  • suç dosyası kabarık ressam.
hesabın var mı? giriş yap